Find all School-related info fast with the new School-Specific MBA Forum

It is currently 24 Oct 2014, 00:03

Close

GMAT Club Daily Prep

Thank you for using the timer - this advanced tool can estimate your performance and suggest more practice questions. We have subscribed you to Daily Prep Questions via email.

Customized
for You

we will pick new questions that match your level based on your Timer History

Track
Your Progress

every week, we’ll send you an estimated GMAT score based on your performance

Practice
Pays

we will pick new questions that match your level based on your Timer History

Not interested in getting valuable practice questions and articles delivered to your email? No problem, unsubscribe here.

Events & Promotions

Events & Promotions in June
Open Detailed Calendar

If Beth bought grapes and apples at the grocery store, what

  Question banks Downloads My Bookmarks Reviews Important topics  
Author Message
TAGS:
Current Student
avatar
Joined: 28 Dec 2004
Posts: 3403
Location: New York City
Schools: Wharton'11 HBS'12
Followers: 13

Kudos [?]: 164 [0], given: 2

If Beth bought grapes and apples at the grocery store, what [#permalink] New post 03 Jun 2005, 11:44
00:00
A
B
C
D
E

Difficulty:

(N/A)

Question Stats:

0% (00:00) correct 0% (00:00) wrong based on 0 sessions
If Beth bought grapes and apples at the grocery store, what was the cost of the grapes?

(1) The total cost of the grapes and apples was $5.60.

(2) The ratio of the cost of grapes to apples was 3 to 1


I dont agree with the OA and OE...got this from PR CD...

do people at PR even read their own explainations?
Director
Director
User avatar
Joined: 07 Jun 2004
Posts: 618
Location: PA
Followers: 3

Kudos [?]: 191 [0], given: 22

 [#permalink] New post 03 Jun 2005, 14:02
i wud go with E

the cost cud be 4.2 + 1.4 = 5.6

or

( 2.1 + .7 ) * 2 = 5.6 sinc ethey cud buy 2 lbs of the fruit
Manager
Manager
avatar
Joined: 07 Mar 2005
Posts: 93
Followers: 1

Kudos [?]: 4 [0], given: 0

 [#permalink] New post 03 Jun 2005, 16:32
I got E as well.

I took "cost of grapes" to mean the price of grapes.

A + G = 5.60

G/A = 3/1 ratio

say that G= .3 and A = .1

.3(15) = 4.50

.1 (11) = 1.10

= 5.60

Price of grapes = .3 and total cost of grapes = 4.50

You could plug in a ton more values which would give different numbers.
Current Student
avatar
Joined: 28 Dec 2004
Posts: 3403
Location: New York City
Schools: Wharton'11 HBS'12
Followers: 13

Kudos [?]: 164 [0], given: 2

 [#permalink] New post 04 Jun 2005, 08:20
THE OA is C...

but like most I think it should be E!
  [#permalink] 04 Jun 2005, 08:20
    Similar topics Author Replies Last post
Similar
Topics:
7 Experts publish their posts in the topic A grocery store bought some mangoes at a rate of 5 guerrero25 8 25 Jan 2014, 04:54
2 Experts publish their posts in the topic A fruit-salad mixture consists of apples, peaches, and grape Walkabout 2 20 Dec 2012, 06:17
Experts publish their posts in the topic A grocery store wanted to repackage all of the eggs that Other 1 12 Jun 2010, 07:08
Eggs in Loach s Grocery can only be bought individually kevincan 11 04 Jul 2006, 07:36
In a grocery store, the average sale for month X was A swath20 11 22 Mar 2005, 07:13
Display posts from previous: Sort by

If Beth bought grapes and apples at the grocery store, what

  Question banks Downloads My Bookmarks Reviews Important topics  


GMAT Club MBA Forum Home| About| Privacy Policy| Terms and Conditions| GMAT Club Rules| Contact| Sitemap

Powered by phpBB © phpBB Group and phpBB SEO

Kindly note that the GMAT® test is a registered trademark of the Graduate Management Admission Council®, and this site has neither been reviewed nor endorsed by GMAC®.