Find all School-related info fast with the new School-Specific MBA Forum

It is currently 01 Aug 2014, 20:42

Close

GMAT Club Daily Prep

Thank you for using the timer - this advanced tool can estimate your performance and suggest more practice questions. We have subscribed you to Daily Prep Questions via email.

Customized
for You

we will pick new questions that match your level based on your Timer History

Track
Your Progress

every week, we’ll send you an estimated GMAT score based on your performance

Practice
Pays

we will pick new questions that match your level based on your Timer History

Not interested in getting valuable practice questions and articles delivered to your email? No problem, unsubscribe here.

Events & Promotions

Events & Promotions in June
Open Detailed Calendar

Mike's goldfish ps

  Question banks Downloads My Bookmarks Reviews Important topics  
Author Message
TAGS:
Director
Director
avatar
Joined: 17 Oct 2005
Posts: 941
Followers: 1

Kudos [?]: 17 [0], given: 0

GMAT Tests User
Mike's goldfish ps [#permalink] New post 13 Jan 2006, 04:33
00:00
A
B
C
D
E

Difficulty:

(N/A)

Question Stats:

0% (00:00) correct 0% (00:00) wrong based on 0 sessions
Mike bought 100 goldfish for $14 each from his pet supplier. He gave 30 of them to his friends and sold the others at his pet store. The goldfish will each be sold at what price, so his income is 1.3 times the cost of the 100 goldfish?
SVP
SVP
avatar
Joined: 28 Dec 2005
Posts: 1593
Followers: 2

Kudos [?]: 68 [0], given: 2

GMAT Tests User
 [#permalink] New post 13 Jan 2006, 06:46
26 dollars ?

Total cost = 100x14 = 1400

30 given to friend, therefore 70 left over, and sold to pet store.

Total income = 1.3 x total cost = 1820.00

1820 = cost per goldfish x 70 --> cost per fish = 1820/70 = 26

If I made a mistake here im going to be really, really, upset ! :P
CEO
CEO
User avatar
Joined: 20 Nov 2005
Posts: 2922
Schools: Completed at SAID BUSINESS SCHOOL, OXFORD - Class of 2008
Followers: 14

Kudos [?]: 77 [0], given: 0

GMAT Tests User
Re: Mike's goldfish ps [#permalink] New post 13 Jan 2006, 12:12
joemama142000 wrote:
Mike bought 100 goldfish for $14 each from his pet supplier. He gave 30 of them to his friends and sold the others at his pet store. The goldfish will each be sold at what price, so his income is 1.3 times the cost of the 100 goldfish?


I think income here means Total Sale at Pet Store- Cost of buying

Total Cost of buying= 1400
Income = 1820

Total Sale at Pet store = 1400 + 1820 = 3220

So sale price = 3220/70 = 46

joemama142000, correct me with the OA if I have misunderstood the question.
_________________

SAID BUSINESS SCHOOL, OXFORD - MBA CLASS OF 2008

VP
VP
User avatar
Joined: 20 Sep 2005
Posts: 1023
Followers: 3

Kudos [?]: 24 [0], given: 0

GMAT Tests User
Re: Mike's goldfish ps [#permalink] New post 13 Jan 2006, 13:37
46 it is...... :evil: :evil: :evil: :evil:
READ...READ...READ...........I feel like jumping off the bay bridge...
Dang ! I need to pay close attention to the wording....


ps_dahiya wrote:
joemama142000 wrote:
Mike bought 100 goldfish for $14 each from his pet supplier. He gave 30 of them to his friends and sold the others at his pet store. The goldfish will each be sold at what price, so his income is 1.3 times the cost of the 100 goldfish?


I think income here means Total Sale at Pet Store- Cost of buying

Total Cost of buying= 1400
Income = 1820

Total Sale at Pet store = 1400 + 1820 = 3220

So sale price = 3220/70 = 46

joemama142000, correct me with the OA if I have misunderstood the question.
CEO
CEO
User avatar
Joined: 20 Nov 2005
Posts: 2922
Schools: Completed at SAID BUSINESS SCHOOL, OXFORD - Class of 2008
Followers: 14

Kudos [?]: 77 [0], given: 0

GMAT Tests User
Re: Mike's goldfish ps [#permalink] New post 13 Jan 2006, 14:39
lhotseface wrote:
46 it is...... :evil: :evil: :evil: :evil:
READ...READ...READ...........I feel like jumping off the bay bridge...
Dang ! I need to pay close attention to the wording....


ps_dahiya wrote:
joemama142000 wrote:
Mike bought 100 goldfish for $14 each from his pet supplier. He gave 30 of them to his friends and sold the others at his pet store. The goldfish will each be sold at what price, so his income is 1.3 times the cost of the 100 goldfish?


I think income here means Total Sale at Pet Store- Cost of buying

Total Cost of buying= 1400
Income = 1820

Total Sale at Pet store = 1400 + 1820 = 3220

So sale price = 3220/70 = 46

joemama142000, correct me with the OA if I have misunderstood the question.


You are not alone. We all are like that. Thats the reason we all are here to learn from each other.

BTW, it seems you are from Bay Area, CA.
_________________

SAID BUSINESS SCHOOL, OXFORD - MBA CLASS OF 2008

VP
VP
User avatar
Joined: 20 Sep 2005
Posts: 1023
Followers: 3

Kudos [?]: 24 [0], given: 0

GMAT Tests User
Re: Mike's goldfish ps [#permalink] New post 13 Jan 2006, 15:35
Yes, I am from the bay area. Looks like you are well on your way...when do you plan to take the GMAT CAT ? I am thinking of March.....planning to take one test a week till then and see where I am at.

ps_dahiya wrote:
lhotseface wrote:
46 it is...... :evil: :evil: :evil: :evil:
READ...READ...READ...........I feel like jumping off the bay bridge...
Dang ! I need to pay close attention to the wording....


ps_dahiya wrote:
joemama142000 wrote:
Mike bought 100 goldfish for $14 each from his pet supplier. He gave 30 of them to his friends and sold the others at his pet store. The goldfish will each be sold at what price, so his income is 1.3 times the cost of the 100 goldfish?


I think income here means Total Sale at Pet Store- Cost of buying

Total Cost of buying= 1400
Income = 1820

Total Sale at Pet store = 1400 + 1820 = 3220

So sale price = 3220/70 = 46

joemama142000, correct me with the OA if I have misunderstood the question.


You are not alone. We all are like that. Thats the reason we all are here to learn from each other.

BTW, it seems you are from Bay Area, CA.
Director
Director
avatar
Joined: 17 Oct 2005
Posts: 941
Followers: 1

Kudos [?]: 17 [0], given: 0

GMAT Tests User
 [#permalink] New post 14 Jan 2006, 02:09
the oa here is 26.

I dont understand the question either

i guess im confused btween the definition of net income and income.

does income =revenue and profit=net income?
Director
Director
User avatar
Joined: 09 Oct 2005
Posts: 728
Location: Madrid
Followers: 3

Kudos [?]: 11 [0], given: 0

GMAT Tests User
Re: Mike's goldfish ps [#permalink] New post 14 Jan 2006, 07:44
ps_dahiya wrote:
joemama142000 wrote:
Mike bought 100 goldfish for $14 each from his pet supplier. He gave 30 of them to his friends and sold the others at his pet store. The goldfish will each be sold at what price, so his income is 1.3 times the cost of the 100 goldfish?


I think income here means Total Sale at Pet Store- Cost of buying

Total Cost of buying= 1400
Income = 1820

Total Sale at Pet store = 1400 + 1820 = 3220

So sale price = 3220/70 = 46

joemama142000, correct me with the OA if I have misunderstood the question.

Total Sale at Pet store = 1400 + 1820 = 3220
Your mistake is here why do you need to sumarize income of pet supplier and Mike's Pet store?
_________________

IE IMBA 2010

SVP
SVP
avatar
Joined: 14 Dec 2004
Posts: 1711
Followers: 1

Kudos [?]: 29 [0], given: 0

GMAT Tests User
 [#permalink] New post 14 Jan 2006, 08:54
I get $26.

Cost of 100 goldfish at $14/gf = $1400.

We need to find out $x/gf for 70 gfs so that net income is (1.3 * 1400)

=> 1.3 * 1400 = x * 70
=> x = 26

I don't see any confusion here.
SVP
SVP
avatar
Joined: 28 Dec 2005
Posts: 1593
Followers: 2

Kudos [?]: 68 [0], given: 2

GMAT Tests User
 [#permalink] New post 14 Jan 2006, 12:30
question talks about mikes income.

his income is what he sells the goldfish for, which according to the question should be 1.3 times what he bough them for.
Senior Manager
Senior Manager
User avatar
Joined: 05 Jan 2005
Posts: 254
Followers: 1

Kudos [?]: 4 [0], given: 0

GMAT Tests User
 [#permalink] New post 16 Jan 2006, 12:23
Got 46 considering income to be the *profit*.
Senior Manager
Senior Manager
User avatar
Joined: 13 Jun 2005
Posts: 253
Location: Haverhill, MA
Followers: 1

Kudos [?]: 2 [0], given: 0

GMAT Tests User
 [#permalink] New post 16 Jan 2006, 13:25
This is a horribly worded question..

if you have to take income = sale price - cost incurrerd

which is the right apporach you will get 46 other wise

you will get 26
Senior Manager
Senior Manager
User avatar
Joined: 13 Jun 2005
Posts: 253
Location: Haverhill, MA
Followers: 1

Kudos [?]: 2 [0], given: 0

GMAT Tests User
 [#permalink] New post 16 Jan 2006, 13:26
the best thing in this case would be to look at the answer choices and
make a call.

I am sure the answer will not have both the answers
  [#permalink] 16 Jan 2006, 13:26
    Similar topics Author Replies Last post
Similar
Topics:
1 Experts publish their posts in the topic Estimation question for Mike ronr34 2 21 Nov 2013, 03:26
3 A certain aquarium contains only goldfish and angelfish. If Asmn 1 02 Nov 2013, 20:16
10 Experts publish their posts in the topic Mike and Emily need to build 2 identical houses. Mike, work carcass 13 14 Nov 2012, 17:25
His dog,along with his cat and goldfish,prevent him from Beyond700 8 27 Oct 2007, 18:23
If the probability that Mike can win a championship is 1/4, prep_gmat 12 26 Mar 2005, 19:43
Display posts from previous: Sort by

Mike's goldfish ps

  Question banks Downloads My Bookmarks Reviews Important topics  


GMAT Club MBA Forum Home| About| Privacy Policy| Terms and Conditions| GMAT Club Rules| Contact| Sitemap

Powered by phpBB © phpBB Group and phpBB SEO

Kindly note that the GMAT® test is a registered trademark of the Graduate Management Admission Council®, and this site has neither been reviewed nor endorsed by GMAC®.