Find all School-related info fast with the new School-Specific MBA Forum

It is currently 11 Jul 2014, 00:24

Close

GMAT Club Daily Prep

Thank you for using the timer - this advanced tool can estimate your performance and suggest more practice questions. We have subscribed you to Daily Prep Questions via email.

Customized
for You

we will pick new questions that match your level based on your Timer History

Track
Your Progress

every week, we’ll send you an estimated GMAT score based on your performance

Practice
Pays

we will pick new questions that match your level based on your Timer History

Not interested in getting valuable practice questions and articles delivered to your email? No problem, unsubscribe here.

Events & Promotions

Events & Promotions in June
Open Detailed Calendar

Jacob purchased 100 boxes of oranges at $8.00 per box. He

  Question banks Downloads My Bookmarks Reviews Important topics  
Author Message
TAGS:
Manager
Manager
avatar
Joined: 03 Oct 2008
Posts: 63
Followers: 0

Kudos [?]: 1 [0], given: 0

Jacob purchased 100 boxes of oranges at $8.00 per box. He [#permalink] New post 09 Oct 2008, 05:07
Jacob purchased 100 boxes of oranges at $8.00 per box. He sold 8 of the boxes at $4.00 per box to Company A, and he sold the rest of the boxes at x dollars per box to Company B. If Jacob’s profit from the purchase and sale of the 100 boxes of oranges was $336.00, at what price per box did he sell the boxes to Company B ?

A. $11.36
B. $11.60
C. $12.00
D. $12.35
E. $12.90
1 KUDOS received
Manager
Manager
avatar
Joined: 22 Sep 2008
Posts: 124
Followers: 1

Kudos [?]: 36 [1] , given: 0

Re: boxes [#permalink] New post 09 Oct 2008, 05:15
1
This post received
KUDOS
IMO C : 112

800 + 336 = 1136 will be his target :)

8 *4 = 32 he has sold : 1136-32 = 1104 need to get by selling 92 (100-8)boxex

1104/92 = 12

Thanks
Re: boxes   [#permalink] 09 Oct 2008, 05:15
    Similar topics Author Replies Last post
Similar
Topics:
3 Experts publish their posts in the topic Because of steep increases in the average price per box of prem2056 8 10 Aug 2012, 04:30
Box sher676 2 31 Jul 2009, 16:01
The contents of a box conists of 14 apples and 23 oranges. cucrose 4 16 Feb 2007, 17:28
Each of the 25 balls in a certain box is either orange, lfox2 1 20 Nov 2006, 22:31
A box contains 100 balls, numbered 1 to 100. If 3 balls are Priti 3 16 Aug 2005, 12:05
Display posts from previous: Sort by

Jacob purchased 100 boxes of oranges at $8.00 per box. He

  Question banks Downloads My Bookmarks Reviews Important topics  


GMAT Club MBA Forum Home| About| Privacy Policy| Terms and Conditions| GMAT Club Rules| Contact| Sitemap

Powered by phpBB © phpBB Group and phpBB SEO

Kindly note that the GMAT® test is a registered trademark of the Graduate Management Admission Council®, and this site has neither been reviewed nor endorsed by GMAC®.