Find all School-related info fast with the new School-Specific MBA Forum

It is currently 20 Oct 2014, 20:01

Close

GMAT Club Daily Prep

Thank you for using the timer - this advanced tool can estimate your performance and suggest more practice questions. We have subscribed you to Daily Prep Questions via email.

Customized
for You

we will pick new questions that match your level based on your Timer History

Track
Your Progress

every week, we’ll send you an estimated GMAT score based on your performance

Practice
Pays

we will pick new questions that match your level based on your Timer History

Not interested in getting valuable practice questions and articles delivered to your email? No problem, unsubscribe here.

Events & Promotions

Events & Promotions in June
Open Detailed Calendar

A certain bakery sells rye bread in 16-ounce loaves and

  Question banks Downloads My Bookmarks Reviews Important topics  
Author Message
TAGS:
1 KUDOS received
Manager
Manager
avatar
Joined: 01 Dec 2011
Posts: 69
Followers: 0

Kudos [?]: 16 [1] , given: 12

A certain bakery sells rye bread in 16-ounce loaves and [#permalink] New post 06 Feb 2012, 06:57
1
This post received
KUDOS
00:00
A
B
C
D
E

Difficulty:

  5% (low)

Question Stats:

81% (01:49) correct 19% (00:36) wrong based on 107 sessions
A certain bakery sells rye bread in 16-ounce loaves and 24-ounce loaves, and all loaves of the same size sell for the same price per loaf regardless of the number of loaves purchased. What is the price of a 24-ounce loaf of rye bread in this bakery?


(1) The total price of a 16-ounce loaf and a 24-ounce loaf of this bread is $2.40.
(2) The total price of two 16-ounce loaves and one 24-ounce loaf of this bread is $3.40.
[Reveal] Spoiler: OA

_________________

http://en.wikipedia.org/wiki/Kudos

Expert Post
Math Expert
User avatar
Joined: 02 Sep 2009
Posts: 23348
Followers: 3602

Kudos [?]: 28662 [0], given: 2808

Re: A certain bakery sells rye bread in 16-ounce loaves and [#permalink] New post 06 Feb 2012, 07:03
Expert's post
A certain bakery sells rye bread in 16-ounce loaves and 24-ounce loaves, and all loaves of the same size sell for the same price per loaf regardless of the number of loaves purchased. What is the price of a 24-ounce loaf of rye bread in this bakery?

Let x be the price of 16-ounce loaves and y the price of 24-ounce loaves. Question: y=?

(1) The total price of a 16-ounce loaf and a 24-ounce loaf of this bread is $2.40 --> x+y=$2.4. Not sufficient.
(2) The total price of two 16-ounce loaves and one 24-ounce loaf of this bread is $3.40 --> 2x+y=$3.4. . Not sufficient.

(1)+(2) We have 2 distinct linear equations with 2 unknowns, hence we can solve for x and y. Sufficient.

Answer: C.
_________________

NEW TO MATH FORUM? PLEASE READ THIS: ALL YOU NEED FOR QUANT!!!

PLEASE READ AND FOLLOW: 11 Rules for Posting!!!

RESOURCES: [GMAT MATH BOOK]; 1. Triangles; 2. Polygons; 3. Coordinate Geometry; 4. Factorials; 5. Circles; 6. Number Theory; 7. Remainders; 8. Overlapping Sets; 9. PDF of Math Book; 10. Remainders; 11. GMAT Prep Software Analysis NEW!!!; 12. SEVEN SAMURAI OF 2012 (BEST DISCUSSIONS) NEW!!!; 12. Tricky questions from previous years. NEW!!!;

COLLECTION OF QUESTIONS:
PS: 1. Tough and Tricky questions; 2. Hard questions; 3. Hard questions part 2; 4. Standard deviation; 5. Tough Problem Solving Questions With Solutions; 6. Probability and Combinations Questions With Solutions; 7 Tough and tricky exponents and roots questions; 8 12 Easy Pieces (or not?); 9 Bakers' Dozen; 10 Algebra set. ,11 Mixed Questions, 12 Fresh Meat

DS: 1. DS tough questions; 2. DS tough questions part 2; 3. DS tough questions part 3; 4. DS Standard deviation; 5. Inequalities; 6. 700+ GMAT Data Sufficiency Questions With Explanations; 7 Tough and tricky exponents and roots questions; 8 The Discreet Charm of the DS ; 9 Devil's Dozen!!!; 10 Number Properties set., 11 New DS set.


What are GMAT Club Tests?
25 extra-hard Quant Tests

Get the best GMAT Prep Resources with GMAT Club Premium Membership

Manager
Manager
avatar
Joined: 03 Mar 2013
Posts: 91
Location: India
Concentration: General Management, Marketing
GPA: 3.49
WE: Web Development (Computer Software)
Followers: 0

Kudos [?]: 7 [0], given: 6

Re: A certain bakery sells rye bread in 16-ounce loaves and [#permalink] New post 16 May 2013, 23:29
fiendex wrote:
A certain bakery sells rye bread in 16-ounce loaves and 24-ounce loaves, and all loaves of the same size sell for the same price per loaf regardless of the number of loaves purchased. What is the price of a 24-ounce loaf of rye bread in this bakery?


(1) The total price of a 16-ounce loaf and a 24-ounce loaf of this bread is $2.40.
(2) The total price of two 16-ounce loaves and one 24-ounce loaf of this bread is $3.40.


stmt1: 2 unknowns and one equation can't be solved. A, D ruled out.
stmt2: 2 unknows one equation can't be solved B, ruled out

now left with c and E. combine both equations we can solve. so E ruled out
hence C
Intern
Intern
avatar
Joined: 28 May 2014
Posts: 45
GMAT Date: 08-20-2014
Followers: 0

Kudos [?]: 9 [0], given: 34

GMAT ToolKit User CAT Tests
A certain bakery sells rye bread in 16-ounce loaves and 24-o [#permalink] New post 21 Jul 2014, 07:32
A certain bakery sells rye bread in 16-ounce loaves and 24-ounce loaves, and all loaves of the same size sell for the same price per loaf regardless of the number of loaves purchased. What is the price of a 24-ounce loaf of rye bread in this bakery?
(1) The total price of a 16-ounce loaf and a 24-ounce loaf of this bread is $2.40.
(2) The total price of two 16-ounce loaves and one 24-ounce loaf of this bread is $3.40.


Please provide kudos if you find it helpful. Thanks and Best of Luck!!! :-D
Expert Post
Math Expert
User avatar
Joined: 02 Sep 2009
Posts: 23348
Followers: 3602

Kudos [?]: 28662 [0], given: 2808

Re: A certain bakery sells rye bread in 16-ounce loaves and [#permalink] New post 21 Jul 2014, 08:35
Expert's post
Gmatbattle wrote:
A certain bakery sells rye bread in 16-ounce loaves and 24-ounce loaves, and all loaves of the same size sell for the same price per loaf regardless of the number of loaves purchased. What is the price of a 24-ounce loaf of rye bread in this bakery?
(1) The total price of a 16-ounce loaf and a 24-ounce loaf of this bread is $2.40.
(2) The total price of two 16-ounce loaves and one 24-ounce loaf of this bread is $3.40.


Please provide kudos if you find it helpful. Thanks and Best of Luck!!! :-D


Merging similar topics. please refer to the discussion above.

P.S. Please SEARCH before posting.
_________________

NEW TO MATH FORUM? PLEASE READ THIS: ALL YOU NEED FOR QUANT!!!

PLEASE READ AND FOLLOW: 11 Rules for Posting!!!

RESOURCES: [GMAT MATH BOOK]; 1. Triangles; 2. Polygons; 3. Coordinate Geometry; 4. Factorials; 5. Circles; 6. Number Theory; 7. Remainders; 8. Overlapping Sets; 9. PDF of Math Book; 10. Remainders; 11. GMAT Prep Software Analysis NEW!!!; 12. SEVEN SAMURAI OF 2012 (BEST DISCUSSIONS) NEW!!!; 12. Tricky questions from previous years. NEW!!!;

COLLECTION OF QUESTIONS:
PS: 1. Tough and Tricky questions; 2. Hard questions; 3. Hard questions part 2; 4. Standard deviation; 5. Tough Problem Solving Questions With Solutions; 6. Probability and Combinations Questions With Solutions; 7 Tough and tricky exponents and roots questions; 8 12 Easy Pieces (or not?); 9 Bakers' Dozen; 10 Algebra set. ,11 Mixed Questions, 12 Fresh Meat

DS: 1. DS tough questions; 2. DS tough questions part 2; 3. DS tough questions part 3; 4. DS Standard deviation; 5. Inequalities; 6. 700+ GMAT Data Sufficiency Questions With Explanations; 7 Tough and tricky exponents and roots questions; 8 The Discreet Charm of the DS ; 9 Devil's Dozen!!!; 10 Number Properties set., 11 New DS set.


What are GMAT Club Tests?
25 extra-hard Quant Tests

Get the best GMAT Prep Resources with GMAT Club Premium Membership

Re: A certain bakery sells rye bread in 16-ounce loaves and   [#permalink] 21 Jul 2014, 08:35
    Similar topics Author Replies Last post
Similar
Topics:
1 A bakery bakes two kinds of bread, X and Y. With the same ferrarih 5 30 Jun 2012, 08:30
Experts publish their posts in the topic A certain bakery only sells bread. It sells bread at a macjas 3 27 May 2012, 08:55
Experts publish their posts in the topic A certain bakery sells six different-sized wedding cakes enigma123 2 04 Mar 2012, 14:12
1 A bakery in neighbohood X sells cakes that are very kuttingchai 1 01 Sep 2011, 20:22
A man has 3 loaves of bread, and another has 5 loaves of Skewed 9 07 Dec 2007, 00:05
Display posts from previous: Sort by

A certain bakery sells rye bread in 16-ounce loaves and

  Question banks Downloads My Bookmarks Reviews Important topics  


cron

GMAT Club MBA Forum Home| About| Privacy Policy| Terms and Conditions| GMAT Club Rules| Contact| Sitemap

Powered by phpBB © phpBB Group and phpBB SEO

Kindly note that the GMAT® test is a registered trademark of the Graduate Management Admission Council®, and this site has neither been reviewed nor endorsed by GMAC®.