Find all School-related info fast with the new School-Specific MBA Forum

It is currently 30 Aug 2014, 00:24

Close

GMAT Club Daily Prep

Thank you for using the timer - this advanced tool can estimate your performance and suggest more practice questions. We have subscribed you to Daily Prep Questions via email.

Customized
for You

we will pick new questions that match your level based on your Timer History

Track
Your Progress

every week, we’ll send you an estimated GMAT score based on your performance

Practice
Pays

we will pick new questions that match your level based on your Timer History

Not interested in getting valuable practice questions and articles delivered to your email? No problem, unsubscribe here.

Events & Promotions

Events & Promotions in June
Open Detailed Calendar

Material A costs $3 per kilogram, and material B costs $5

  Question banks Downloads My Bookmarks Reviews Important topics  
Author Message
TAGS:
Senior Manager
Senior Manager
avatar
Joined: 28 Jun 2007
Posts: 320
Followers: 1

Kudos [?]: 9 [0], given: 0

GMAT Tests User
Material A costs $3 per kilogram, and material B costs $5 [#permalink] New post 14 Sep 2007, 11:42
00:00
A
B
C
D
E

Difficulty:

(N/A)

Question Stats:

0% (00:00) correct 0% (00:00) wrong based on 0 sessions
Material A costs $3 per kilogram, and material B costs $5 per kilogram. If 10 kilograms of material K consists of x kilograms of material A and y kilograms of material B, is x > y?

(1) y > 4

(2) The cost of the 10 kilograms of material K is less than $40.
Director
Director
avatar
Joined: 17 Sep 2005
Posts: 931
Followers: 2

Kudos [?]: 22 [0], given: 0

GMAT Tests User
Re: DS - Set 5, Q3 Materials and the costs [#permalink] New post 14 Sep 2007, 21:12
gluon wrote:
Material A costs $3 per kilogram, and material B costs $5 per kilogram. If 10 kilograms of material K consists of x kilograms of material A and y kilograms of material B, is x > y?

(1) y > 4

(2) The cost of the 10 kilograms of material K is less than $40.


I think B is sufficient.

As per (2),

3x + 5y < 40 -------------- (A)

And as per problem,

x + y = 10

Let's say x > y then,

Possible values of x and y would be (taking only whole numbers)

If x = 6 then y= 4
=> 3x+5y = 38 which is less than 40 so satisfying (A)

If x = 7 then y= 3
=> 3x+5y = 36 which is less than 40 so satisfying (A)

and so on......

Hence B.

- Brajesh
CEO
CEO
User avatar
Joined: 29 Mar 2007
Posts: 2593
Followers: 16

Kudos [?]: 186 [0], given: 0

GMAT Tests User
Re: DS - Set 5, Q3 Materials and the costs [#permalink] New post 14 Sep 2007, 22:52
gluon wrote:
Material A costs $3 per kilogram, and material B costs $5 per kilogram. If 10 kilograms of material K consists of x kilograms of material A and y kilograms of material B, is x > y?

(1) y > 4

(2) The cost of the 10 kilograms of material K is less than $40.


S1:

For some reason, maybe its burn out, I can't see why S1 is insuff.

if y>4 then Y must be y>=5 (Assuming X and Y must be integers).

X+Y=10

If Y=5. Then X is not greater than 5 b/c 5+5=10 5not greater than 5.

So. NO

If Y =6 X is not greater than Y... Again NO. However, if we are allowed to say X and Y can be mixed numbers (4.5, 4.6, etc...) then S1 IS insuff.

S2:

3(x)+5(y)<40. So again assuming these must be integers the number 3(x)+5(y) <=to 38. Can't be 39 b/c 3(x)+5(y) (assuming x and y are integers) will never add up to 39 because X+Y must equal 10.

So in this case 3*6+5*4 = 38 X>Y Yes.

Now try to maximize Y w/o exceeding 39.

3(5) +5(5) = too big (15+25=40)
3(4) +5(6) = too big (12+30=42)
3(3) +5(7) = too big (9+35=44)
3(2) +5(8) = too big (6+40 =46) Y must be less than 5 so B is suff.

I say D for this one assuming X and Y have to be integers.

Please let me know about 1. I am a bit braindead right now.



Also 1 last thing. I thougt the statements werent suppose to contradict each other.

S1: y>4? S2: y must be 4 or less???
Director
Director
User avatar
Joined: 14 Jan 2007
Posts: 783
Followers: 2

Kudos [?]: 50 [0], given: 0

GMAT Tests User
 [#permalink] New post 15 Sep 2007, 03:13
Should be 'B'.


Stem says x + y = 10
Stmt1: y > 4
x can be more or less than y. So NOT SUFF
Stmt2: 3x + 5y <40>5
If x greater than 5, then y has to be less than 5
So SUFF.
Senior Manager
Senior Manager
User avatar
Joined: 27 Aug 2007
Posts: 255
Followers: 1

Kudos [?]: 8 [0], given: 0

GMAT Tests User
 [#permalink] New post 15 Sep 2007, 06:08
Agree with E

Soryy put another comment, for other thread... made a mistake :)

Here I think Ans is B

Last edited by Ferihere on 15 Sep 2007, 08:23, edited 1 time in total.
Senior Manager
Senior Manager
avatar
Joined: 28 Jun 2007
Posts: 320
Followers: 1

Kudos [?]: 9 [0], given: 0

GMAT Tests User
Re: DS - Set 5, Q3 Materials and the costs [#permalink] New post 15 Sep 2007, 06:40
GMATBLACKBELT wrote:
gluon wrote:
Material A costs $3 per kilogram, and material B costs $5 per kilogram. If 10 kilograms of material K consists of x kilograms of material A and y kilograms of material B, is x > y?

(1) y > 4

(2) The cost of the 10 kilograms of material K is less than $40.


S1:

For some reason, maybe its burn out, I can't see why S1 is insuff.



(1) is insufficient because of the fact x + y = 10
So if y > 4, then y = 5, x = 5 OR y = 6, x = 4

The OA is B.
CEO
CEO
User avatar
Joined: 29 Mar 2007
Posts: 2593
Followers: 16

Kudos [?]: 186 [0], given: 0

GMAT Tests User
Re: DS - Set 5, Q3 Materials and the costs [#permalink] New post 15 Sep 2007, 09:15
gluon wrote:
GMATBLACKBELT wrote:
gluon wrote:
Material A costs $3 per kilogram, and material B costs $5 per kilogram. If 10 kilograms of material K consists of x kilograms of material A and y kilograms of material B, is x > y?

(1) y > 4

(2) The cost of the 10 kilograms of material K is less than $40.


S1:

For some reason, maybe its burn out, I can't see why S1 is insuff.



(1) is insufficient because of the fact x + y = 10
So if y > 4, then y = 5, x = 5 OR y = 6, x = 4

The OA is B.


Exactly as I say in my post. But i still disagree. B/c in both cases you gave I can give a definite NO.

X is not greater than Y in both cases so again why is this not suff?
Senior Manager
Senior Manager
avatar
Joined: 28 Jun 2007
Posts: 320
Followers: 1

Kudos [?]: 9 [0], given: 0

GMAT Tests User
Re: DS - Set 5, Q3 Materials and the costs [#permalink] New post 15 Sep 2007, 13:53
GMATBLACKBELT wrote:
Exactly as I say in my post. But i still disagree. B/c in both cases you gave I can give a definite NO.

X is not greater than Y in both cases so again why is this not suff?


Yeah you are right. I gave wrong examples in my answer. We need to consider real numbers, not integers as you pointed out.

It should be:

x + y = 10
(1) if y > 4, then
y = 4.5, x = 5.5 gives y <x> x
Hence, (1) is insufficient.

Last edited by gluon on 15 Sep 2007, 14:42, edited 2 times in total.
CEO
CEO
User avatar
Joined: 29 Mar 2007
Posts: 2593
Followers: 16

Kudos [?]: 186 [0], given: 0

GMAT Tests User
Re: DS - Set 5, Q3 Materials and the costs [#permalink] New post 15 Sep 2007, 14:22
gluon wrote:
GMATBLACKBELT wrote:
Exactly as I say in my post. But i still disagree. B/c in both cases you gave I can give a definite NO.

X is not greater than Y in both cases so again why is this not suff?


Yeah you are right. I gave wrong examples in my answer. We need to consider real numbers, not integers as you pointed out.

It should be:

x + y = 10
(1) if y > 4, then
y = 4.5, x = 5.5 gives y <x> y
Hence, (1) is insufficient.


lol ok :P whew! I thought I was goin nuts or something.

Thanks
Re: DS - Set 5, Q3 Materials and the costs   [#permalink] 15 Sep 2007, 14:22
    Similar topics Author Replies Last post
Similar
Topics:
1 Material A costs $3 per kilogram, and material B costs $5 quantum 4 19 Jun 2008, 06:24
Experts publish their posts in the topic Material A costs $3 per kilogram, and material B costs $5 JCLEONES 1 08 Jan 2008, 07:53
Material A costs 3 per kilogram, and material B costs $5 per swbluedevil 4 19 Dec 2007, 17:45
Material A costs $3 per kilogram, and material B costs $5 sumande 5 19 Jul 2007, 05:14
Material A costs $3 per kilogram, and material B costs $5 marine 5 02 Sep 2004, 15:34
Display posts from previous: Sort by

Material A costs $3 per kilogram, and material B costs $5

  Question banks Downloads My Bookmarks Reviews Important topics  


cron

GMAT Club MBA Forum Home| About| Privacy Policy| Terms and Conditions| GMAT Club Rules| Contact| Sitemap

Powered by phpBB © phpBB Group and phpBB SEO

Kindly note that the GMAT® test is a registered trademark of the Graduate Management Admission Council®, and this site has neither been reviewed nor endorsed by GMAC®.