Find all School-related info fast with the new School-Specific MBA Forum

It is currently 20 Aug 2014, 00:55

Close

GMAT Club Daily Prep

Thank you for using the timer - this advanced tool can estimate your performance and suggest more practice questions. We have subscribed you to Daily Prep Questions via email.

Customized
for You

we will pick new questions that match your level based on your Timer History

Track
Your Progress

every week, we’ll send you an estimated GMAT score based on your performance

Practice
Pays

we will pick new questions that match your level based on your Timer History

Not interested in getting valuable practice questions and articles delivered to your email? No problem, unsubscribe here.

Events & Promotions

Events & Promotions in June
Open Detailed Calendar

A home owner must pick between paint A, which cost $6.00 per

  Question banks Downloads My Bookmarks Reviews Important topics  
Author Message
TAGS:
Director
Director
avatar
Joined: 22 Aug 2007
Posts: 573
Followers: 1

Kudos [?]: 11 [0], given: 0

GMAT Tests User
A home owner must pick between paint A, which cost $6.00 per [#permalink] New post 29 Aug 2007, 10:13
00:00
A
B
C
D
E

Difficulty:

(N/A)

Question Stats:

0% (00:00) correct 0% (00:00) wrong based on 0 sessions
A home owner must pick between paint A, which cost $6.00 per liter, and paint B, which costs $4.50 per liter. Paint B takes one- third longer to apply than paint A. If home owner must pay the cost of the labour at the rate of $36.00 per hour, which of the two paints will be cheaper to apply?

1- The ratio of the area covered by one liter of paint A to the area covered by one liter of paint B is 4:3.

2- Paint A will require 40 liters of paint and 100 hours of labor.


Please help to understand what is given and what is being asked...?
Intern
Intern
avatar
Joined: 28 Aug 2007
Posts: 37
Followers: 0

Kudos [?]: 1 [0], given: 0

 [#permalink] New post 29 Aug 2007, 10:29
1) You will pay same price for paint but paint B will take longer to apply, so A will be cheaper
2) calculate how much it will cost to use paint A, then calculate how much it will cost for B, compare
VP
VP
User avatar
Joined: 09 Jul 2007
Posts: 1111
Location: London
Followers: 6

Kudos [?]: 63 [0], given: 0

GMAT Tests User
Re: PAINTING room, DS, very confusing [#permalink] New post 29 Aug 2007, 10:45
IrinaOK wrote:
A home owner must pick between paint A, which cost $6.00 per liter, and paint B, which costs $4.50 per liter. Paint B takes one- third longer to apply than paint A. If home owner must pay the cost of the labour at the rate of $36.00 per hour, which of the two paints will be cheaper to apply?

1- The ratio of the area covered by one liter of paint A to the area covered by one liter of paint B is 4:3.

2- Paint A will require 40 liters of paint and 100 hours of labor.


Please help to understand what is given and what is being asked...?


As far as i understand it asks us given the data which one of the paits will be cheaper to apply.

I think both combined 1 and 2 is sufficient here only. Here is what i came up with:

For A:
Ca=$6/L
Ta--time takes to paint using Paint A
Cl=$36/h
Pa-amount of paint A

For B:
Cb=$4.5/L
Tb=Ta+Ta(1/3) or 4Ta/3
Cl=$36/h
Pb-amount of paint B

Now we need to find the cheapest one by comparing the total costs of each one.

1. give only ratio of areas painted using one leater of each paint does not give us anything to solve the problem

2. gives a clue with Ta=100 and Pa=40liters

first use Data 2 to get the cost of Paint A

TCa=6*40+36*100=$2840 now we know the total cost of Paint A.

to find TCb we need time used and amount of paint.
Tb=4Ta/3=4*100/3 or 400/3
now paint used can be found using ratios in statement 1.
40/x=4/3 so x=30liters

now use the same TC concept.
TCb=4.5*30+36*(400/3)=135+4800=4935

Now we just came to conclusion that Paint A is cheaper to use than Paint B.
Answer is C. both statemetns taken together is suff. not alone.

Normally GMAT doesnt require to solve DS problems just to find the clue that if given statements are suff. but this one might take a bit longer even until u get the clue.
Director
Director
avatar
Joined: 22 Aug 2007
Posts: 573
Followers: 1

Kudos [?]: 11 [0], given: 0

GMAT Tests User
 [#permalink] New post 29 Aug 2007, 10:51
antihero wrote:
1) You will pay same price for paint but paint B will take longer to apply, so A will be cheaper
2) calculate how much it will cost to use paint A, then calculate how much it will cost for B, compare


You are saying the answer is A, I can see how answer can be A

1-seems suff
2- insuff, cuz we don`t know nothing about amount of paint B

But the correct answer is E

By the way, it is Kaplan question
Director
Director
avatar
Joined: 22 Aug 2007
Posts: 573
Followers: 1

Kudos [?]: 11 [0], given: 0

GMAT Tests User
Re: PAINTING room, DS, very confusing [#permalink] New post 29 Aug 2007, 10:57
Ravshonbek wrote:
IrinaOK wrote:
A home owner must pick between paint A, which cost $6.00 per liter, and paint B, which costs $4.50 per liter. Paint B takes one- third longer to apply than paint A. If home owner must pay the cost of the labour at the rate of $36.00 per hour, which of the two paints will be cheaper to apply?

1- The ratio of the area covered by one liter of paint A to the area covered by one liter of paint B is 4:3.

2- Paint A will require 40 liters of paint and 100 hours of labor.


Please help to understand what is given and what is being asked...?


As far as i understand it asks us given the data which one of the paits will be cheaper to apply.

I think both combined 1 and 2 is sufficient here only. Here is what i came up with:

For A:
Ca=$6/L
Ta--time takes to paint using Paint A
Cl=$36/h
Pa-amount of paint A

For B:
Cb=$4.5/L
Tb=Ta+Ta(1/3) or 4Ta/3
Cl=$36/h
Pb-amount of paint B

Now we need to find the cheapest one by comparing the total costs of each one.

1. give only ratio of areas painted using one leater of each paint does not give us anything to solve the problem

2. gives a clue with Ta=100 and Pa=40liters

first use Data 2 to get the cost of Paint A

TCa=6*40+36*100=$2840 now we know the total cost of Paint A.

to find TCb we need time used and amount of paint.
Tb=4Ta/3=4*100/3 or 400/3
now paint used can be found using ratios in statement 1.
40/x=4/3 so x=30liters

now use the same TC concept.
TCb=4.5*30+36*(400/3)=135+4800=4935

Now we just came to conclusion that Paint A is cheaper to use than Paint B.
Answer is C. both statemetns taken together is suff. not alone.

Normally GMAT doesnt require to solve DS problems just to find the clue that if given statements are suff. but this one might take a bit longer even until u get the clue.


Yeah, that is what my answer was, incorrect though.

1 st- DOES say that the price of A/ area and B/area are the same, compare the rations of areas painted and the prices, they are equal, that is what antihero said above.
Intern
Intern
avatar
Joined: 28 Aug 2007
Posts: 37
Followers: 0

Kudos [?]: 1 [0], given: 0

 [#permalink] New post 29 Aug 2007, 11:08
Good one, i think answer is C, i am just starting out with GMAT so i am not used to those kind of problems yet
VP
VP
User avatar
Joined: 09 Jul 2007
Posts: 1111
Location: London
Followers: 6

Kudos [?]: 63 [0], given: 0

GMAT Tests User
Re: PAINTING room, DS, very confusing [#permalink] New post 29 Aug 2007, 11:13
IrinaOK wrote:
Ravshonbek wrote:
IrinaOK wrote:
A home owner must pick between paint A, which cost $6.00 per liter, and paint B, which costs $4.50 per liter. Paint B takes one- third longer to apply than paint A. If home owner must pay the cost of the labour at the rate of $36.00 per hour, which of the two paints will be cheaper to apply?

1- The ratio of the area covered by one liter of paint A to the area covered by one liter of paint B is 4:3.

2- Paint A will require 40 liters of paint and 100 hours of labor.


Please help to understand what is given and what is being asked...?



Source is GMAT math workbook, 5 th edition.

page 324, Q#24
what is the source?


sorry, KAPLAN book


Kaplan, then rumors has spread among clubbers that kaplan is not well made for gmat. but i still have no idea about that. so leave it to some guys then if they can get E.
Director
Director
avatar
Joined: 22 Aug 2007
Posts: 573
Followers: 1

Kudos [?]: 11 [0], given: 0

GMAT Tests User
Re: PAINTING room, DS, very confusing [#permalink] New post 29 Aug 2007, 14:01
Ravshonbek wrote:
IrinaOK wrote:
Ravshonbek wrote:
IrinaOK wrote:
A home owner must pick between paint A, which cost $6.00 per liter, and paint B, which costs $4.50 per liter. Paint B takes one- third longer to apply than paint A. If home owner must pay the cost of the labour at the rate of $36.00 per hour, which of the two paints will be cheaper to apply?

1- The ratio of the area covered by one liter of paint A to the area covered by one liter of paint B is 4:3.

2- Paint A will require 40 liters of paint and 100 hours of labor.


Please help to understand what is given and what is being asked...?



Source is GMAT math workbook, 5 th edition.

page 324, Q#24
what is the source?


sorry, KAPLAN book


Kaplan, then rumors has spread among clubbers that kaplan is not well made for gmat. but i still have no idea about that. so leave it to some guys then if they can get E.


What would be your suggestion for good GMAT prep?
VP
VP
User avatar
Joined: 09 Jul 2007
Posts: 1111
Location: London
Followers: 6

Kudos [?]: 63 [0], given: 0

GMAT Tests User
Re: PAINTING room, DS, very confusing [#permalink] New post 29 Aug 2007, 14:13
IrinaOK wrote:
Ravshonbek wrote:
IrinaOK wrote:
Ravshonbek wrote:
IrinaOK wrote:
A home owner must pick between paint A, which cost $6.00 per liter, and paint B, which costs $4.50 per liter. Paint B takes one- third longer to apply than paint A. If home owner must pay the cost of the labour at the rate of $36.00 per hour, which of the two paints will be cheaper to apply?

1- The ratio of the area covered by one liter of paint A to the area covered by one liter of paint B is 4:3.

2- Paint A will require 40 liters of paint and 100 hours of labor.


Please help to understand what is given and what is being asked...?



Source is GMAT math workbook, 5 th edition.

page 324, Q#24
what is the source?


sorry, KAPLAN book


Kaplan, then rumors has spread among clubbers that kaplan is not well made for gmat. but i still have no idea about that. so leave it to some guys then if they can get E.


What would be your suggestion for good GMAT prep?


I would say MGMAT seven series books.
NOVA for MATH
logicreasining bible book for CR
OG's

if you need gmat materials PM me, i will try to send you some materials.
also. do 1000s.
Re: PAINTING room, DS, very confusing   [#permalink] 29 Aug 2007, 14:13
    Similar topics Author Replies Last post
Similar
Topics:
Experts publish their posts in the topic A homeowner must pick between paint A, which costs $6 per marcusaurelius 6 19 Apr 2010, 12:59
Experts publish their posts in the topic A home owner must pick b/n paint A, which cost $6.00 per sacmanitin 12 14 Sep 2009, 09:30
4 A home owner must pick between paint A, which costs $6.00 gmac25 8 17 Aug 2009, 14:08
A home owner must pick between paint A, which costs $6 p/l, GMATT73 9 27 Oct 2005, 08:07
The owner of Steeles Grocery in Osage, Ohio, saved $600 banerjeea_98 10 02 May 2005, 12:41
Display posts from previous: Sort by

A home owner must pick between paint A, which cost $6.00 per

  Question banks Downloads My Bookmarks Reviews Important topics  


GMAT Club MBA Forum Home| About| Privacy Policy| Terms and Conditions| GMAT Club Rules| Contact| Sitemap

Powered by phpBB © phpBB Group and phpBB SEO

Kindly note that the GMAT® test is a registered trademark of the Graduate Management Admission Council®, and this site has neither been reviewed nor endorsed by GMAC®.