Find all School-related info fast with the new School-Specific MBA Forum

It is currently 20 Aug 2014, 22:26

Close

GMAT Club Daily Prep

Thank you for using the timer - this advanced tool can estimate your performance and suggest more practice questions. We have subscribed you to Daily Prep Questions via email.

Customized
for You

we will pick new questions that match your level based on your Timer History

Track
Your Progress

every week, we’ll send you an estimated GMAT score based on your performance

Practice
Pays

we will pick new questions that match your level based on your Timer History

Not interested in getting valuable practice questions and articles delivered to your email? No problem, unsubscribe here.

Events & Promotions

Events & Promotions in June
Open Detailed Calendar

Fresh potatoes generally cost about $2 for a 10-pound bag,

  Question banks Downloads My Bookmarks Reviews Important topics  
Author Message
TAGS:
SVP
SVP
avatar
Joined: 21 Jul 2006
Posts: 1550
Followers: 8

Kudos [?]: 191 [0], given: 1

GMAT Tests User
Fresh potatoes generally cost about $2 for a 10-pound bag, [#permalink] New post 09 Jan 2008, 10:48
00:00
A
B
C
D
E

Difficulty:

(N/A)

Question Stats:

0% (00:00) correct 0% (00:00) wrong based on 0 sessions
Fresh potatoes generally cost about $2 for a 10-pound bag, whereas dehydrated instant potatoes cost, on average, about $3 per pound. It can be concluded that some consumers will pay 15 times as much for convenience, since sales of this convenience food continue to rise.

Which of the following, if true, indicates that there is a major flaw in the argument above?

(A) Fresh potatoes bought in convenient 2-pound bags are about $1 a bag, or 2 1/2 times more expensive than fresh potatoes bought in 10-pound bags.

(B) Since fresh potatoes are 80 percent water, one pound of dehydrated potatoes is the equivalent of 5 pounds of fresh potatoes.

(C) Peeled potatoes in cans are also more expensive than the less convenient fresh potatoes.

(D) Retail prices of dehydrated potatoes have declined by 20 percent since 1960 to the current level of about $3 a pound.

(E) As a consequence of labor and processing costs, all convenience foods cost more than the basic foods from which they are derived



Please explain why your answer is correct.
thanks
Director
Director
User avatar
Joined: 12 Jul 2007
Posts: 867
Followers: 12

Kudos [?]: 195 [0], given: 0

GMAT Tests User
Re: CR: Potatoes [#permalink] New post 09 Jan 2008, 11:44
(B) Since fresh potatoes are 80 percent water, one pound of dehydrated potatoes is the equivalent of 5 pounds of fresh potatoes.

According to this people aren't necessarily willing to pay 15x more for convenience. They're really only paying about 3x more.
CEO
CEO
User avatar
Joined: 29 Mar 2007
Posts: 2593
Followers: 16

Kudos [?]: 183 [0], given: 0

GMAT Tests User
Re: CR: Potatoes [#permalink] New post 09 Jan 2008, 21:27
tarek99 wrote:
Fresh potatoes generally cost about $2 for a 10-pound bag, whereas dehydrated instant potatoes cost, on average, about $3 per pound. It can be concluded that some consumers will pay 15 times as much for convenience, since sales of this convenience food continue to rise.

Which of the following, if true, indicates that there is a major flaw in the argument above?

(A) Fresh potatoes bought in convenient 2-pound bags are about $1 a bag, or 2 1/2 times more expensive than fresh potatoes bought in 10-pound bags.

(B) Since fresh potatoes are 80 percent water, one pound of dehydrated potatoes is the equivalent of 5 pounds of fresh potatoes.

(C) Peeled potatoes in cans are also more expensive than the less convenient fresh potatoes.

(D) Retail prices of dehydrated potatoes have declined by 20 percent since 1960 to the current level of about $3 a pound.

(E) As a consequence of labor and processing costs, all convenience foods cost more than the basic foods from which they are derived



Please explain why your answer is correct.
thanks


I was just about to post this problem from one of the paper tests I took. I thought it was a great problem. Here was my analysis that I posted into excel.

C: irrelevant. D: irrelevant. E: irrelevant. For AB do the math! 1lb of dehydrated=5lbs fresh. 2$ for 10lb 3$*10 dehydrated lb =30$. So it would seem that 30/2=15 times more. But b/c 1lb=5lbs of fresh. Its actually 6$ for 2lbs of dehydrated which is 10lbs of fresh, which is actually only 3 times more expensive. So this is why B is correct. A: the weight of the bag is irrelevatn here.
SVP
SVP
avatar
Joined: 04 May 2006
Posts: 1941
Schools: CBS, Kellogg
Followers: 15

Kudos [?]: 269 [0], given: 1

Premium Member CAT Tests
Re: CR: Potatoes [#permalink] New post 09 Jan 2008, 22:41
GMATBLACKBELT wrote:
tarek99 wrote:
Fresh potatoes generally cost about $2 for a 10-pound bag, whereas dehydrated instant potatoes cost, on average, about $3 per pound. It can be concluded that some consumers will pay 15 times as much for convenience, since sales of this convenience food continue to rise.

Which of the following, if true, indicates that there is a major flaw in the argument above?

(A) Fresh potatoes bought in convenient 2-pound bags are about $1 a bag, or 2 1/2 times more expensive than fresh potatoes bought in 10-pound bags.

(B) Since fresh potatoes are 80 percent water, one pound of dehydrated potatoes is the equivalent of 5 pounds of fresh potatoes.

(C) Peeled potatoes in cans are also more expensive than the less convenient fresh potatoes.

(D) Retail prices of dehydrated potatoes have declined by 20 percent since 1960 to the current level of about $3 a pound.

(E) As a consequence of labor and processing costs, all convenience foods cost more than the basic foods from which they are derived



Please explain why your answer is correct.
thanks


I was just about to post this problem from one of the paper tests I took. I thought it was a great problem. Here was my analysis that I posted into excel.

C: irrelevant. D: irrelevant. E: irrelevant. For AB do the math! 1lb of dehydrated=5lbs fresh. 2$ for 10lb 3$*10 dehydrated lb =30$. So it would seem that 30/2=15 times more. But b/c 1lb=5lbs of fresh. Its actually 6$ for 2lbs of dehydrated which is 10lbs of fresh, which is actually only 3 times more expensive. So this is why B is correct. A: the weight of the bag is irrelevatn here.


Agree!

At first, I choose C because the most epensive must be the most convinient and because I dont know what is the peeled. After reading this, B surely correct my misleading! Thanks
_________________

Get the best GMAT Prep Resources with GMAT Club Premium Membership

Manager
Manager
avatar
Joined: 21 Oct 2005
Posts: 99
Followers: 1

Kudos [?]: 11 [0], given: 0

Re: CR: Potatoes [#permalink] New post 10 Jan 2008, 02:00
B it is

OA???????????????
SVP
SVP
avatar
Joined: 21 Jul 2006
Posts: 1550
Followers: 8

Kudos [?]: 191 [0], given: 1

GMAT Tests User
Re: CR: Potatoes [#permalink] New post 10 Jan 2008, 06:10
OA is B. Thanks guys
SVP
SVP
avatar
Joined: 28 Dec 2005
Posts: 1593
Followers: 2

Kudos [?]: 68 [0], given: 2

GMAT Tests User
Re: CR: Potatoes [#permalink] New post 10 Jan 2008, 19:18
good question ... said B as well.
Re: CR: Potatoes   [#permalink] 10 Jan 2008, 19:18
    Similar topics Author Replies Last post
Similar
Topics:
1 Experts publish their posts in the topic Sam's Grocery store sells potatoes only in 5-pound bags and fozzzy 1 07 Sep 2013, 00:58
1 Potatos.... vwjetty 4 05 Aug 2010, 11:27
Fresh potatoes generally cost about $2 for a 10-pound bag, raghavs 4 09 Apr 2010, 22:59
Fresh potatoes generally cost about $2 for a 10-pound bag, yankevi 6 12 Jun 2008, 14:38
fresh potatoes watever 6 19 Feb 2006, 10:16
Display posts from previous: Sort by

Fresh potatoes generally cost about $2 for a 10-pound bag,

  Question banks Downloads My Bookmarks Reviews Important topics  


GMAT Club MBA Forum Home| About| Privacy Policy| Terms and Conditions| GMAT Club Rules| Contact| Sitemap

Powered by phpBB © phpBB Group and phpBB SEO

Kindly note that the GMAT® test is a registered trademark of the Graduate Management Admission Council®, and this site has neither been reviewed nor endorsed by GMAC®.