Find all School-related info fast with the new School-Specific MBA Forum

It is currently 23 Jul 2014, 08:25

Close

GMAT Club Daily Prep

Thank you for using the timer - this advanced tool can estimate your performance and suggest more practice questions. We have subscribed you to Daily Prep Questions via email.

Customized
for You

we will pick new questions that match your level based on your Timer History

Track
Your Progress

every week, we’ll send you an estimated GMAT score based on your performance

Practice
Pays

we will pick new questions that match your level based on your Timer History

Not interested in getting valuable practice questions and articles delivered to your email? No problem, unsubscribe here.

Events & Promotions

Events & Promotions in June
Open Detailed Calendar

Two Part Analysis---Jane purchased only pencils and pens for

  Question banks Downloads My Bookmarks Reviews Important topics  
Author Message
Manager
Manager
avatar
Joined: 09 Feb 2013
Posts: 121
Followers: 1

Kudos [?]: 182 [0], given: 17

Two Part Analysis---Jane purchased only pencils and pens for [#permalink] New post 11 Feb 2013, 08:10
Jane purchased only pencils and pens for $0.30 and $0.60, respectively.
In the table, select two statements that, when combined, will be sufficient to determine the number of pens that Jane bought. Make two selections, one in each column.

...............................................................................Statement1.........................Statement 2
A. She bought more than $8 worth of pencils and pens.
B. She bought less than $10 worth of pencils and pens.
C. She bought an equal number of pencils and pens.
D. She bought $3 worth of pencils.
E. She bought at least 18 pencils and pens combined.

[Reveal] Spoiler:
C, D

_________________

Kudos will encourage many others, like me.
Good Questions also deserve few KUDOS.

Expert Post
Magoosh GMAT Instructor
User avatar
Joined: 28 Dec 2011
Posts: 1932
Followers: 465

Kudos [?]: 1837 [0], given: 29

Re: Two Part Analysis---Jane purchased only pencils and pens for [#permalink] New post 12 Feb 2013, 13:51
Expert's post
emmak wrote:
Jane purchased only pencils and pens for $0.30 and $0.60, respectively.
In the table, select two statements that, when combined, will be sufficient to determine the number of pens that Jane bought. Make two selections, one in each column.
...............................................................................Statement 1.........................Statement 2
A. She bought more than $8 worth of pencils and pens.
B. She bought less than $10 worth of pencils and pens.
C. She bought an equal number of pencils and pens.
D. She bought $3 worth of pencils.
E. She bought at least 18 pencils and pens combined.

I'm happy to help with this. :-)

This question is definitely not up to the standards the GMAT has established for IR 2PA questions. The two answers that are correct could go in either column, so there are two perfectly legitimate ways to state the correct answer. That is NEVER the case in a bonafide GMAT IR 2PA --- in the official questions, there is ALWAYS a meaningful difference between the columns. That's the entire point of this genre of question. This question falls very much short of that standard.

As for solving it ---- statements are (A) & (B) & (E) are simple inequalities, and statements (C) & (D) are equations, and it's not surprising that equations give you more information than do inequalities. Without doing any calculations, without even considering much of the material of the question, this is just a slam dunk. (C) & (D), in either order. The GMAT never makes things that easy, either on DS or on the IR --- it would have you compare inequalities to inequalities, or equations to equations, or it would have combined equations or inequalities with more complex conditions ---- "If she had bought one more pen, only then would she have spent more on pens than on pencils"

BTW, the prices for pencils & pens are totally unrealistic. The GMAT, as a test that prepares people for business school, usually keeps prices in problems closer to the ballpark of real world prices, and many better GMAT prep sources follow suit.

Please let me know whether there is any question on any of this.

Mike :-)

_________________

Mike McGarry
Magoosh Test Prep

Image

Image

Re: Two Part Analysis---Jane purchased only pencils and pens for   [#permalink] 12 Feb 2013, 13:51
    Similar topics Author Replies Last post
Similar
Topics:
2 Experts publish their posts in the topic A pencil costs $3 and a pen costs $7. If pens and pencils innocous 2 16 Aug 2013, 07:36
2 Sam spent a total of $6.00 on pens and pencils. How many pen rohanchowdhary 1 01 May 2013, 00:59
Experts publish their posts in the topic Danny purchased a number of grease pumps of only two Amateur 3 19 Dec 2012, 22:36
A department manager distributed a number of pens, pencils, nakib77 4 07 Oct 2005, 13:39
A department manager distributed a number of pens, pencils, Vithal 3 09 Jun 2005, 23:25
Display posts from previous: Sort by

Two Part Analysis---Jane purchased only pencils and pens for

  Question banks Downloads My Bookmarks Reviews Important topics  

Moderators: Bunuel, WoundedTiger



GMAT Club MBA Forum Home| About| Privacy Policy| Terms and Conditions| GMAT Club Rules| Contact| Sitemap

Powered by phpBB © phpBB Group and phpBB SEO

Kindly note that the GMAT® test is a registered trademark of the Graduate Management Admission Council®, and this site has neither been reviewed nor endorsed by GMAC®.