Find all School-related info fast with the new School-Specific MBA Forum

It is currently 13 Jul 2014, 23:39

Close

GMAT Club Daily Prep

Thank you for using the timer - this advanced tool can estimate your performance and suggest more practice questions. We have subscribed you to Daily Prep Questions via email.

Customized
for You

we will pick new questions that match your level based on your Timer History

Track
Your Progress

every week, we’ll send you an estimated GMAT score based on your performance

Practice
Pays

we will pick new questions that match your level based on your Timer History

Not interested in getting valuable practice questions and articles delivered to your email? No problem, unsubscribe here.

Events & Promotions

Events & Promotions in June
Open Detailed Calendar

Pat bought 5 pounds of apples. How many pounds of pears

  Question banks Downloads My Bookmarks Reviews Important topics  
Author Message
TAGS:
1 KUDOS received
Senior Manager
Senior Manager
avatar
Joined: 04 Jun 2007
Posts: 374
Followers: 1

Kudos [?]: 12 [1] , given: 0

GMAT Tests User
Pat bought 5 pounds of apples. How many pounds of pears [#permalink] New post 30 Oct 2007, 19:25
1
This post received
KUDOS
1
This post was
BOOKMARKED
00:00
A
B
C
D
E

Difficulty:

  35% (medium)

Question Stats:

65% (01:45) correct 34% (00:43) wrong based on 108 sessions
Pat bought 5 pounds of apples. How many pounds of pears could he have bought for same amount of money?

(1) 1 pound of pears cost $0.5 more that 1 pound of apples
(2) 1 pound of pears cost 1.5 times as much as 1 pound of apples
[Reveal] Spoiler: OA

Last edited by Bunuel on 27 Feb 2013, 06:13, edited 1 time in total.
Edited the question and added the OA.
Senior Manager
Senior Manager
avatar
Joined: 04 Jun 2007
Posts: 374
Followers: 1

Kudos [?]: 12 [0], given: 0

GMAT Tests User
Re: gmatprep DS- apples and pears [#permalink] New post 30 Oct 2007, 19:41
trivikram wrote:
r019h wrote:
Pat bought 5 pounds of apples. How many pounds of pears could he have bought for same amount of money?
1) 1 pound of pears cost $0.5 more that 1 pound of apples
2) 1 pound of pears cost 1.5 times as much as 1 pound of apples


B should be it


st. 1
cost of 1 pound of apples= $x
cost of 1 pound pears= $x+0.5
5 pounds of apples for $5x
and 5x/x+0.5 pounds of pears for $5x INSUFF

st. 2
1 pound of pears= $1.5x
so 5x/1.5x pounds of pears for $5x= 5/1.5 approx= 3 pounds of pears
SUFF
Director
Director
avatar
Joined: 29 Nov 2012
Posts: 930
Followers: 11

Kudos [?]: 207 [0], given: 543

Re: Pat bought 5 pounds of apples. How many pounds of pears [#permalink] New post 27 Feb 2013, 03:05
I didn't understand statement 2
_________________

Click +1 Kudos if my post helped...

Amazing Free video explanation for all Quant questions from OG 13 and much more http://www.gmatquantum.com/og13th/

GMAT Prep software What if scenarios gmat-prep-software-analysis-and-what-if-scenarios-146146.html

Expert Post
1 KUDOS received
Math Expert
User avatar
Joined: 02 Sep 2009
Posts: 18523
Followers: 3197

Kudos [?]: 21447 [1] , given: 2547

Re: Pat bought 5 pounds of apples. How many pounds of pears [#permalink] New post 27 Feb 2013, 06:44
1
This post received
KUDOS
Expert's post
fozzzy wrote:
I didn't understand statement 2


Pat bought 5 pounds of apples. How many pounds of pears could he have bought for same amount of money?

(1) 1 pound of pears cost $0.5 more that 1 pound of apples.

If 1 pound of pears cost $1 and 1 pound of apples cost $0.5, then the cost of 5 pounds of apples is 5*0.5=$2.5. For $2.5 we can buy 2.5/1=2.5 pounds of pears.
If 1 pound of pears cost $1.5 and 1 pound of apples cost $1, then the cost of 5 pounds of apples is 5*1=$5. For $5 we can buy 5/1.5=10/3 pounds of pears.

Not sufficient.

(2) 1 pound of pears cost 1.5 times as much as 1 pound of apples. The cost of 5 pounds of apples is $5a (where a is the cost of 1 pound of apples). For $5a we can buy 5a/(1.5a)=5/1.5 pounds of pears. Sufficient.

Answer: B.

Hope it's clear.
_________________

NEW TO MATH FORUM? PLEASE READ THIS: ALL YOU NEED FOR QUANT!!!

PLEASE READ AND FOLLOW: 11 Rules for Posting!!!

RESOURCES: [GMAT MATH BOOK]; 1. Triangles; 2. Polygons; 3. Coordinate Geometry; 4. Factorials; 5. Circles; 6. Number Theory; 7. Remainders; 8. Overlapping Sets; 9. PDF of Math Book; 10. Remainders; 11. GMAT Prep Software Analysis NEW!!!; 12. SEVEN SAMURAI OF 2012 (BEST DISCUSSIONS) NEW!!!; 12. Tricky questions from previous years. NEW!!!;

COLLECTION OF QUESTIONS:
PS: 1. Tough and Tricky questions; 2. Hard questions; 3. Hard questions part 2; 4. Standard deviation; 5. Tough Problem Solving Questions With Solutions; 6. Probability and Combinations Questions With Solutions; 7 Tough and tricky exponents and roots questions; 8 12 Easy Pieces (or not?); 9 Bakers' Dozen; 10 Algebra set. ,11 Mixed Questions, 12 Fresh Meat

DS: 1. DS tough questions; 2. DS tough questions part 2; 3. DS tough questions part 3; 4. DS Standard deviation; 5. Inequalities; 6. 700+ GMAT Data Sufficiency Questions With Explanations; 7 Tough and tricky exponents and roots questions; 8 The Discreet Charm of the DS ; 9 Devil's Dozen!!!; 10 Number Properties set., 11 New DS set.


What are GMAT Club Tests?
25 extra-hard Quant Tests

Get the best GMAT Prep Resources with GMAT Club Premium Membership

Intern
Intern
avatar
Joined: 27 Jul 2010
Posts: 14
Followers: 0

Kudos [?]: 0 [0], given: 15

Re: Pat bought 5 pounds of apples. How many pounds of pears [#permalink] New post 10 Aug 2013, 13:17
Bunuel wrote:
fozzzy wrote:
I didn't understand statement 2


Pat bought 5 pounds of apples. How many pounds of pears could he have bought for same amount of money?

(1) 1 pound of pears cost $0.5 more that 1 pound of apples.

If 1 pound of pears cost $1 and 1 pound of apples cost $0.5, then the cost of 5 pounds of apples is 5*0.5=$2.5. For $2.5 we can buy 2.5/1=2.5 pounds of pears.
If 1 pound of pears cost $1.5 and 1 pound of apples cost $1, then the cost of 5 pounds of apples is 5*1=$5. For $5 we can buy 5/1.5=10/3 pounds of pears.

Not sufficient.

(2) 1 pound of pears cost 1.5 times as much as 1 pound of apples. The cost of 5 pounds of apples is $5a (where a is the cost of 1 pound of apples). For $5a we can buy 5a/(1.5a)=5/1.5 pounds of pears. Sufficient.

Answer: B.

Hope it's clear.



Hello Bunuel,

Can you please correct my approach of solving this question.

Statement 1:

5 pound of apple cost x
1 pound of apple cost x/5

1 pound of pear would have cost x/5 + 0.5$. Since x is unknown . Hence not sufficient

Statement 2:

1 pound of pear cost 3/2(x/5).

Here, now i thought that since x is still unknown its not sufficient.

Combining both also doesnt give value for x. Hence my answer was E which is incorrect,

Can you please solve this question using my approach. If its correct :) thanks!
Re: Pat bought 5 pounds of apples. How many pounds of pears   [#permalink] 10 Aug 2013, 13:17
    Similar topics Author Replies Last post
Similar
Topics:
4 Experts publish their posts in the topic A dozen eggs and 10 pounds of apples are currently at the sa anartey 4 11 Feb 2013, 13:46
Pat bought 5 pounds of apples. How many pounds of Jp27 1 14 Nov 2012, 05:36
3 Experts publish their posts in the topic How many pounds of salt at 50 cents/lb must be mixed SOURH7WK 6 07 Aug 2012, 12:26
What is the cost of 5 apples and 5 pears? (1) 2 apples and shnitzen 3 25 Sep 2011, 12:46
Jane has bought some apples and the fresh pear, and the gamjatang 4 26 Nov 2005, 06:30
Display posts from previous: Sort by

Pat bought 5 pounds of apples. How many pounds of pears

  Question banks Downloads My Bookmarks Reviews Important topics  


GMAT Club MBA Forum Home| About| Privacy Policy| Terms and Conditions| GMAT Club Rules| Contact| Sitemap

Powered by phpBB © phpBB Group and phpBB SEO

Kindly note that the GMAT® test is a registered trademark of the Graduate Management Admission Council®, and this site has neither been reviewed nor endorsed by GMAC®.