Find all School-related info fast with the new School-Specific MBA Forum

It is currently 30 Aug 2014, 06:54

Close

GMAT Club Daily Prep

Thank you for using the timer - this advanced tool can estimate your performance and suggest more practice questions. We have subscribed you to Daily Prep Questions via email.

Customized
for You

we will pick new questions that match your level based on your Timer History

Track
Your Progress

every week, we’ll send you an estimated GMAT score based on your performance

Practice
Pays

we will pick new questions that match your level based on your Timer History

Not interested in getting valuable practice questions and articles delivered to your email? No problem, unsubscribe here.

Events & Promotions

Events & Promotions in June
Open Detailed Calendar

Material A costs $3 per kilogram, and material B costs $5

  Question banks Downloads My Bookmarks Reviews Important topics  
Author Message
TAGS:
Manager
Manager
avatar
Joined: 14 May 2008
Posts: 72
Followers: 1

Kudos [?]: 24 [0], given: 0

Material A costs $3 per kilogram, and material B costs $5 [#permalink] New post 19 Jun 2008, 06:24
00:00
A
B
C
D
E

Difficulty:

(N/A)

Question Stats:

0% (00:00) correct 0% (00:00) wrong based on 0 sessions
Material A costs $3 per kilogram, and material B costs $5 per kilogram. If 10 kilograms
of material K consists of x kilograms of material A and y kilograms of material B, is x >
y?
(1) y > 4
(2) The cost of the 10 kilograms of material K is less than $40.
Manager
Manager
avatar
Joined: 14 May 2008
Posts: 72
Followers: 1

Kudos [?]: 24 [0], given: 0

Re: DS [#permalink] New post 19 Jun 2008, 06:25
OA is B

But guys, is there any approach to solve it as fast as possible?
Thank you.
1 KUDOS received
Intern
Intern
avatar
Joined: 18 Jun 2008
Posts: 42
Followers: 0

Kudos [?]: 8 [1] , given: 0

Re: DS [#permalink] New post 19 Jun 2008, 06:39
1
This post received
KUDOS
A - easy to eliminate b/c it does not relate anything to the cost which is the ratio that we need to relate to. = insuff
B - I approached it this way: What are the possibilities of A and B. I tend to start with the equality to see if it works or on which side it will fall. So A = 5 and B = 5. => (5*5) + (3*5) = 25 + 15 = 40. So if they are equal it will be $40. The only way to get it to be <$40 is to have more B than A. So we have enough to solve. Suff
Manager
Manager
avatar
Joined: 14 May 2008
Posts: 72
Followers: 1

Kudos [?]: 24 [0], given: 0

Re: DS [#permalink] New post 19 Jun 2008, 06:48
Ok... Now I see the point!
Kudo friend!
Intern
Intern
avatar
Joined: 18 Jun 2008
Posts: 42
Followers: 0

Kudos [?]: 8 [0], given: 0

Re: DS [#permalink] New post 19 Jun 2008, 06:52
I think you are right. I had it flipped. You need less money so you need more of the cheaper fabric. So you need more A than B. Same result though.

Really solving it is not necessary, once you see that you have a relation to the dollar amount in which you can create an inequality you are golden.
Re: DS   [#permalink] 19 Jun 2008, 06:52
    Similar topics Author Replies Last post
Similar
Topics:
2 Experts publish their posts in the topic Material A costs $3 per kilogram, and material B costs $5 tejal777 32 13 Aug 2009, 14:55
Experts publish their posts in the topic Material A costs $3 per kilogram, and material B costs $5 JCLEONES 1 08 Jan 2008, 07:53
Material A costs 3 per kilogram, and material B costs $5 per swbluedevil 4 19 Dec 2007, 17:45
Material A costs $3 per kilogram, and material B costs $5 sumande 5 19 Jul 2007, 05:14
Material A costs $3 per kilogram, and material B costs $5 marine 5 02 Sep 2004, 15:34
Display posts from previous: Sort by

Material A costs $3 per kilogram, and material B costs $5

  Question banks Downloads My Bookmarks Reviews Important topics  


cron

GMAT Club MBA Forum Home| About| Privacy Policy| Terms and Conditions| GMAT Club Rules| Contact| Sitemap

Powered by phpBB © phpBB Group and phpBB SEO

Kindly note that the GMAT® test is a registered trademark of the Graduate Management Admission Council®, and this site has neither been reviewed nor endorsed by GMAC®.