Find all School-related info fast with the new School-Specific MBA Forum

It is currently 24 Oct 2014, 19:33

Close

GMAT Club Daily Prep

Thank you for using the timer - this advanced tool can estimate your performance and suggest more practice questions. We have subscribed you to Daily Prep Questions via email.

Customized
for You

we will pick new questions that match your level based on your Timer History

Track
Your Progress

every week, we’ll send you an estimated GMAT score based on your performance

Practice
Pays

we will pick new questions that match your level based on your Timer History

Not interested in getting valuable practice questions and articles delivered to your email? No problem, unsubscribe here.

Events & Promotions

Events & Promotions in June
Open Detailed Calendar

A stationery store sells pens and pencils. If the price of

  Question banks Downloads My Bookmarks Reviews Important topics  
Author Message
TAGS:
Manager
Manager
avatar
Joined: 14 Apr 2010
Posts: 230
Followers: 2

Kudos [?]: 27 [0], given: 1

A stationery store sells pens and pencils. If the price of [#permalink] New post 02 Aug 2010, 19:37
00:00
A
B
C
D
E

Difficulty:

(N/A)

Question Stats:

40% (01:51) correct 60% (00:55) wrong based on 5 sessions
A stationery store sells pens and pencils. If the price of each item is expressed as a non-zero whole number of cents, how much do 5 pencils cost?
1. 5 pencils and 3 pens cost 30 cents.
2. 4 pencils and 4 pens cost 32 cents.
[Reveal] Spoiler: OA
Manager
Manager
avatar
Joined: 16 Apr 2010
Posts: 223
Followers: 3

Kudos [?]: 46 [0], given: 12

Re: cost of pencils [#permalink] New post 02 Aug 2010, 21:35
Hi,

Let p be the price of pen and c price of pencils
Statement 1
Consider the below scenarios:
p=1, then c=(30-5)/3, which is not possible
p=2, then c=(30-10)/3, which is not possible
p=3, then c=(30-15)/3, which is possible
p=4, then c=(30-20)/3, which is not possible
p=5, then c=(30-25)/3, which is not possible

So the only solution is p=3 and c=5.

Statement 2
4p+4c=32, thus p+c=8 has several solutions.
p=1, c=7
p=2, c=6.... etc


Regards,
Jack
Manager
Manager
avatar
Joined: 03 Jun 2010
Posts: 184
Location: United States (MI)
Concentration: Marketing, General Management
WE: Business Development (Consumer Products)
Followers: 4

Kudos [?]: 22 [0], given: 40

GMAT ToolKit User
Re: cost of pencils [#permalink] New post 02 Aug 2010, 22:54
from (1) we only have 5*5+3*5=30
suff
from (2) we have
4*4+4*4=32
4*3+4*5=32
4*2+4*6=32
uns

Answer is A.
Senior Manager
Senior Manager
User avatar
Joined: 25 Feb 2010
Posts: 459
Followers: 3

Kudos [?]: 36 [0], given: 5

Re: cost of pencils [#permalink] New post 04 Aug 2010, 19:28
ulm wrote:
from (1) we only have 5*5+3*5=30
suff
from (2) we have
4*4+4*4=32
4*3+4*5=32
4*2+4*6=32
uns

Answer is A.



5*5+3*5=30

it come out to be 40
_________________

GGG (Gym / GMAT / Girl) -- Be Serious

Its your duty to post OA afterwards; some one must be waiting for that...

Re: cost of pencils   [#permalink] 04 Aug 2010, 19:28
    Similar topics Author Replies Last post
Similar
Topics:
2 Experts publish their posts in the topic A store sells erasers for 0.23$ per piece and pencil for 0.1 honchos 2 26 Jul 2014, 09:36
1 Experts publish their posts in the topic A certain store sold pens for $0.35 each and pencils for $0. avohden 2 24 Oct 2013, 08:57
A store selling price..... monirjewel 2 28 Oct 2010, 21:28
A store sells pens and pencils. Provided that the price of bmwhype2 2 30 Oct 2007, 08:17
Pen regularly sell for $15 a pair and Pencil regularly sell Bhai 4 28 Dec 2005, 08:27
Display posts from previous: Sort by

A stationery store sells pens and pencils. If the price of

  Question banks Downloads My Bookmarks Reviews Important topics  


GMAT Club MBA Forum Home| About| Privacy Policy| Terms and Conditions| GMAT Club Rules| Contact| Sitemap

Powered by phpBB © phpBB Group and phpBB SEO

Kindly note that the GMAT® test is a registered trademark of the Graduate Management Admission Council®, and this site has neither been reviewed nor endorsed by GMAC®.