Find all School-related info fast with the new School-Specific MBA Forum

It is currently 14 Sep 2014, 18:38

Close

GMAT Club Daily Prep

Thank you for using the timer - this advanced tool can estimate your performance and suggest more practice questions. We have subscribed you to Daily Prep Questions via email.

Customized
for You

we will pick new questions that match your level based on your Timer History

Track
Your Progress

every week, we’ll send you an estimated GMAT score based on your performance

Practice
Pays

we will pick new questions that match your level based on your Timer History

Not interested in getting valuable practice questions and articles delivered to your email? No problem, unsubscribe here.

Events & Promotions

Events & Promotions in June
Open Detailed Calendar

Material A costs $3 per kilogram, and material B costs $5

  Question banks Downloads My Bookmarks Reviews Important topics  
Author Message
TAGS:
Director
Director
User avatar
Joined: 25 Oct 2008
Posts: 611
Location: Kolkata,India
Followers: 9

Kudos [?]: 172 [0], given: 100

GMAT Tests User
Material A costs $3 per kilogram, and material B costs $5 [#permalink] New post 13 Aug 2009, 14:55
1
This post was
BOOKMARKED
00:00
A
B
C
D
E

Difficulty:

  65% (hard)

Question Stats:

61% (01:52) correct 39% (01:29) wrong based on 122 sessions
Material A costs $3 per kilogram, and material B costs $5 per kilogram. If 10 kilograms of material K consists of x kilograms of material A and y kilograms of material B, is x > y?

(1) y > 4
(2) The cost of the 10 kilograms of material K is less than $40.

Open discussion of the question is here: material-a-costs-3-per-kilogram-and-material-b-costs-82349.html

In case of any question please continue discussion there.

Topic is locked.
MODERATOR
[Reveal] Spoiler: OA

_________________

countdown-beginshas-ended-85483-40.html#p649902


Last edited by Bunuel on 16 Feb 2012, 08:46, edited 2 times in total.
Edited the question and added the OA
Kaplan GMAT Prep Discount CodesKnewton GMAT Discount CodesGMAT Pill GMAT Discount Codes
Manager
Manager
avatar
Joined: 25 Jul 2009
Posts: 117
Schools: NYU, NUS, ISB, DUKE, ROSS, DARDEN
Followers: 4

Kudos [?]: 143 [0], given: 17

GMAT Tests User
Re: Material A costs $3 per kilogram, and material B costs $5 pe [#permalink] New post 13 Aug 2009, 15:10
tejal777 wrote:
Material A costs $3 per kilogram, and material B costs $5 per kilogram. If
10 kilograms of material K consists of x kilograms of material A and y
kilograms of material B, is x > y?
(1) y > 4
(2) The cost of the 10 kilograms of material K is less than $40.


umm...(D) is it??



Yeah...its D.

St1:
if y>4, then x =< 5
=> x =< y
=> SUFFICIENT

St2:
If 10 kg of material k cost $40, then x = y = 5
But if it costs less than $40 then y < 5 => x > 5
=> SUFFICIENT

ANS: D
_________________

KUDOS me if I deserve it !! :)

My GMAT Debrief - 740 (Q50, V39) | My Test-Taking Strategies for GMAT | Sameer's SC Notes

CEO
CEO
User avatar
Joined: 29 Aug 2007
Posts: 2501
Followers: 53

Kudos [?]: 505 [0], given: 19

GMAT Tests User
Re: Material A costs $3 per kilogram, and material B costs $5 pe [#permalink] New post 13 Aug 2009, 20:49
What if x = 4.9 kgs and y = 4.1 kgs? How do you know that material k consists materials A and B only in whole kgs?

B is not a big deal.


samrus98 wrote:
tejal777 wrote:
Material A costs $3 per kilogram, and material B costs $5 per kilogram. If
10 kilograms of material K consists of x kilograms of material A and y
kilograms of material B, is x > y?
(1) y > 4
(2) The cost of the 10 kilograms of material K is less than $40.


umm...(D) is it??



Yeah...its D.

St1:
if y>4, then x =< 5
=> x =< y
=> SUFFICIENT

St2:
If 10 kg of material k cost $40, then x = y = 5
But if it costs less than $40 then y < 5 => x > 5
=> SUFFICIENT

ANS: D

_________________

Verbal: new-to-the-verbal-forum-please-read-this-first-77546.html
Math: new-to-the-math-forum-please-read-this-first-77764.html
Gmat: everything-you-need-to-prepare-for-the-gmat-revised-77983.html


GT

1 KUDOS received
Manager
Manager
avatar
Joined: 25 Jul 2009
Posts: 117
Schools: NYU, NUS, ISB, DUKE, ROSS, DARDEN
Followers: 4

Kudos [?]: 143 [1] , given: 17

GMAT Tests User
Re: Material A costs $3 per kilogram, and material B costs $5 pe [#permalink] New post 14 Aug 2009, 03:14
1
This post received
KUDOS
yezz wrote:
samrus98 wrote:
tejal777 wrote:
Material A costs $3 per kilogram, and material B costs $5 per kilogram. If
10 kilograms of material K consists of x kilograms of material A and y
kilograms of material B, is x > y?
(1) y > 4
(2) The cost of the 10 kilograms of material K is less than $40.


umm...(D) is it??



Yeah...its D.

St1:
if y>4, then x =< 5
=> x =< y
=> SUFFICIENT

St2:
If 10 kg of material k cost $40, then x = y = 5
But if it costs less than $40 then y < 5 => x > 5
=> SUFFICIENT

ANS: D


Can you plz explain why we are excluding non intiger values for x,y? thanks



Its a mistake.

X & Y can take non-integer values as well and that makes St1 insufficient.
Revised ANS: B
_________________

KUDOS me if I deserve it !! :)

My GMAT Debrief - 740 (Q50, V39) | My Test-Taking Strategies for GMAT | Sameer's SC Notes

Director
Director
User avatar
Joined: 25 Oct 2008
Posts: 611
Location: Kolkata,India
Followers: 9

Kudos [?]: 172 [0], given: 100

GMAT Tests User
Re: Material A costs $3 per kilogram, and material B costs $5 pe [#permalink] New post 14 Aug 2009, 16:46
Ohh!! :roll: People this is why I bow down to this forum...Thank you..!
_________________

countdown-beginshas-ended-85483-40.html#p649902

Manager
Manager
User avatar
Joined: 10 Jul 2009
Posts: 131
Location: Ukraine, Kyiv
Followers: 2

Kudos [?]: 35 [0], given: 60

Re: Material A costs $3 per kilogram, and material B costs $5 pe [#permalink] New post 17 Sep 2009, 10:13
B. couple of examples:
x=4, y=6, sum>40. not satisfies
x=5, y=5, sum =40. not satisfies
x=6, y=4, sum<40. satisfies
non-integers should be taken into account as well. However, they all satisfy this.
_________________

Never, never, never give up

Senior Manager
Senior Manager
User avatar
Joined: 21 Jul 2009
Posts: 266
Location: New York, NY
Followers: 1

Kudos [?]: 36 [0], given: 23

GMAT Tests User
Re: Material A costs $3 per kilogram, and material B costs $5 pe [#permalink] New post 23 Sep 2009, 14:53
x=3, y=6 <40
x=8, y=3 <40

B is not sufficient.

Am I missing something?
Intern
Intern
avatar
Joined: 18 Sep 2009
Posts: 19
Followers: 0

Kudos [?]: 3 [0], given: 5

Re: Material A costs $3 per kilogram, and material B costs $5 pe [#permalink] New post 24 Sep 2009, 08:51
tejal777 wrote:
Material A costs $3 per kilogram, and material B costs $5 per kilogram. If
10 kilograms of material K consists of x kilograms of material A and y
kilograms of material B, is x > y?
(1) y > 4
(2) The cost of the 10 kilograms of material K is less than $40.


umm...(D) is it??


Hi,

From the stem we have: X (MAT A) + Y (MAT B) =10 (i) and 3X+5Y=TOTAL COST. (II)

FOR (1): Y>4. Y=4,1 and X=5,9 OR Y=6 and X=4 (INSUFFI)

FOR (2): 3X+5Y<40 ; 40*(I) => 40X+40Y=40 ; We have that 3x+5y< 40X+40Y => -37x<35y; Again (X+Y=10)=> X=6,Y=4 or X=4,Y=6 We dont know really. (INSUFFI)

FOR (1) and (2) => The same, we dont any more information! FOR THIS, IMO (E)
Director
Director
User avatar
Joined: 25 Oct 2008
Posts: 611
Location: Kolkata,India
Followers: 9

Kudos [?]: 172 [0], given: 100

GMAT Tests User
Re: Material A costs $3 per kilogram, and material B costs $5 pe [#permalink] New post 19 Oct 2009, 23:57
Came back to the question again:(
Quote:
Material A costs $3 per kilogram, and material B costs $5 per kilogram. If
10 kilograms of material K consists of x kilograms of material A and y
kilograms of material B, is x > y?
(1) y > 4
(2) The cost of the 10 kilograms of material K is less than $40.


OE says:
Since x + y = 10, the relation x > y is equivalent to
x > 10 – x, or x > 5.
(1) The given information is consistent with
x = 5.5 and y = 4.5, and the given
information is also consistent with x = y = 5.
Therefore, it is possible for x > y to be true
and it is possible for x > y to be false; NOT
sufficient.

How can we take the case of x = y = 5 when we know x>5??
_________________

countdown-beginshas-ended-85483-40.html#p649902

CEO
CEO
User avatar
Status: Nothing comes easy: neither do I want.
Joined: 12 Oct 2009
Posts: 2793
Location: Malaysia
Concentration: Technology, Entrepreneurship
Schools: ISB '15 (M)
GMAT 1: 670 Q49 V31
GMAT 2: 710 Q50 V35
Followers: 177

Kudos [?]: 943 [0], given: 235

GMAT Tests User Reviews Badge
Re: Material A costs $3 per kilogram, and material B costs $5 pe [#permalink] New post 20 Oct 2009, 01:48
X + Y = 10

3X + 5Y < 40

Now 3X + 5Y = 3( X + Y ) + 2Y = 30 + 2Y < 40
=> 2Y < 10
=> Y < 5

that means x must be > 5 .

Now to check whether if X > Y can be solved if we can find the range of Y then we can check whether X >y or not as both will sum up to 10.

Since equation 1 and 2 both give the range of Y...thus both are individually sufficient.

Ans is D , OA pls
_________________

Fight for your dreams :For all those who fear from Verbal- lets give it a fight

Money Saved is the Money Earned :)

Jo Bole So Nihaal , Sat Shri Akaal

:thanks Support GMAT Club by putting a GMAT Club badge on your blog/Facebook :thanks

Get the best GMAT Prep Resources with GMAT Club Premium Membership

Gmat test review :
670-to-710-a-long-journey-without-destination-still-happy-141642.html

Director
Director
User avatar
Joined: 25 Oct 2008
Posts: 611
Location: Kolkata,India
Followers: 9

Kudos [?]: 172 [0], given: 100

GMAT Tests User
Re: Material A costs $3 per kilogram, and material B costs $5 pe [#permalink] New post 20 Oct 2009, 01:51
Please check the above posts the answer is B.
Anyone want to answer my querie?
_________________

countdown-beginshas-ended-85483-40.html#p649902

CEO
CEO
User avatar
Status: Nothing comes easy: neither do I want.
Joined: 12 Oct 2009
Posts: 2793
Location: Malaysia
Concentration: Technology, Entrepreneurship
Schools: ISB '15 (M)
GMAT 1: 670 Q49 V31
GMAT 2: 710 Q50 V35
Followers: 177

Kudos [?]: 943 [0], given: 235

GMAT Tests User Reviews Badge
Re: Material A costs $3 per kilogram, and material B costs $5 pe [#permalink] New post 20 Oct 2009, 02:05
Oh yea Ans is B

as if y >4

y = 10-x > 4 ==> 6 > x thus its not sufficient....
_________________

Fight for your dreams :For all those who fear from Verbal- lets give it a fight

Money Saved is the Money Earned :)

Jo Bole So Nihaal , Sat Shri Akaal

:thanks Support GMAT Club by putting a GMAT Club badge on your blog/Facebook :thanks

Get the best GMAT Prep Resources with GMAT Club Premium Membership

Gmat test review :
670-to-710-a-long-journey-without-destination-still-happy-141642.html

Manager
Manager
avatar
Joined: 10 Sep 2009
Posts: 119
Followers: 2

Kudos [?]: 15 [0], given: 10

Re: Material A costs $3 per kilogram, and material B costs $5 pe [#permalink] New post 20 Oct 2009, 07:19
for me it's A

1)
y > 4 => y >= 5

y = 5 x = 5 => x = y
y = 6 x = 4 => x < y

in both case x is not > y


2) 3x + 5(10 - x) <= 40

=> x >= 5

x = 5 y = 5
x = 6 y = 4

=> x >=y so it is not sufficient

ans is then A


what is OA?

EDIT

Dam it' !!! less than 40 means < 40... B is then suffiscient too
CEO
CEO
User avatar
Status: Nothing comes easy: neither do I want.
Joined: 12 Oct 2009
Posts: 2793
Location: Malaysia
Concentration: Technology, Entrepreneurship
Schools: ISB '15 (M)
GMAT 1: 670 Q49 V31
GMAT 2: 710 Q50 V35
Followers: 177

Kudos [?]: 943 [0], given: 235

GMAT Tests User Reviews Badge
Re: Material A costs $3 per kilogram, and material B costs $5 pe [#permalink] New post 20 Oct 2009, 07:28
pierrealexandre77 wrote:
for me it's A

1)
y > 4 => y >= 5

y = 5 x = 5 => x = y
y = 6 x = 4 => x < y

in both case x is not > y


2) 3x + 5(10 - x) <= 40

=> x >= 5

x = 5 y = 5
x = 6 y = 4

=> x >=y so it is not sufficient

ans is then A


what is OA?

EDIT

Dam it' !!! less than 40 means < 40... B is then suffiscient too



Its not given X n Y are integers , thus first condition is not sufficient
_________________

Fight for your dreams :For all those who fear from Verbal- lets give it a fight

Money Saved is the Money Earned :)

Jo Bole So Nihaal , Sat Shri Akaal

:thanks Support GMAT Club by putting a GMAT Club badge on your blog/Facebook :thanks

Get the best GMAT Prep Resources with GMAT Club Premium Membership

Gmat test review :
670-to-710-a-long-journey-without-destination-still-happy-141642.html

Manager
Manager
avatar
Joined: 13 Oct 2009
Posts: 56
Location: New York, NY
Schools: Columbia, Johnson, Tuck, Stern
Followers: 1

Kudos [?]: 14 [0], given: 2

Re: Material A costs $3 per kilogram, and material B costs $5 pe [#permalink] New post 21 Oct 2009, 06:14
I think i got a simplier explanation:

x + y = 10
1) y>4 : Y can be anything 4.2, 4.7, 6, 7. In this case, we can't determine if X is greater than 5.

2) Total cost of K is less than 40:

3x + 5y < 40
x + y = 10 ----> x = 10 - y

3(10 - y) + 5y < 40
30 - 3y + 5y < 40
2y < 10
y < 5

Since y is less than 5, we know that it can be 4.9 so X is greater than Y. B
Manager
Manager
User avatar
Joined: 22 Mar 2009
Posts: 79
Schools: Darden:Tepper:UCUIC:Kenan Flager:Nanyang:NUS:ISB:UCI Merage:Emory
WE 1: 3
Followers: 1

Kudos [?]: 18 [0], given: 7

Re: Material A costs $3 per kilogram, and material B costs $5 pe [#permalink] New post 23 Oct 2009, 04:11
mendelay wrote:
x=3, y=6 <40
x=8, y=3 <40

B is not sufficient.

Am I missing something?



Hi mendelay...

ur mising the condition X+ Y = 10.

so ur assumptions of x =3 and y =6 wont work out .so does 8 and 3. :-D
_________________

Second cut is the deepest cut!!!:P

Retired Moderator
User avatar
Status: The last round
Joined: 18 Jun 2009
Posts: 1318
Concentration: Strategy, General Management
GMAT 1: 680 Q48 V34
Followers: 56

Kudos [?]: 482 [0], given: 157

GMAT ToolKit User GMAT Tests User
Is x>y?? [#permalink] New post 06 Dec 2009, 09:18
Material A cost 3$/kg and B cost 5$/kg.
If 10 kg of material K consist of x kg of A and y kg of B, is x>y?

1- y>4

2- the cost of 10kg of K is less than $40.
_________________

[ From 470 to 680-My Story ] [ My Last Month Before Test ]
[ GMAT Prep Analysis Tool ] [ US. Business School Dashboard ] [ Int. Business School Dashboard ]

I Can, I Will

Get the best GMAT Prep Resources with GMAT Club Premium Membership

Senior Manager
Senior Manager
avatar
Joined: 30 Aug 2009
Posts: 290
Location: India
Concentration: General Management
Followers: 3

Kudos [?]: 95 [0], given: 5

GMAT Tests User
Re: Is x>y?? [#permalink] New post 06 Dec 2009, 09:41
Hussain15 wrote:
Material A cost 3$/kg and B cost 5$/kg.
If 10 kg of material K consist of x kg of A and y kg of B, is x>y?

1- y>4

2- the cost of 10kg of K is less than $40.


B

1. insuff as y can be any value from 4.1kg to 9.9kg
2. cost of K per kg is less than $4 which means A will be more. hence suff
Retired Moderator
User avatar
Status: The last round
Joined: 18 Jun 2009
Posts: 1318
Concentration: Strategy, General Management
GMAT 1: 680 Q48 V34
Followers: 56

Kudos [?]: 482 [0], given: 157

GMAT ToolKit User GMAT Tests User
Re: Is x>y?? [#permalink] New post 06 Dec 2009, 09:45
kp1811 wrote:
2.cost of K per kg is less than $4 which means A will be more. hence suff


I didn't get this one. Can you kindly explain in detail?
_________________

[ From 470 to 680-My Story ] [ My Last Month Before Test ]
[ GMAT Prep Analysis Tool ] [ US. Business School Dashboard ] [ Int. Business School Dashboard ]

I Can, I Will

Get the best GMAT Prep Resources with GMAT Club Premium Membership

Senior Manager
Senior Manager
avatar
Joined: 30 Aug 2009
Posts: 290
Location: India
Concentration: General Management
Followers: 3

Kudos [?]: 95 [0], given: 5

GMAT Tests User
Re: Is x>y?? [#permalink] New post 06 Dec 2009, 09:58
Hussain15 wrote:
kp1811 wrote:
2.cost of K per kg is less than $4 which means A will be more. hence suff


I didn't get this one. Can you kindly explain in detail?


lets consider the below cases

if x and y are equal i.e. 5kg then avg price of K will be = x* price of A + y* price of B =
(5* 3 + 5*5)/10 = $4/kg.

now let x be 4kg then y is 6kg so avg price will be = (4* 3 + 6*5)/10 = $4.2/kg

if x is 6kg then y is 4kg then avg price will be ( 6*3+ 4*5)/10 = $3.8/kg
so we can see that only if x>y then cost of K will be less than $4

note: avg price of K is same as cost of K
Re: Is x>y??   [#permalink] 06 Dec 2009, 09:58
    Similar topics Author Replies Last post
Similar
Topics:
7 Experts publish their posts in the topic Material A costs $3 per kilogram, and Material B costs $5 alltimeacheiver 7 11 Feb 2011, 01:26
Material A costs 3 per kilogram, and material B costs $5 per swbluedevil 4 19 Dec 2007, 17:45
Material A costs $3 per kilogram, and material B costs $5 Ravshonbek 3 09 Dec 2007, 16:38
Material A costs $3 per kilogram, and material B costs $5 gluon 8 14 Sep 2007, 11:42
Material A costs $3 per kilogram, and material B costs $5 sumande 5 19 Jul 2007, 05:14
Display posts from previous: Sort by

Material A costs $3 per kilogram, and material B costs $5

  Question banks Downloads My Bookmarks Reviews Important topics  

Go to page    1   2    Next  [ 33 posts ] 



GMAT Club MBA Forum Home| About| Privacy Policy| Terms and Conditions| GMAT Club Rules| Contact| Sitemap

Powered by phpBB © phpBB Group and phpBB SEO

Kindly note that the GMAT® test is a registered trademark of the Graduate Management Admission Council®, and this site has neither been reviewed nor endorsed by GMAC®.