At the bakery, Lew spent a total of 6 dollars for one kind : Quant Question Archive [LOCKED]
Check GMAT Club App Tracker for the Latest School Decision Releases http://gmatclub.com/AppTrack

It is currently 09 Dec 2016, 02:55
GMAT Club Tests

Close

GMAT Club Daily Prep

Thank you for using the timer - this advanced tool can estimate your performance and suggest more practice questions. We have subscribed you to Daily Prep Questions via email.

Customized
for You

we will pick new questions that match your level based on your Timer History

Track
Your Progress

every week, we’ll send you an estimated GMAT score based on your performance

Practice
Pays

we will pick new questions that match your level based on your Timer History

Not interested in getting valuable practice questions and articles delivered to your email? No problem, unsubscribe here.

Close

Request Expert Reply

Events & Promotions

Events & Promotions in June
Open Detailed Calendar

At the bakery, Lew spent a total of 6 dollars for one kind

  post reply Question banks Downloads My Bookmarks Reviews Important topics  
Author Message
VP
VP
avatar
Joined: 22 Nov 2007
Posts: 1092
Followers: 8

Kudos [?]: 475 [0], given: 0

At the bakery, Lew spent a total of 6 dollars for one kind [#permalink]

Show Tags

New post 27 Dec 2007, 06:57
This topic is locked. If you want to discuss this question please re-post it in the respective forum.

At the bakery, Lew spent a total of 6 dollars for one kind of cupcake and one kind of doughnut. How many doughnuts did he buy?

1. the price of 2 doughnuts was 0.10 dollars less than the price of 3 cupcakes

2. the average (arit.mean) price if 1 doughnut and 1 cupcake was 0.35 dollars
Director
Director
User avatar
Joined: 12 Jul 2007
Posts: 862
Followers: 15

Kudos [?]: 280 [0], given: 0

 [#permalink]

Show Tags

New post 27 Dec 2007, 07:48
from 1: 2d = 3c-.10
from 2: (d+c)/2 = .35 = d+c = .7

two variables and 2 equations.

d = 3/2c - .05

3/2c - .05 + c = .7
3c - .1 + 2c = 1.4
5c = 1.5
c = .3 which means d must be .4
d = .4

so now we have the prices for each doughnut and each cupcake, but that doesn't help us solve the problem.

.3c + .4d = 6
3c + 4d = 60

he could buy 5 cupcakes and 15 doughnuts or 8 cupcakes and 9 doughnuts. It's impossible to nail down exactly how many of each he bought.

Answer E

EDIT: the only trick here is remembering what the question is asking for. It would be easy to look at the information and say "yeah, you can find the price of a doughnut from this. It must be C"
SVP
SVP
avatar
Joined: 28 Dec 2005
Posts: 1575
Followers: 3

Kudos [?]: 144 [0], given: 2

 [#permalink]

Show Tags

New post 27 Dec 2007, 11:43
yeah, even with the two statements, you cant find out how many cupcakes or doughnuts were purchased .... you can find the price per, but not the actual amount of the items that was purchased.

gotta go with E
  [#permalink] 27 Dec 2007, 11:43
Display posts from previous: Sort by

At the bakery, Lew spent a total of 6 dollars for one kind

  post reply Question banks Downloads My Bookmarks Reviews Important topics  


GMAT Club MBA Forum Home| About| Terms and Conditions| GMAT Club Rules| Contact| Sitemap

Powered by phpBB © phpBB Group and phpBB SEO

Kindly note that the GMAT® test is a registered trademark of the Graduate Management Admission Council®, and this site has neither been reviewed nor endorsed by GMAC®.