Find all School-related info fast with the new School-Specific MBA Forum

It is currently 29 Aug 2015, 09:14
GMAT Club Tests

Close

GMAT Club Daily Prep

Thank you for using the timer - this advanced tool can estimate your performance and suggest more practice questions. We have subscribed you to Daily Prep Questions via email.

Customized
for You

we will pick new questions that match your level based on your Timer History

Track
Your Progress

every week, we’ll send you an estimated GMAT score based on your performance

Practice
Pays

we will pick new questions that match your level based on your Timer History

Not interested in getting valuable practice questions and articles delivered to your email? No problem, unsubscribe here.

Events & Promotions

Events & Promotions in June
Open Detailed Calendar

Pat bought 5 pounds of apples. How many pounds of

  Question banks Downloads My Bookmarks Reviews Important topics  
Author Message
TAGS:
Senior Manager
Senior Manager
avatar
Joined: 22 Dec 2011
Posts: 299
Followers: 3

Kudos [?]: 151 [0], given: 32

Pat bought 5 pounds of apples. How many pounds of [#permalink] New post 14 Nov 2012, 05:36
1
This post was
BOOKMARKED
00:00
A
B
C
D
E

Difficulty:

  45% (medium)

Question Stats:

62% (02:05) correct 38% (01:01) wrong based on 67 sessions
Pat bought 5 pounds of apples. How many pounds of pears could he have bought for same amount of money?
1) 1 pound of pears cost $0.5 more that 1 pound of apples
2) 1 pound of pears cost 1.5 times as much as 1 pound of apples

[Reveal] Spoiler:
OA B
[Reveal] Spoiler: OA
BSchool Thread Master
User avatar
Status: Tutor
Joined: 05 Apr 2011
Posts: 536
Location: India
Concentration: Finance, Marketing
Schools: XLRI (A)
GMAT 1: 570 Q49 V19
GMAT 2: 700 Q51 V31
GPA: 3
WE: Information Technology (Computer Software)
Followers: 72

Kudos [?]: 387 [0], given: 47

Premium Member
Re: Pat bought 5 pounds of apples. How many pounds of [#permalink] New post 14 Nov 2012, 09:48
Pat bought 5 pounds of apples. How many pounds of pears could he have bought for same amount of money?
1) 1 pound of pears cost $0.5 more that 1 pound of apples
2) 1 pound of pears cost 1.5 times as much as 1 pound of apples

We need a relationship between price of pears and that of apples to solve the question.

STAT1
1p = 0.5 + 1a
But this relationship is not sufficient to answer because
price of 5 pounds of apples = 5p = 5*0.5 + 5a but we cannot tell for sure about the exact pounds of apples we can buy

STAT2
1p = 1.5*1a
This relationship is sufficient because
price of 5 pounds of apples = 5p = 5*1.5 *1a= 7.5a
so we know for sure that we can buy 7.5 pounds of apples with the same money.
So, Answer will be B

Hope it helps!
_________________

Ankit
You must Believe

GMAT Quant Tutor
How to start GMAT preparations?
How to Improve Quant Score?
Gmatclub Topic Tags
Check out my GMAT debrief

Quant Formula Sheet

How to Solve :
Statistics || Reflection of a line || Remainder Problems || Inequalities

GMAT Club Legend
GMAT Club Legend
User avatar
Joined: 09 Sep 2013
Posts: 6105
Followers: 340

Kudos [?]: 68 [0], given: 0

Premium Member
Re: Pat bought 5 pounds of apples. How many pounds of [#permalink] New post 03 Jan 2015, 20:16
Hello from the GMAT Club BumpBot!

Thanks to another GMAT Club member, I have just discovered this valuable topic, yet it had no discussion for over a year. I am now bumping it up - doing my job. I think you may find it valuable (esp those replies with Kudos).

Want to see all other topics I dig out? Follow me (click follow button on profile). You will receive a summary of all topics I bump in your profile area as well as via email.
_________________

GMAT Books | GMAT Club Tests | Best Prices on GMAT Courses | GMAT Mobile App | Math Resources | Verbal Resources

Expert Post
EMPOWERgmat Instructor
User avatar
Status: GMAT Assassin/Co-Founder
Affiliations: EMPOWERgmat
Joined: 19 Dec 2014
Posts: 3443
Location: United States (CA)
GMAT 1: 800 Q51 V49
GRE 1: 340 Q170 V170
Followers: 148

Kudos [?]: 929 [0], given: 57

Re: Pat bought 5 pounds of apples. How many pounds of [#permalink] New post 04 Jan 2015, 12:26
Expert's post
1
This post was
BOOKMARKED
Hi All,

In these types of DS questions, if you're sure if a pattern exists or not, you can prove it by TESTing VALUES and being thorough. Here's how:

We're told that Pat bought 5 pounds of apples. We're asked how many pounds of pears could have been purchased with the same amount of money.

**Note: I'm going to assume that both the cost per pound of apples and the cost per pound of pears remains constant.**

Fact 1: 1 pound of pears costs $0.5 more than 1 pound of apples.

IF....
A pound of apples cost $1, then a pound of pears costs $1.50
5 pounds of apples = $5
$5 = $1.50(X pounds of pears)
X = 3 1/3 pounds of pears

IF...
A pound of applies costs $.50, then a pound of pears costs $1
5 pounds of applies = $2.50
$2.50 = $1(X pounds of pears)
X = 2.5 pounds of pears
The answer changes based on the starting price of a pound of applies.
Fact 1 is INSUFFICIENT

Fact 2: 1 pound of pears costs 1.5 times as much as 1 pound of apples

IF...
A pound of applies costs $1, then a pound of pears costs $1.50
5 pounds of applies = $5
$5 = $1.50(X pounds of pears)
X = 3 1/3 pounds of pears

A pound of applies costs $2, then a pound of pears costs $3
5 pounds of applies = $10
$10 = $3(X pounds of pears)
X = 3 1/3 pounds of pears

A pound of applies costs $0.50, then a pound of pears costs $0.75
5 pounds of apples = $2.50
$2.50 = $0.75(X pounds of pears)
X = 3 1/3 pounds of pears

In EVERY situation, we end up with the SAME number of pounds of pears.
Fact 2 is SUFFICIENT

Final Answer:
[Reveal] Spoiler:
B


GMAT assassins aren't born, they're made,
Rich
_________________

Official Guide 2016 Question Breakdown:
http://gmatclub.com/forum/empowergmat-blog-198415.html#p1527977

Rich Cohen
Rich.C@empowergmat.com
http://www.empowergmat.com

GMAT Club Verified Reviews for EMPOWERgmat & Special Discount

EMPOWERgmat Podcast - A Wild Secret About The GMAT Algorithm


Re: Pat bought 5 pounds of apples. How many pounds of   [#permalink] 04 Jan 2015, 12:26
    Similar topics Author Replies Last post
Similar
Topics:
Experts publish their posts in the topic A currency exchange agency converts 1000 dollars into pounds gaurav245 1 02 Jul 2014, 01:56
1 Experts publish their posts in the topic Sam's Grocery store sells potatoes only in 5-pound bags and fozzzy 1 07 Sep 2013, 00:58
1 Experts publish their posts in the topic Maria can either buy a basket that contains P pounds of appl fozzzy 5 12 Mar 2013, 03:25
64 Experts publish their posts in the topic Each piglet in a litter is fed exactly one-half pound of a tejal777 25 13 Aug 2009, 02:42
9 Experts publish their posts in the topic Pat bought 5 pounds of apples. How many pounds of pears r019h 10 30 Oct 2007, 19:25
Display posts from previous: Sort by

Pat bought 5 pounds of apples. How many pounds of

  Question banks Downloads My Bookmarks Reviews Important topics  


GMAT Club MBA Forum Home| About| Privacy Policy| Terms and Conditions| GMAT Club Rules| Contact| Sitemap

Powered by phpBB © phpBB Group and phpBB SEO

Kindly note that the GMAT® test is a registered trademark of the Graduate Management Admission Council®, and this site has neither been reviewed nor endorsed by GMAC®.