Find all School-related info fast with the new School-Specific MBA Forum

It is currently 20 Aug 2014, 20:24

Close

GMAT Club Daily Prep

Thank you for using the timer - this advanced tool can estimate your performance and suggest more practice questions. We have subscribed you to Daily Prep Questions via email.

Customized
for You

we will pick new questions that match your level based on your Timer History

Track
Your Progress

every week, we’ll send you an estimated GMAT score based on your performance

Practice
Pays

we will pick new questions that match your level based on your Timer History

Not interested in getting valuable practice questions and articles delivered to your email? No problem, unsubscribe here.

Events & Promotions

Events & Promotions in June
Open Detailed Calendar

A store sells a certain product at a fixed price per unit. A

  Question banks Downloads My Bookmarks Reviews Important topics  
Author Message
TAGS:
1 KUDOS received
Senior Manager
Senior Manager
avatar
Joined: 22 Dec 2011
Posts: 299
Followers: 3

Kudos [?]: 87 [1] , given: 32

GMAT Tests User
A store sells a certain product at a fixed price per unit. A [#permalink] New post 04 Oct 2012, 10:35
1
This post received
KUDOS
4
This post was
BOOKMARKED
00:00
A
B
C
D
E

Difficulty:

  45% (medium)

Question Stats:

63% (03:32) correct 37% (02:06) wrong based on 139 sessions
A store sells a certain product at a fixed price per unit. At the product's current price, q units cost a total of exactly $300. If the price were lowered by $5 from its current value, then q + 2n units would cost exactly $300; if the price were raised by $5, then q – n units would cost exactly $300. What is the value of q?

A. 10
B. 15
C. 20
D. 25
E. 30

Is there any easy way to solve this problem? Ans is the real exam going to have these sort of problems?

Cheers
[Reveal] Spoiler: OA

Last edited by Bunuel on 04 Oct 2012, 11:27, edited 1 time in total.
RENAMED THE TOPIC.
Expert Post
5 KUDOS received
Magoosh GMAT Instructor
User avatar
Joined: 28 Dec 2011
Posts: 2025
Followers: 486

Kudos [?]: 1981 [5] , given: 29

Re: A store sells a certain product at a fixed price per unit. A [#permalink] New post 04 Oct 2012, 13:52
5
This post received
KUDOS
Expert's post
Jp27 wrote:
A store sells a certain product at a fixed price per unit. At the product's current price, q units cost a total of exactly $300. If the price were lowered by $5 from its current value, then q + 2n units would cost exactly $300; if the price were raised by $5, then q – n units would cost exactly $300. What is the value of q?
A. 10
B. 15
C. 20
D. 25
E. 30

Is there any easy way to solve this problem? And is the real exam going to have these sort of problems?

Dear Jp27,

I'm happy to help with this. :-) This problem is very hard --- definitely an upper 700 level question. If you are doing very well on the Quant section, the CAT could feed you a question like this.

This question is a very challenging if you take an algebraic approach, but it's remarkably simple if you backsolve.

Let's start with (C).
Assume q = 20 units
If we can buy 20 units, they must cost a price of 300/20 = $15
Lower the price $5 to a new price of $10 --- then we could buy 300/10 = 30 units (10 more than the original case)
Raise the price $5 to a new price of $20 ---- then we could buy 300/20 = 15 units (5 fewer than the original case)

This is the case for which we are looking ----- the increase in units from a $5 decrease in price is twice as much as the decrease in units from a $5 increase in price.

Does this make sense?

Mike :-)
_________________

Mike McGarry
Magoosh Test Prep

Image

Image

5 KUDOS received
Intern
Intern
avatar
Joined: 04 Dec 2012
Posts: 15
GMAT 1: 680 Q44 V38
Followers: 0

Kudos [?]: 5 [5] , given: 20

Re: A store sells a certain product at a fixed price per unit. A [#permalink] New post 03 Mar 2013, 05:39
5
This post received
KUDOS
Hello !

I was reviewing some questions and I think this one is not as difficult as it seems. I solved it in less than 2 minutes using equations solving so I felt like it could be useful to other people :

We can write the following equations :

(1) pq = 300
(2) (q+2n)(p-5) = 300
(3) (q-n)(p+5) = 300

Distribute (2) and (3) :

(2) qp -5q +2np -10n = 300
(3) qp +5q -np - 5n = 300

Add them together :

(2) + (3) : 2qp +np -15n = 600
Thanks to (1) you get : np-15n = 0 or n(p-15) = 0

Since n can't be 0 ( it would mean that a lower or higher price doesn't affect the total price and quantities ) you have p-15 = 0 and p =15. With (1), you get q = 300/15 = 20

I know it seems time consuming but it worked for me. And I usually don't like picking numbers..
4 KUDOS received
Intern
Intern
avatar
Joined: 22 Jan 2010
Posts: 25
Location: India
Concentration: Finance, Technology
GPA: 3.5
WE: Programming (Telecommunications)
Followers: 0

Kudos [?]: 11 [4] , given: 3

Re: A store sells a certain product at a fixed price per unit. A [#permalink] New post 28 Mar 2013, 04:08
4
This post received
KUDOS
Let p be price per unit.

From the first condition we get pq = 300.

From the other conditions we get,
(p-5)(q+2n) = pq
=> pq -5q + 2pn - 10n = pq
=> 5q = 2pn - 10n

(p+5)(q-n) = pq
=> pq + 5q - pn -5n = pq
=> 5q = pn + 5n -------(3)

so, 2pn - 10n = pn + 5n
=> pn = 15n
=> p = 15
Then q = 300/15 = 20.

Answer : Option C.
-------------------------------------
Please press KUDOS if you like my post.
1 KUDOS received
Senior Manager
Senior Manager
User avatar
Joined: 28 Jun 2009
Posts: 456
Location: United States (MA)
Followers: 14

Kudos [?]: 105 [1] , given: 46

GMAT Tests User
Re: A store sells a certain product at a fixed price per unit. A [#permalink] New post 04 Oct 2012, 14:09
1
This post received
KUDOS
It got too complicated when I used algebra. Using plugging in, it was quite fast.

Price Quantity total value
p q pq = 300
p-5 q+2n (p-5)(q+2n) = 300
p+5 q-n (p+5)(q-n) = 300

Solving three equations for three unknowns. Tough!!

Plugging in, I always start with C. C was the answer here, so saved calculation!

Putting values in above equations:

Price Quantity total value
15 20 300
10 20+2n 300 -> 10(20 + 2n)=300 -> 200 +20n = 300 -> 20n = 100 -> n =5
20 15 300

So q = 20 satisfies all equations!!

What is the source?
Expert Post
1 KUDOS received
Magoosh GMAT Instructor
User avatar
Joined: 28 Dec 2011
Posts: 2025
Followers: 486

Kudos [?]: 1981 [1] , given: 29

Re: A store sells a certain product at a fixed price per unit. A [#permalink] New post 22 Oct 2013, 11:02
1
This post received
KUDOS
Expert's post
AccipiterQ wrote:
A store sells a certain product at a fixed price per unit. At the product's current price, q units cost a total of exactly $300. If the price were lowered by $5 from its current value, then q + 2n units would cost exactly $300; if the price were raised by $5, then q – n units would cost exactly $300. What is the value of q?
A. 10
B. 15
C. 20
D. 25
E. 30

This is the case for which we are looking ----- the increase in units from a $5 decrease in price is twice as much as the decrease in units from a $5 increase in price.

I don't get this at all;

based on the first part: 300/(20+2n)=10 (since q=20, the original price was 15 per unit, minus 5 gives you 10), then the 2nd piece gives you 300/(20-n)=20...and I get stuck. What do I do with those two facts. Also, the part highlighted in red, how do you you know you're looking for that case?

Dear AccipiterQ,
You seem to be doing the problem with a mix of algebra and backsolving together, which is very very confusing. Do one or the other.

For this problem, I believe backsolving is much easier.
As always, start with (C) --- suppose q = 20.
That means original price is $300/20 = $15.
Now, don't do algebra here --- just follow the numerical consequences.
If the price is lowered $5 to $10, then we could buy $300/$10 = 30 items, which is q + 10
If the price is raised $5 to $20, then we could buy $300/$20 = 15 items, which is q - 5
The difference between (q + 2p) and (q - p) is that the distance between q and the higher item number (at the lower price) is TWICE the distance between q and the lower item number (at the higher price). Well, here, 10 is twice 5, so we know we have met that condition.

Does all this make sense?
Mike :-)
_________________

Mike McGarry
Magoosh Test Prep

Image

Image

Manager
Manager
avatar
Joined: 26 Jul 2011
Posts: 131
Location: India
WE: Marketing (Manufacturing)
Followers: 1

Kudos [?]: 29 [0], given: 15

Re: A store sells a certain product at a fixed price per unit. A [#permalink] New post 04 Oct 2012, 23:02
As it is said for GMAT "whenever you see yourself dealing with some extra long equations or calculations trust!! there is an easy way out" here in this case back solving makes this question way too easy.

B is the answer
Senior Manager
Senior Manager
avatar
Joined: 22 Dec 2011
Posts: 299
Followers: 3

Kudos [?]: 87 [0], given: 32

GMAT Tests User
Re: A store sells a certain product at a fixed price per unit. A [#permalink] New post 06 Oct 2012, 20:52
mikemcgarry wrote:
Jp27 wrote:
A store sells a certain product at a fixed price per unit. At the product's current price, q units cost a total of exactly $300. If the price were lowered by $5 from its current value, then q + 2n units would cost exactly $300; if the price were raised by $5, then q – n units would cost exactly $300. What is the value of q?
A. 10
B. 15
C. 20
D. 25
E. 30

Is there any easy way to solve this problem? And is the real exam going to have these sort of problems?

Dear Jp27,

I'm happy to help with this. :-) This problem is very hard --- definitely an upper 700 level question. If you are doing very well on the Quant section, the CAT could feed you a question like this.

This question is a very challenging if you take an algebraic approach, but it's remarkably simple if you backsolve.

Let's start with (C).
Assume q = 20 units
If we can buy 20 units, they must cost a price of 300/20 = $15
Lower the price $5 to a new price of $10 --- then we could buy 300/10 = 30 units (10 more than the original case)
Raise the price $5 to a new price of $20 ---- then we could buy 300/20 = 15 units (5 fewer than the original case)

This is the case for which we are looking ----- the increase in units from a $5 decrease in price is twice as much as the decrease in units from a $5 increase in price.

Does this make sense?

Mike :-)


Thanks Mike. It does, especially the way you have circumvented calculating the variable N. I guess all the thinking goes before even touching the pen!

cheers
Intern
Intern
avatar
Status: Fighting to kill GMAT
Joined: 23 Sep 2012
Posts: 33
Location: United States
Concentration: International Business, General Management
Schools: Duke '16
GPA: 3.8
WE: General Management (Other)
Followers: 0

Kudos [?]: 11 [0], given: 192

Re: A store sells a certain product at a fixed price per unit. A [#permalink] New post 07 Oct 2012, 07:57
piyatiwari wrote:
It got too complicated when I used algebra. Using plugging in, it was quite fast.

Price Quantity total value
p q pq = 300
p-5 q+2n (p-5)(q+2n) = 300
p+5 q-n (p+5)(q-n) = 300

Solving three equations for three unknowns. Tough!!

Plugging in, I always start with C. C was the answer here, so saved calculation!

Putting values in above equations:

Price Quantity total value
15 20 300
10 20+2n 300 -> 10(20 + 2n)=300 -> 200 +20n = 300 -> 20n = 100 -> n =5
20 15 300

So q = 20 satisfies all equations!!

What is the source?


Is there any reason why you start with C while using POE? What if the numbers are not given in a particular order (ascending here)? Do you use the same strategy in other question types?
_________________

Kudos is the currency of appreciation.



You can have anything you want if you want it badly enough. You can be anything you want to be and do anything you set out to accomplish, if you hold to that desire with the singleness of purpose. ~William Adams

Many of life's failures are people who did not realize how close to success they were when they gave up. ~Thomas A. Edison

Wir müssen wissen, Wir werden wissen. (We must know, we will know.) ~Hilbert

Senior Manager
Senior Manager
User avatar
Joined: 28 Jun 2009
Posts: 456
Location: United States (MA)
Followers: 14

Kudos [?]: 105 [0], given: 46

GMAT Tests User
Re: A store sells a certain product at a fixed price per unit. A [#permalink] New post 07 Oct 2012, 08:53
closed271 wrote:
Is there any reason why you start with C while using POE? What if the numbers are not given in a particular order (ascending here)? Do you use the same strategy in other question types?


No reason. I always start with option C while using plugging in.

MGMAT advanced math book has some nice techniques about ruling out option choices.
But here, I didn't use any of those.
Manager
Manager
avatar
Status: Trying.... & desperate for success.
Joined: 17 May 2012
Posts: 79
Location: India
Concentration: Leadership, Entrepreneurship
Schools: NUS '15
GMAT 1: Q33 V27
GPA: 2.92
WE: Analyst (Computer Software)
Followers: 0

Kudos [?]: 18 [0], given: 61

Re: A store sells a certain product at a fixed price per unit. A [#permalink] New post 08 Oct 2012, 06:43
Jp27 wrote:
A store sells a certain product at a fixed price per unit. At the product's current price, q units cost a total of exactly $300. If the price were lowered by $5 from its current value, then q + 2n units would cost exactly $300; if the price were raised by $5, then q – n units would cost exactly $300. What is the value of q?

A. 10
B. 15
C. 20
D. 25
E. 30

Is there any easy way to solve this problem? Ans is the real exam going to have these sort of problems?

Cheers


Since from the options is of pure chance, one would end up losing lots of time.

Any other solution for this question?
Director
Director
User avatar
Joined: 22 Mar 2011
Posts: 613
WE: Science (Education)
Followers: 67

Kudos [?]: 498 [0], given: 43

GMAT Tests User
Re: A store sells a certain product at a fixed price per unit. A [#permalink] New post 08 Oct 2012, 08:46
navigator123 wrote:
Jp27 wrote:
A store sells a certain product at a fixed price per unit. At the product's current price, q units cost a total of exactly $300. If the price were lowered by $5 from its current value, then q + 2n units would cost exactly $300; if the price were raised by $5, then q – n units would cost exactly $300. What is the value of q?

A. 10
B. 15
C. 20
D. 25
E. 30

Is there any easy way to solve this problem? Ans is the real exam going to have these sort of problems?

Cheers


Since from the options is of pure chance, one would end up losing lots of time.

Any other solution for this question?


Back to the basics.
Write down the prices and corresponding quantities using the given answers. You will get a small table:

(Q, P)
(10, 30)
(15, 20)
(20, 15)
(25, 12)
(30, 10)

From the given information, about raising/reducing the price, you can conclude the following about the prices and corresponding quantities:

Q+2N P-5
Q P
Q-N P+5

The corresponding prices for the quantities Q+2N, Q, and Q-N are three consecutive multiples of 5: P-5, P, and P+5. From the table, the prices should be 10, 15, and 20, and thus the quantity should be 20.

Answer C.

Remark: this is my corrected post, as in my previous one, I mixed up prices and quantities. If somebody saw it, please, just forget about it.
_________________

PhD in Applied Mathematics
Love GMAT Quant questions and running.

Expert Post
Magoosh GMAT Instructor
User avatar
Joined: 28 Dec 2011
Posts: 2025
Followers: 486

Kudos [?]: 1981 [0], given: 29

Re: A store sells a certain product at a fixed price per unit. A [#permalink] New post 08 Oct 2012, 12:00
Expert's post
closed271 wrote:
Is there any reason why you start with C while using POE? What if the numbers are not given in a particular order (ascending here)? Do you use the same strategy in other question types?

On official GMAT problems, if the answer choices are all single numbers, those numbers will be in numerical order. This is true on all official material and all high quality material, and therefore it's an excellent test of how authentic a given prep source is --- if you see a number of questions with the answers out of order, that's a red flag --- you should question whether that source is trustworthy. Some GMAT prep sources are excellent, and some are not worth the paper on which they are printed.

The reason we start with the middle answer (i.e. (C) on official material) is so that we know which way to go if our first choice is not right. Consider this hypothetical question:
Frank started with X money. He bought blah blah, blah blah, blah % of blah, etc etc and was left with $41.50 in cash after those purchases. What was Frank's original starting amount?
(A) $100
(B) $120
(C) $150
(D) $180
(E) $200


I will start with (C) 150 ----- if by chance I'm right, that's great. If I wind up with more leftover cash than $41.50, I know I started with too much --- I can eliminate (C) & (D) & (E). If I wind up with less leftover cash than $41.50, I know I started with too little --- I can eliminate (A) & (B) & (C). Does that make sense?

Mike :-)
_________________

Mike McGarry
Magoosh Test Prep

Image

Image

Manager
Manager
avatar
Joined: 26 Jul 2012
Posts: 63
Followers: 0

Kudos [?]: 4 [0], given: 8

Re: A store sells a certain product at a fixed price per unit. A [#permalink] New post 10 Nov 2012, 14:00
Even with plugging in this is a humdinger problem!

I tried the algebraic approach first and got stuck. Finally, took a guess.

With plugging in, I will try to time myself but it will take exactly two minutes still.

Start with C (so we know which direction to go in)

Case 1:
(x) = Price of the unit
(q) = # of units
Let q = 20
Therefore, x = 15 because qx = 300
Case 2:
x-5 = 10
Given: q + 2n = 30; therefore:
20 + 2n = 30
2n = 10
n = 5

Case 3:
x+5 = 20
Given : q - n = 15
20 - 5 = 15
Done. D is the answer because the equation checks out!
Senior Manager
Senior Manager
User avatar
Status: struggling with GMAT
Joined: 06 Dec 2012
Posts: 307
Location: Bangladesh
Concentration: Accounting
GMAT Date: 04-06-2013
GPA: 3.65
Followers: 8

Kudos [?]: 96 [0], given: 46

Re: A store sells a certain product at a fixed price per unit. A [#permalink] New post 28 Mar 2013, 03:56
pancakeFR wrote:
Hello !

I was reviewing some questions and I think this one is not as difficult as it seems. I solved it in less than 2 minutes using equations solving so I felt like it could be useful to other people :

We can write the following equations :

(1) pq = 300
(2) (q+2n)(p-5) = 300
(3) (q-n)(p+5) = 300

Distribute (2) and (3) :

(2) qp -5q +2np -10n = 300
(3) qp +5q -np - 5n = 300

Add them together :

(2) + (3) : 2qp +np -15n = 600
Thanks to (1) you get : np-15n = 0 or n(p-15) = 0

Since n can't be 0 ( it would mean that a lower or higher price doesn't affect the total price and quantities ) you have p-15 = 0 and p =15. With (1), you get q = 300/15 = 20

I know it seems time consuming but it worked for me. And I usually don't like picking numbers..


Hi
this also works for me.Most of the times i can`t pick the number.1 kudos for u
Manager
Manager
avatar
Joined: 26 Sep 2013
Posts: 232
Concentration: Finance, Economics
GMAT 1: 670 Q39 V41
GMAT 2: 730 Q49 V41
Followers: 2

Kudos [?]: 32 [0], given: 40

Re: A store sells a certain product at a fixed price per unit. A [#permalink] New post 22 Oct 2013, 10:48
mikemcgarry wrote:
Jp27 wrote:
A store sells a certain product at a fixed price per unit. At the product's current price, q units cost a total of exactly $300. If the price were lowered by $5 from its current value, then q + 2n units would cost exactly $300; if the price were raised by $5, then q – n units would cost exactly $300. What is the value of q?
A. 10
B. 15
C. 20
D. 25
E. 30

Is there any easy way to solve this problem? And is the real exam going to have these sort of problems?

Dear Jp27,

I'm happy to help with this. :-) This problem is very hard --- definitely an upper 700 level question. If you are doing very well on the Quant section, the CAT could feed you a question like this.

This question is a very challenging if you take an algebraic approach, but it's remarkably simple if you backsolve.

Let's start with (C).
Assume q = 20 units
If we can buy 20 units, they must cost a price of 300/20 = $15
Lower the price $5 to a new price of $10 --- then we could buy 300/10 = 30 units (10 more than the original case)
Raise the price $5 to a new price of $20 ---- then we could buy 300/20 = 15 units (5 fewer than the original case)

This is the case for which we are looking ----- the increase in units from a $5 decrease in price is twice as much as the decrease in units from a $5 increase in price.

Does this make sense?

Mike :-)



I don't get this at all;

based on the first part: 300/(20+2n)=10 (since q=20, the original price was 15 per unit, minus 5 gives you 10), then the 2nd piece gives you 300/(20-n)=20...and I get stuck. What do I do with those two facts. Also, the part highlighted in red, how do you you know you're looking for that case?
Manager
Manager
avatar
Joined: 26 Sep 2013
Posts: 232
Concentration: Finance, Economics
GMAT 1: 670 Q39 V41
GMAT 2: 730 Q49 V41
Followers: 2

Kudos [?]: 32 [0], given: 40

Re: A store sells a certain product at a fixed price per unit. A [#permalink] New post 22 Oct 2013, 12:51
mikemcgarry wrote:
AccipiterQ wrote:
A store sells a certain product at a fixed price per unit. At the product's current price, q units cost a total of exactly $300. If the price were lowered by $5 from its current value, then q + 2n units would cost exactly $300; if the price were raised by $5, then q – n units would cost exactly $300. What is the value of q?
A. 10
B. 15
C. 20
D. 25
E. 30

This is the case for which we are looking ----- the increase in units from a $5 decrease in price is twice as much as the decrease in units from a $5 increase in price.

I don't get this at all;

based on the first part: 300/(20+2n)=10 (since q=20, the original price was 15 per unit, minus 5 gives you 10), then the 2nd piece gives you 300/(20-n)=20...and I get stuck. What do I do with those two facts. Also, the part highlighted in red, how do you you know you're looking for that case?

Dear AccipiterQ,
You seem to be doing the problem with a mix of algebra and backsolving together, which is very very confusing. Do one or the other.

For this problem, I believe backsolving is much easier.
As always, start with (C) --- suppose q = 20.
That means original price is $300/20 = $15.
Now, don't do algebra here --- just follow the numerical consequences.
If the price is lowered $5 to $10, then we could buy $300/$10 = 30 items, which is q + 10
If the price is raised $5 to $20, then we could buy $300/$20 = 15 items, which is q - 5
The difference between (q + 2p) and (q - p) is that the distance between q and the higher item number (at the lower price) is TWICE the distance between q and the lower item number (at the higher price). Well, here, 10 is twice 5, so we know we have met that condition.

Does all this make sense?
Mike :-)



aaaah I get it now, I was creating a stew of algebra & backsolving. Makes perfect sense, thanks!
Re: A store sells a certain product at a fixed price per unit. A   [#permalink] 22 Oct 2013, 12:51
    Similar topics Author Replies Last post
Similar
Topics:
A store selling price..... monirjewel 2 28 Oct 2010, 21:28
3 Experts publish their posts in the topic Stores L and M each sell a certain product at a different gtr022001 5 31 Aug 2010, 21:31
The selling price for q units of a product is given by the wc2005 2 23 Jul 2008, 08:49
A certain store sells all maps at one price and all books at SimaQ 1 04 Jun 2006, 02:38
Display posts from previous: Sort by

A store sells a certain product at a fixed price per unit. A

  Question banks Downloads My Bookmarks Reviews Important topics  


cron

GMAT Club MBA Forum Home| About| Privacy Policy| Terms and Conditions| GMAT Club Rules| Contact| Sitemap

Powered by phpBB © phpBB Group and phpBB SEO

Kindly note that the GMAT® test is a registered trademark of the Graduate Management Admission Council®, and this site has neither been reviewed nor endorsed by GMAC®.