Find all School-related info fast with the new School-Specific MBA Forum

It is currently 26 Oct 2014, 00:43

Close

GMAT Club Daily Prep

Thank you for using the timer - this advanced tool can estimate your performance and suggest more practice questions. We have subscribed you to Daily Prep Questions via email.

Customized
for You

we will pick new questions that match your level based on your Timer History

Track
Your Progress

every week, we’ll send you an estimated GMAT score based on your performance

Practice
Pays

we will pick new questions that match your level based on your Timer History

Not interested in getting valuable practice questions and articles delivered to your email? No problem, unsubscribe here.

Events & Promotions

Events & Promotions in June
Open Detailed Calendar

A costs 30 per kg. B costs 20 per kg. A blend of A and B

  Question banks Downloads My Bookmarks Reviews Important topics  
Author Message
TAGS:
CEO
CEO
User avatar
Joined: 21 Jan 2007
Posts: 2769
Location: New York City
Followers: 8

Kudos [?]: 257 [0], given: 4

A costs 30 per kg. B costs 20 per kg. A blend of A and B [#permalink] New post 20 Dec 2007, 20:11
A costs 30 per kg.
B costs 20 per kg.
A blend of A and B costs 22 per kg.
What is the percentage of B in the blend?
VP
VP
User avatar
Joined: 25 Jun 2006
Posts: 1176
Followers: 2

Kudos [?]: 44 [0], given: 0

 [#permalink] New post 20 Dec 2007, 21:50
say the value is x.

then u get:

(1-x)*30 + x*20 = 22.

solve x.
Director
Director
User avatar
Joined: 03 Sep 2006
Posts: 889
Followers: 6

Kudos [?]: 171 [0], given: 33

Re: blend [#permalink] New post 20 Dec 2007, 22:26
bmwhype2 wrote:
A costs 30 per kg.
B costs 20 per kg.
A blend of A and B costs 22 per kg.
What is the percentage of B in the blend?


A: x kg Cost = 30x

B: y kg Cost= 20y

(A+B): (x+y) kg Cost = 22(x+y)

30x +20y = 22(x+y)

4x = y

y/(x+y) = 4x/(5x) = (4/5)*100 = 80%
CEO
CEO
User avatar
Joined: 21 Jan 2007
Posts: 2769
Location: New York City
Followers: 8

Kudos [?]: 257 [0], given: 4

 [#permalink] New post 23 Dec 2007, 02:57
very nice. OA is 80%
  [#permalink] 23 Dec 2007, 02:57
    Similar topics Author Replies Last post
Similar
Topics:
B-School Tuition costs per year or Total togafoot 17 27 Jan 2008, 19:12
Material A costs 3 per kilogram, and material B costs $5 per swbluedevil 4 19 Dec 2007, 17:45
Material A costs $3 per kilogram, and material B costs $5 Ravshonbek 3 09 Dec 2007, 16:38
Material A costs $3 per kilogram, and material B costs $5 gluon 8 14 Sep 2007, 11:42
Material A costs $3 per kilogram, and material B costs $5 sumande 5 19 Jul 2007, 05:14
Display posts from previous: Sort by

A costs 30 per kg. B costs 20 per kg. A blend of A and B

  Question banks Downloads My Bookmarks Reviews Important topics  


GMAT Club MBA Forum Home| About| Privacy Policy| Terms and Conditions| GMAT Club Rules| Contact| Sitemap

Powered by phpBB © phpBB Group and phpBB SEO

Kindly note that the GMAT® test is a registered trademark of the Graduate Management Admission Council®, and this site has neither been reviewed nor endorsed by GMAC®.