Find all School-related info fast with the new School-Specific MBA Forum

It is currently 18 Apr 2014, 06:01

Close

GMAT Club Daily Prep

Thank you for using the timer - this advanced tool can estimate your performance and suggest more practice questions. We have subscribed you to Daily Prep Questions via email.

Customized
for You

we will pick new questions that match your level based on your Timer History

Track
Your Progress

every week, we’ll send you an estimated GMAT score based on your performance

Practice
Pays

we will pick new questions that match your level based on your Timer History

Not interested in getting valuable practice questions and articles delivered to your email? No problem, unsubscribe here.

Events & Promotions

Events & Promotions in June
Open Detailed Calendar

A man invests Rs 5000 for 3 years at 50% per annum compound

  Question banks Downloads My Bookmarks Reviews Important topics  
Author Message
TAGS:
Intern
Intern
Joined: 04 Nov 2007
Posts: 49
Followers: 0

Kudos [?]: 2 [0], given: 0

A man invests Rs 5000 for 3 years at 50% per annum compound [#permalink] New post 09 Mar 2008, 10:00
A man invests Rs 5000 for 3 years at 50% per annum compound interest reckoned yearly.Income tax at the rate of 20% on the interest earned is deducted at the end of each year.Find the amount at the end of the third year.
Director
Director
Joined: 10 Sep 2007
Posts: 951
Followers: 7

Kudos [?]: 172 [0], given: 0

GMAT Tests User
Re: Compound Interest [#permalink] New post 09 Mar 2008, 16:44
Total Amount at End of First Year = 5000*(1 + 50/100) = 5000*151/100 = 7550
Interest Earned on First Year = 7550 - 5000 = 2550
Income Tax = 2550*20/100 = 510
Total Amount to Be Invested For Second Year = 7550 - 510 = 7040
Now Total Amount at end of Second Year = 7040(1+50/100) = 10630.4
Interest Earner = 10630.4 - 7040 = 3590.4
Income Tax = 3590.4 *20/100 = 718.08
Total Amount to be invested for Third (Final Year) = 10630.4 - 718.8 = 9912.32

Now repeat for 3rd year and you have the answer.
Director
Director
User avatar
Joined: 03 Sep 2006
Posts: 895
Followers: 6

Kudos [?]: 63 [0], given: 33

Re: Compound Interest [#permalink] New post 09 Mar 2008, 18:35
Vemuri wrote:
A man invests Rs 5000 for 3 years at 50% per annum compound interest reckoned yearly.Income tax at the rate of 20% on the interest earned is deducted at the end of each year.Find the amount at the end of the third year.


Is it a GMAT question to be solved within 2 minutes? It needs sheer brute force to solve, or one needs to define the generic formula for this case. Answer by Abhijit is the only approach I can think of!
Senior Manager
Senior Manager
User avatar
Joined: 20 Dec 2004
Posts: 258
Followers: 6

Kudos [?]: 51 [0], given: 0

GMAT Tests User
Re: Compound Interest [#permalink] New post 10 Mar 2008, 18:05
abhijit_sen wrote:
Total Amount at End of First Year = 5000*(1 + 50/100) = 5000*151/100 = 7550
Interest Earned on First Year = 7550 - 5000 = 2550
Income Tax = 2550*20/100 = 510
Total Amount to Be Invested For Second Year = 7550 - 510 = 7040
Now Total Amount at end of Second Year = 7040(1+50/100) = 10630.4
Interest Earner = 10630.4 - 7040 = 3590.4
Income Tax = 3590.4 *20/100 = 718.08
Total Amount to be invested for Third (Final Year) = 10630.4 - 718.8 = 9912.32

Now repeat for 3rd year and you have the answer.


Total Amount at End of First Year = 5000*(1 + 50/100) = 5000*150/100 = 7500
Interest Earned on First Year = 7500 - 5000 = 2500
Income Tax = 2500*20/100 = 500
Total Amount to Be Invested For Second Year = 7500 - 500 = 7000
Now Total Amount at end of Second Year = 7000(1+50/100) = 10500
Interest Earner = 10500 - 7000 = 3500
Income Tax = 3500 *20/100 = 700
Total Amount to be invested for Third (Final Year) = 10500 - 700 = 9800

It is pretty straight forward as the numbers are all whole numbers
_________________

Stay Hungry, Stay Foolish

Re: Compound Interest   [#permalink] 10 Mar 2008, 18:05
    Similar topics Author Replies Last post
Similar
Topics:
New posts Lisa invested $5000 for her retirement 20 years ago by kevincan 9 15 Aug 2006, 13:10
New posts 1 Experts publish their posts in the topic If $5,000 invested for one year at p percent simple annual Bunuel 7 09 Jul 2012, 03:46
Popular new posts 11 Experts publish their posts in the topic A person borrowed a certain sum at the rate of 20% per annum pariearth 41 03 Jan 2013, 02:06
New posts 3 Experts publish their posts in the topic A bank offers an interest of 5% per annum compounded annua emmak 7 11 Jun 2013, 02:58
This topic is locked, you cannot edit posts or make further replies. New 2 Experts publish their posts in the topic CI on a sum for 2 years @ 4% per annum is $102 .The SI on th shreyas 2 07 Feb 2014, 17:58
Display posts from previous: Sort by

A man invests Rs 5000 for 3 years at 50% per annum compound

  Question banks Downloads My Bookmarks Reviews Important topics  


GMAT Club MBA Forum Home| About| Privacy Policy| Terms and Conditions| GMAT Club Rules| Contact| Sitemap

Powered by phpBB © phpBB Group and phpBB SEO

Kindly note that the GMAT® test is a registered trademark of the Graduate Management Admission Council®, and this site has neither been reviewed nor endorsed by GMAC®.