Material A costs $3 per kilogram, and material B costs $5 : GMAT Data Sufficiency (DS)
Check GMAT Club App Tracker for the Latest School Decision Releases http://gmatclub.com/AppTrack

It is currently 09 Dec 2016, 03:19
GMAT Club Tests

Close

GMAT Club Daily Prep

Thank you for using the timer - this advanced tool can estimate your performance and suggest more practice questions. We have subscribed you to Daily Prep Questions via email.

Customized
for You

we will pick new questions that match your level based on your Timer History

Track
Your Progress

every week, we’ll send you an estimated GMAT score based on your performance

Practice
Pays

we will pick new questions that match your level based on your Timer History

Not interested in getting valuable practice questions and articles delivered to your email? No problem, unsubscribe here.

Close

Request Expert Reply

Events & Promotions

Events & Promotions in June
Open Detailed Calendar

Material A costs $3 per kilogram, and material B costs $5

  post reply Question banks Downloads My Bookmarks Reviews Important topics  
Author Message
TAGS:

Hide Tags

Manager
Manager
avatar
Joined: 01 Nov 2007
Posts: 144
Followers: 1

Kudos [?]: 324 [0], given: 0

GMAT ToolKit User
Material A costs $3 per kilogram, and material B costs $5 [#permalink]

Show Tags

New post 08 Jan 2008, 07:53
2
This post was
BOOKMARKED
00:00
A
B
C
D
E

Difficulty:

  75% (hard)

Question Stats:

60% (02:06) correct 40% (02:16) wrong based on 69 sessions

HideShow timer Statistics

Material A costs $3 per kilogram, and material B costs $5 per kilogram. If 10 kilograms of material K consists of x kilograms of material A and y kilograms of material B, is x > y?

(1) y > 4
(2) The cost of the 10 kilograms of material K is less than $40.

Open discussion of the question is here: material-a-costs-3-per-kilogram-and-material-b-costs-82349.html
[Reveal] Spoiler: OA
Expert Post
CEO
CEO
User avatar
Joined: 17 Nov 2007
Posts: 3589
Concentration: Entrepreneurship, Other
Schools: Chicago (Booth) - Class of 2011
GMAT 1: 750 Q50 V40
Followers: 531

Kudos [?]: 3457 [0], given: 360

Re: Material A costs $3 per kilogram, and material B costs $5 [#permalink]

Show Tags

New post 08 Jan 2008, 09:04
Expert's post
1
This post was
BOOKMARKED
B

(1) y > 4. y=4.5 x=5.5 and y=9 x=1 both satisfied the condition but we can't answer the question.

(2) 3x+5y<40
x+y=10 ==> 4x+4y=40 ==> 3x+5y<4x+4y ==> y<x. SUFF.
_________________

HOT! GMAT TOOLKIT 2 (iOS) / GMAT TOOLKIT (Android) - The OFFICIAL GMAT CLUB PREP APP, a must-have app especially if you aim at 700+ | PrepGame

GMAT Club Legend
GMAT Club Legend
User avatar
Joined: 09 Sep 2013
Posts: 12902
Followers: 562

Kudos [?]: 158 [0], given: 0

Premium Member
Re: Material A costs $3 per kilogram, and material B costs $5 [#permalink]

Show Tags

New post 13 Oct 2014, 05:40
Hello from the GMAT Club BumpBot!

Thanks to another GMAT Club member, I have just discovered this valuable topic, yet it had no discussion for over a year. I am now bumping it up - doing my job. I think you may find it valuable (esp those replies with Kudos).

Want to see all other topics I dig out? Follow me (click follow button on profile). You will receive a summary of all topics I bump in your profile area as well as via email.
_________________

GMAT Books | GMAT Club Tests | Best Prices on GMAT Courses | GMAT Mobile App | Math Resources | Verbal Resources

Expert Post
Math Expert
User avatar
Joined: 02 Sep 2009
Posts: 35932
Followers: 6855

Kudos [?]: 90075 [0], given: 10413

Re: Material A costs $3 per kilogram, and material B costs $5 [#permalink]

Show Tags

New post 13 Oct 2014, 06:37
Re: Material A costs $3 per kilogram, and material B costs $5   [#permalink] 13 Oct 2014, 06:37
    Similar topics Author Replies Last post
Similar
Topics:
1 Experts publish their posts in the topic Material A costs $3 per kilogram, and material B costs $5 per kilogram yosita18 1 24 Aug 2016, 07:57
18 The cost of 3 chocolates, 5 biscuits, and 5 ice creams is Onell 15 20 Mar 2011, 07:56
52 Experts publish their posts in the topic Material A costs $3 per kilogram, and Material B costs $5 alltimeacheiver 13 11 Feb 2011, 01:26
Experts publish their posts in the topic A home owner must pick b/n paint A, which cost $6.00 per sacmanitin 12 14 Sep 2009, 09:30
29 Experts publish their posts in the topic Material A costs $3 per kilogram, and material B costs $5 tejal777 40 13 Aug 2009, 14:55
Display posts from previous: Sort by

Material A costs $3 per kilogram, and material B costs $5

  post reply Question banks Downloads My Bookmarks Reviews Important topics  


GMAT Club MBA Forum Home| About| Terms and Conditions| GMAT Club Rules| Contact| Sitemap

Powered by phpBB © phpBB Group and phpBB SEO

Kindly note that the GMAT® test is a registered trademark of the Graduate Management Admission Council®, and this site has neither been reviewed nor endorsed by GMAC®.