Find all School-related info fast with the new School-Specific MBA Forum

It is currently 03 Sep 2015, 21:10
GMAT Club Tests

Close

GMAT Club Daily Prep

Thank you for using the timer - this advanced tool can estimate your performance and suggest more practice questions. We have subscribed you to Daily Prep Questions via email.

Customized
for You

we will pick new questions that match your level based on your Timer History

Track
Your Progress

every week, we’ll send you an estimated GMAT score based on your performance

Practice
Pays

we will pick new questions that match your level based on your Timer History

Not interested in getting valuable practice questions and articles delivered to your email? No problem, unsubscribe here.

Events & Promotions

Events & Promotions in June
Open Detailed Calendar

A dozen eggs and 10 pounds of apples are currently at the sa

  Question banks Downloads My Bookmarks Reviews Important topics  
Author Message
TAGS:
Intern
Intern
avatar
Joined: 21 May 2008
Posts: 4
Followers: 0

Kudos [?]: 4 [0], given: 5

A dozen eggs and 10 pounds of apples are currently at the sa [#permalink] New post 11 Feb 2013, 13:46
2
This post was
BOOKMARKED
00:00
A
B
C
D
E

Difficulty:

  55% (hard)

Question Stats:

59% (02:29) correct 41% (01:36) wrong based on 86 sessions
A dozen eggs and 10 pounds of apples are currently at the same price. If the price of a dozen eggs rises by 10 percent and the price of apples rises by 2 %. How much more will it cost to buy a dozen eggs and 10 pounds of apples.

A. 2%
B. 6%
C. 10%
D. 12%
E. 12.2%
[Reveal] Spoiler: OA

Last edited by Bunuel on 11 Feb 2013, 13:55, edited 2 times in total.
Renamed the topic and edited the question.
Expert Post
2 KUDOS received
Math Expert
User avatar
Joined: 02 Sep 2009
Posts: 29205
Followers: 4751

Kudos [?]: 50293 [2] , given: 7540

Re: A dozen eggs and 10 pounds of apples are currently at the sa [#permalink] New post 11 Feb 2013, 14:04
2
This post received
KUDOS
Expert's post
anartey wrote:
A dozen eggs and 10 pounds of apples are currently at the same price. If the price of a dozen eggs rises by 10 percent and the price of apples rises by 2 %. How much more will it cost to buy a dozen eggs and 10 pounds of apples.

A. 2%
B. 6%
C. 10%
D. 12%
E. 12.2%


Say currently both a dozen eggs and 10 pounds of apples cost $50 (they are at the same price). So, to buy a dozen eggs and 10 pounds of apples we need $100.

After the increase, the price of a dozen eggs will be $55 and the price of 10 pounds of apples will be $51. So after the increase, to buy a dozen eggs and 10 pounds of apples we'll need $106.

Increase = 6%.

Answer: B.
_________________

NEW TO MATH FORUM? PLEASE READ THIS: ALL YOU NEED FOR QUANT!!!

PLEASE READ AND FOLLOW: 12 Rules for Posting!!!

RESOURCES: [GMAT MATH BOOK]; 1. Triangles; 2. Polygons; 3. Coordinate Geometry; 4. Factorials; 5. Circles; 6. Number Theory; 7. Remainders; 8. Overlapping Sets; 9. PDF of Math Book; 10. Remainders; 11. GMAT Prep Software Analysis ; 12. SEVEN SAMURAI OF 2012 (BEST DISCUSSIONS) ; 12. Tricky questions from previous years.

COLLECTION OF QUESTIONS:
PS: 1. Tough and Tricky questions; 2. Hard questions; 3. Hard questions part 2; 4. Standard deviation; 5. Tough Problem Solving Questions With Solutions; 6. Probability and Combinations Questions With Solutions; 7 Tough and tricky exponents and roots questions; 8 12 Easy Pieces (or not?); 9 Bakers' Dozen; 10 Algebra set. ,11 Mixed Questions, 12 Fresh Meat

DS: 1. DS tough questions; 2. DS tough questions part 2; 3. DS tough questions part 3; 4. DS Standard deviation; 5. Inequalities; 6. 700+ GMAT Data Sufficiency Questions With Explanations; 7 Tough and tricky exponents and roots questions; 8 The Discreet Charm of the DS ; 9 Devil's Dozen!!!; 10 Number Properties set., 11 New DS set.


What are GMAT Club Tests?
25 extra-hard Quant Tests

GMAT Club Premium Membership - big benefits and savings

1 KUDOS received
Manager
Manager
avatar
Joined: 18 Oct 2011
Posts: 91
Location: United States
Concentration: Entrepreneurship, Marketing
GMAT Date: 01-30-2013
GPA: 3.3
Followers: 2

Kudos [?]: 44 [1] , given: 0

Re: A dozen eggs and 10 pounds of apples are currently at the sa [#permalink] New post 11 Feb 2013, 14:06
1
This post received
KUDOS
Say they both cost $10 each.
An increase of 10% for the eggs would bring the new total to $11
An increase of 2% for the apples would bring the new total to $10.2
The original total is $20 and the new total is $21.2. Therefore the increase in price from the original to the new would be 1.2/20 = 6%. Answer: B
GMAT Club Legend
GMAT Club Legend
User avatar
Joined: 09 Sep 2013
Posts: 6205
Followers: 346

Kudos [?]: 71 [0], given: 0

Premium Member
Re: A dozen eggs and 10 pounds of apples are currently at the sa [#permalink] New post 15 Jun 2014, 08:14
Hello from the GMAT Club BumpBot!

Thanks to another GMAT Club member, I have just discovered this valuable topic, yet it had no discussion for over a year. I am now bumping it up - doing my job. I think you may find it valuable (esp those replies with Kudos).

Want to see all other topics I dig out? Follow me (click follow button on profile). You will receive a summary of all topics I bump in your profile area as well as via email.
_________________

GMAT Books | GMAT Club Tests | Best Prices on GMAT Courses | GMAT Mobile App | Math Resources | Verbal Resources

SVP
SVP
User avatar
Status: The Best Or Nothing
Joined: 27 Dec 2012
Posts: 1859
Location: India
Concentration: General Management, Technology
WE: Information Technology (Computer Software)
Followers: 26

Kudos [?]: 1070 [0], given: 193

Re: A dozen eggs and 10 pounds of apples are currently at the sa [#permalink] New post 19 Jun 2014, 03:55
Answer = B = 6%

Say Cost of eggs = Cost of apples = 100

Total = 200

New egg cost = 110

New apple cost = 102

New total = 110 + 102 = 212

Percentage increase

\(= \frac{212 - 200}{200} * 100\)

= 6%
_________________

Kindly press "+1 Kudos" to appreciate :)

Re: A dozen eggs and 10 pounds of apples are currently at the sa   [#permalink] 19 Jun 2014, 03:55
    Similar topics Author Replies Last post
Similar
Topics:
A grocer buys apples for 63c per pound. If 10% of the apples goes bad peketoons 2 17 Aug 2015, 14:32
3 Experts publish their posts in the topic Four packages have an average weight of 10.5 pounds. What is the minim Bunuel 5 17 Jul 2015, 00:15
5 Experts publish their posts in the topic Currently bananas cost 50 cents/pound. Due to a disease affecting the Bunuel 7 06 Jan 2015, 07:13
2 Experts publish their posts in the topic In a market, a dozen eggs rango 3 03 Mar 2014, 03:35
8 Experts publish their posts in the topic Together, Andrea and Brian weigh p pounds; Brian weighs 10 p Dallas Jockey 11 15 Jul 2006, 11:44
Display posts from previous: Sort by

A dozen eggs and 10 pounds of apples are currently at the sa

  Question banks Downloads My Bookmarks Reviews Important topics  


cron

GMAT Club MBA Forum Home| About| Privacy Policy| Terms and Conditions| GMAT Club Rules| Contact| Sitemap

Powered by phpBB © phpBB Group and phpBB SEO

Kindly note that the GMAT® test is a registered trademark of the Graduate Management Admission Council®, and this site has neither been reviewed nor endorsed by GMAC®.