Find all School-related info fast with the new School-Specific MBA Forum

It is currently 20 Aug 2014, 06:55

Starting Soon:

Live Q&A Session with Cambridge Admissions Team   ||    Join Chat Room to Attend the Session


Close

GMAT Club Daily Prep

Thank you for using the timer - this advanced tool can estimate your performance and suggest more practice questions. We have subscribed you to Daily Prep Questions via email.

Customized
for You

we will pick new questions that match your level based on your Timer History

Track
Your Progress

every week, we’ll send you an estimated GMAT score based on your performance

Practice
Pays

we will pick new questions that match your level based on your Timer History

Not interested in getting valuable practice questions and articles delivered to your email? No problem, unsubscribe here.

Events & Promotions

Events & Promotions in June
Open Detailed Calendar

From ETS Paper test A certain fruit stand sold apples for

  Question banks Downloads My Bookmarks Reviews Important topics  
Author Message
TAGS:
Senior Manager
Senior Manager
avatar
Joined: 17 Aug 2005
Posts: 394
Location: Boston, MA
Followers: 1

Kudos [?]: 6 [0], given: 0

GMAT Tests User
From ETS Paper test A certain fruit stand sold apples for [#permalink] New post 03 Jun 2006, 10:14
00:00
A
B
C
D
E

Difficulty:

(N/A)

Question Stats:

0% (00:00) correct 0% (00:00) wrong based on 0 sessions
From ETS Paper test

A certain fruit stand sold apples for $0.70 each and bananas for $0.50 each. If a customer purchased both apples and bananas from the stand for a total of $6.30, what total number of apples and bananas did the customer purchase?

A. 10
B. 11
C. 12
D. 13
E. 14

What is the fastest way to solve this? I used trial and error.
Manager
Manager
avatar
Joined: 09 May 2006
Posts: 100
Location: Bangalore, India
Followers: 2

Kudos [?]: 9 [0], given: 0

 [#permalink] New post 03 Jun 2006, 10:27
B - 11

Mutliplied all values by 10 and then trial and error under given conditions.
Trying to figure out 9a + 5b = 63
1 KUDOS received
Manager
Manager
avatar
Joined: 10 May 2006
Posts: 186
Location: USA
Followers: 1

Kudos [?]: 3 [1] , given: 0

GMAT Tests User
 [#permalink] New post 03 Jun 2006, 19:27
1
This post received
KUDOS
Did this by trial and error as well.

I took the largest value, cost of apples, and multiplied it by 9 = $6.30. This is the largest number of apples the person could have bought. However, since this person bought both apples and bananas, i kept going.

Then checked 8 apples ($5.60) which leaves $0.70 for bananas. Can't be the right amount since it doesn't divide evenly.

Did trial and error, until I got down to 4 apples ($2.80) which left $3.50 for apples. Works.

11 fruits total.
  [#permalink] 03 Jun 2006, 19:27
    Similar topics Author Replies Last post
Similar
Topics:
18 Experts publish their posts in the topic A certain fruit stand sold apples for $0.70 each and bananas Bunuel 9 15 Oct 2012, 03:33
13 Experts publish their posts in the topic A certain fruit stand sold apples for $0.70 each and bananas pzazz12 16 30 Sep 2010, 04:08
At a fruit stand yesterday, the price of each apple was Balvinder 2 01 Jul 2007, 06:52
At a fruit stand yesterday, the price of each apple was TOUGH GUY 1 31 Jan 2007, 05:15
sc from ETS paper tests Forikh 5 07 Aug 2005, 23:11
Display posts from previous: Sort by

From ETS Paper test A certain fruit stand sold apples for

  Question banks Downloads My Bookmarks Reviews Important topics  


GMAT Club MBA Forum Home| About| Privacy Policy| Terms and Conditions| GMAT Club Rules| Contact| Sitemap

Powered by phpBB © phpBB Group and phpBB SEO

Kindly note that the GMAT® test is a registered trademark of the Graduate Management Admission Council®, and this site has neither been reviewed nor endorsed by GMAC®.