Find all School-related info fast with the new School-Specific MBA Forum

It is currently 28 Jul 2014, 00:25

Close

GMAT Club Daily Prep

Thank you for using the timer - this advanced tool can estimate your performance and suggest more practice questions. We have subscribed you to Daily Prep Questions via email.

Customized
for You

we will pick new questions that match your level based on your Timer History

Track
Your Progress

every week, we’ll send you an estimated GMAT score based on your performance

Practice
Pays

we will pick new questions that match your level based on your Timer History

Not interested in getting valuable practice questions and articles delivered to your email? No problem, unsubscribe here.

Events & Promotions

Events & Promotions in June
Open Detailed Calendar

Material A costs $3 per kilogram, and material B costs $5

  Question banks Downloads My Bookmarks Reviews Important topics  
Author Message
TAGS:
Manager
Manager
avatar
Joined: 08 Apr 2004
Posts: 137
Location: Corea
Followers: 1

Kudos [?]: 37 [0], given: 0

Material A costs $3 per kilogram, and material B costs $5 [#permalink] New post 02 Sep 2004, 15:34
00:00
A
B
C
D
E

Difficulty:

(N/A)

Question Stats:

0% (00:00) correct 0% (00:00) wrong based on 0 sessions
Material A costs $3 per kilogram, and material B costs $5 per kilogram. If 10 kilograms of material K consists of x kilograms of material A and y kilograms of material B, is x > y?
(1) y > 4
(2) The cost of the 10 kilograms of material K is less than $40.
Manager
Manager
avatar
Joined: 27 Aug 2004
Posts: 126
Location: US
Followers: 2

Kudos [?]: 3 [0], given: 0

GMAT Tests User
 [#permalink] New post 02 Sep 2004, 17:30
A

From the question
x+y = 10
A = 3 and B=5

1 - y>4 does say x can be <=5
sufficient

2- xA + yB <= 40
x can be 4,6,7 or 5 - sometimes it is greater than y and sometimes its not.
insufficient
Intern
Intern
avatar
Joined: 12 Aug 2004
Posts: 33
Followers: 0

Kudos [?]: 0 [0], given: 0

I think you are wrong [#permalink] New post 02 Sep 2004, 21:53
o.k. we only know that there is a total of ten kilo's
And A cost 3$ a key and B cost 5$ a key

From 1 we at best can conclude that A=5 and B =5, or A = 5.9 and B = 4.1, or A= 4.1 and B =5.9 so this tell us absolutely nothing- Insufficient

From 2 we know that the total was less that 40$, the only way B could be greater than a would be for B = 5.1 and A = 4.9
5.1 * $5 = $26
4.9 * $3 = $14.7
-----------------------------
$40.70 --- we got an answer!!!!!!!!!

IT'S B ( I might be wrong but I think I'm right)
Director
Director
avatar
Joined: 20 Jul 2004
Posts: 593
Followers: 1

Kudos [?]: 18 [0], given: 0

GMAT Tests User
 [#permalink] New post 02 Sep 2004, 22:59
I - does not give any detail; x/y can be a combination of 5/5, 4.5/5.5 or 5.5/4.5. Insufficient.

II - if x and y are equal in quantity, the total price will $40. Since the total price is less than 40, the cheaper materian quantity (x) should be greater. Sufficient.

B.
Manager
Manager
avatar
Joined: 02 Apr 2004
Posts: 224
Location: Utrecht
Followers: 1

Kudos [?]: 6 [0], given: 0

GMAT Tests User
 [#permalink] New post 03 Sep 2004, 04:33
Yep I have B too.

With statement 2 I took half of each and with that you can see that it is exactly $ 40. The cheaper material will be therefore of more quantity than the more expensive material.

Regards,

Alex
Intern
Intern
avatar
Joined: 10 Aug 2004
Posts: 40
Followers: 0

Kudos [?]: 1 [0], given: 0

 [#permalink] New post 03 Sep 2004, 07:19
B...If X is 5 and y is 5 the total cost is $40. Therefore for the total price to be under $40 we need to have more X than Y. Statement one does not provide enough information.
  [#permalink] 03 Sep 2004, 07:19
    Similar topics Author Replies Last post
Similar
Topics:
Experts publish their posts in the topic Material A costs $3 per kilogram, and material B costs $5 JCLEONES 1 08 Jan 2008, 07:53
Material A costs 3 per kilogram, and material B costs $5 per swbluedevil 4 19 Dec 2007, 17:45
Material A costs $3 per kilogram, and material B costs $5 Ravshonbek 3 09 Dec 2007, 16:38
Material A costs $3 per kilogram, and material B costs $5 gluon 8 14 Sep 2007, 11:42
Material A costs $3 per kilogram, and material B costs $5 sumande 5 19 Jul 2007, 05:14
Display posts from previous: Sort by

Material A costs $3 per kilogram, and material B costs $5

  Question banks Downloads My Bookmarks Reviews Important topics  


GMAT Club MBA Forum Home| About| Privacy Policy| Terms and Conditions| GMAT Club Rules| Contact| Sitemap

Powered by phpBB © phpBB Group and phpBB SEO

Kindly note that the GMAT® test is a registered trademark of the Graduate Management Admission Council®, and this site has neither been reviewed nor endorsed by GMAC®.