Find all School-related info fast with the new School-Specific MBA Forum

It is currently 12 Jul 2014, 08:04

Close

GMAT Club Daily Prep

Thank you for using the timer - this advanced tool can estimate your performance and suggest more practice questions. We have subscribed you to Daily Prep Questions via email.

Customized
for You

we will pick new questions that match your level based on your Timer History

Track
Your Progress

every week, we’ll send you an estimated GMAT score based on your performance

Practice
Pays

we will pick new questions that match your level based on your Timer History

Not interested in getting valuable practice questions and articles delivered to your email? No problem, unsubscribe here.

Events & Promotions

Events & Promotions in June
Open Detailed Calendar

If Simon paid 25 cents for each orange and 15 cents for each

  Question banks Downloads My Bookmarks Reviews Important topics  
Author Message
TAGS:
Director
Director
avatar
Joined: 29 Nov 2012
Posts: 930
Followers: 11

Kudos [?]: 207 [0], given: 543

If Simon paid 25 cents for each orange and 15 cents for each [#permalink] New post 19 Aug 2013, 04:59
00:00
A
B
C
D
E

Difficulty:

  45% (medium)

Question Stats:

48% (02:35) correct 51% (01:17) wrong based on 33 sessions
If Simon paid 25 cents for each orange and 15 cents for each mango, then how many oranges did Simon buy?

1) Simon spent a total of $1.55 on his purchase of mango and oranges.
2) Simon bought fewer mango than oranges.
[Reveal] Spoiler: OA

_________________

Click +1 Kudos if my post helped...

Amazing Free video explanation for all Quant questions from OG 13 and much more http://www.gmatquantum.com/og13th/

GMAT Prep software What if scenarios gmat-prep-software-analysis-and-what-if-scenarios-146146.html

Expert Post
1 KUDOS received
Verbal Forum Moderator
Verbal Forum Moderator
User avatar
Joined: 10 Oct 2012
Posts: 626
Followers: 40

Kudos [?]: 526 [1] , given: 135

Premium Member
Re: If Simon paid 25 cents for each orange and 15 cents for each [#permalink] New post 19 Aug 2013, 05:07
1
This post received
KUDOS
Expert's post
fozzzy wrote:
If Simon paid 25 cents for each orange and 15 cents for each mango, then how many oranges did Simon buy?

1) Simon spent a total of $1.55 on his purchase of mango and oranges.
2) Simon bought fewer mango than oranges.


From F.S 1, we know that 0.25*o+0.15*m = 1.55 \to 5o+3m = 31.

We get integral solutions for o=2,m=7 and for o=5,m=2. Insufficient.

F.S 2 is clearly Insufficient.

Both taken together, we know that m<o. Thus, the no of oranges bought = 5.Sufficient.

C.
_________________

All that is equal and not-Deep Dive In-equality

Hit and Trial for Integral Solutions

Re: If Simon paid 25 cents for each orange and 15 cents for each   [#permalink] 19 Aug 2013, 05:07
    Similar topics Author Replies Last post
Similar
Topics:
1 Experts publish their posts in the topic For each customer, a yogurt shop charges a cents for the gmatgambler 1 13 Jan 2014, 05:13
1 Experts publish their posts in the topic At a fair, tickets for rides cost 50 cents each. If Tim spen fozzzy 7 11 Sep 2013, 04:20
Danny sells A for 15 cents each. Danny sells B for 14 cents bmwhype2 5 06 Nov 2007, 09:40
At Staples, the price of each red marker is 40 cents and the joemama142000 4 10 Jan 2006, 16:59
At a certain bakery, each roll costs r cents and each joemama142000 6 18 Dec 2005, 17:08
Display posts from previous: Sort by

If Simon paid 25 cents for each orange and 15 cents for each

  Question banks Downloads My Bookmarks Reviews Important topics  


GMAT Club MBA Forum Home| About| Privacy Policy| Terms and Conditions| GMAT Club Rules| Contact| Sitemap

Powered by phpBB © phpBB Group and phpBB SEO

Kindly note that the GMAT® test is a registered trademark of the Graduate Management Admission Council®, and this site has neither been reviewed nor endorsed by GMAC®.