Find all School-related info fast with the new School-Specific MBA Forum

It is currently 16 Sep 2014, 21:49

Close

GMAT Club Daily Prep

Thank you for using the timer - this advanced tool can estimate your performance and suggest more practice questions. We have subscribed you to Daily Prep Questions via email.

Customized
for You

we will pick new questions that match your level based on your Timer History

Track
Your Progress

every week, we’ll send you an estimated GMAT score based on your performance

Practice
Pays

we will pick new questions that match your level based on your Timer History

Not interested in getting valuable practice questions and articles delivered to your email? No problem, unsubscribe here.

Events & Promotions

Events & Promotions in June
Open Detailed Calendar

At the bakery, Lew spent a total of 6 dollars for one kind

  Question banks Downloads My Bookmarks Reviews Important topics  
Author Message
TAGS:
VP
VP
avatar
Joined: 22 Nov 2007
Posts: 1102
Followers: 6

Kudos [?]: 125 [0], given: 0

GMAT Tests User
At the bakery, Lew spent a total of 6 dollars for one kind [#permalink] New post 27 Dec 2007, 06:57
At the bakery, Lew spent a total of 6 dollars for one kind of cupcake and one kind of doughnut. How many doughnuts did he buy?

1. the price of 2 doughnuts was 0.10 dollars less than the price of 3 cupcakes

2. the average (arit.mean) price if 1 doughnut and 1 cupcake was 0.35 dollars
Director
Director
User avatar
Joined: 12 Jul 2007
Posts: 867
Followers: 12

Kudos [?]: 199 [0], given: 0

GMAT Tests User
 [#permalink] New post 27 Dec 2007, 07:48
from 1: 2d = 3c-.10
from 2: (d+c)/2 = .35 = d+c = .7

two variables and 2 equations.

d = 3/2c - .05

3/2c - .05 + c = .7
3c - .1 + 2c = 1.4
5c = 1.5
c = .3 which means d must be .4
d = .4

so now we have the prices for each doughnut and each cupcake, but that doesn't help us solve the problem.

.3c + .4d = 6
3c + 4d = 60

he could buy 5 cupcakes and 15 doughnuts or 8 cupcakes and 9 doughnuts. It's impossible to nail down exactly how many of each he bought.

Answer E

EDIT: the only trick here is remembering what the question is asking for. It would be easy to look at the information and say "yeah, you can find the price of a doughnut from this. It must be C"
SVP
SVP
avatar
Joined: 28 Dec 2005
Posts: 1593
Followers: 2

Kudos [?]: 73 [0], given: 2

GMAT Tests User
 [#permalink] New post 27 Dec 2007, 11:43
yeah, even with the two statements, you cant find out how many cupcakes or doughnuts were purchased .... you can find the price per, but not the actual amount of the items that was purchased.

gotta go with E
  [#permalink] 27 Dec 2007, 11:43
    Similar topics Author Replies Last post
Similar
Topics:
1 Experts publish their posts in the topic At the bakery Lew spent a total of 6$ for one kind of Smita04 3 15 Apr 2012, 21:29
At the bakery , Lew spent a total of $6.00 for one kind of dimitri92 4 16 May 2010, 05:12
At the bakery, Lew spent a total of $6.00 for one kind of mrsmarthi 5 11 Oct 2009, 22:30
At the bakery, Lew spent a total of $6.00 for one kind of pmal04 4 07 Apr 2009, 09:57
At the bakery, Lew spent a total of $6.00 for one kind of topmbaseeker 1 30 Nov 2008, 14:38
Display posts from previous: Sort by

At the bakery, Lew spent a total of 6 dollars for one kind

  Question banks Downloads My Bookmarks Reviews Important topics  


GMAT Club MBA Forum Home| About| Privacy Policy| Terms and Conditions| GMAT Club Rules| Contact| Sitemap

Powered by phpBB © phpBB Group and phpBB SEO

Kindly note that the GMAT® test is a registered trademark of the Graduate Management Admission Council®, and this site has neither been reviewed nor endorsed by GMAC®.