Find all School-related info fast with the new School-Specific MBA Forum

It is currently 25 Oct 2014, 14:26

Close

GMAT Club Daily Prep

Thank you for using the timer - this advanced tool can estimate your performance and suggest more practice questions. We have subscribed you to Daily Prep Questions via email.

Customized
for You

we will pick new questions that match your level based on your Timer History

Track
Your Progress

every week, we’ll send you an estimated GMAT score based on your performance

Practice
Pays

we will pick new questions that match your level based on your Timer History

Not interested in getting valuable practice questions and articles delivered to your email? No problem, unsubscribe here.

Events & Promotions

Events & Promotions in June
Open Detailed Calendar

Raymond purchased a package of ground beef at a cost of $1.9

  Question banks Downloads My Bookmarks Reviews Important topics  
Author Message
TAGS:
1 KUDOS received
Senior Manager
Senior Manager
avatar
Joined: 28 Aug 2010
Posts: 266
Followers: 3

Kudos [?]: 100 [1] , given: 11

Raymond purchased a package of ground beef at a cost of $1.9 [#permalink] New post 06 Jan 2011, 16:44
1
This post received
KUDOS
00:00
A
B
C
D
E

Difficulty:

  25% (medium)

Question Stats:

78% (02:27) correct 22% (01:38) wrong based on 63 sessions
Raymond purchased a package of ground beef at a cost of $1.98 per pound. If, for the same amount of money, Raymond could have purchased a piece of steak that weighed 40 percent less than the package of ground beef, what was the cost per pound of the steak?

A. $4.95
B. $4.20
C. $3.60
D. $3.30
E. $3.10
[Reveal] Spoiler: OA

_________________

Verbal:new-to-the-verbal-forum-please-read-this-first-77546.html
Math: new-to-the-math-forum-please-read-this-first-77764.html
Gmat: everything-you-need-to-prepare-for-the-gmat-revised-77983.html
-------------------------------------------------------------------------------------------------
Ajit

Expert Post
Math Expert
User avatar
Joined: 02 Sep 2009
Posts: 23422
Followers: 3617

Kudos [?]: 28972 [0], given: 2874

Re: Raymond purchased a package [#permalink] New post 06 Jan 2011, 17:00
Expert's post
ajit257 wrote:
Raymond purchased a package of ground beef at a cost of $1.98 per pound. If, for the same amount of money, Raymond could have purchased a piece of steak that weighed 40 percent less than the package of ground beef, what was the cost per pound of the steak?

A. $4.95
B. $4.20
C. $3.60
D. $3.30
E. $3.10

I have a doubt the ans.


Forget about the packages. Basically we are told that $1.98 is enough to buy a piece of steak which is 40% less than 1 pound, so $1.98 is enough to buy 0.6 pounds of steak --> 0.6 pound = $1.98 --> 1 pound = $1.98/0.6 = $3.3.

Answer: D.
_________________

NEW TO MATH FORUM? PLEASE READ THIS: ALL YOU NEED FOR QUANT!!!

PLEASE READ AND FOLLOW: 11 Rules for Posting!!!

RESOURCES: [GMAT MATH BOOK]; 1. Triangles; 2. Polygons; 3. Coordinate Geometry; 4. Factorials; 5. Circles; 6. Number Theory; 7. Remainders; 8. Overlapping Sets; 9. PDF of Math Book; 10. Remainders; 11. GMAT Prep Software Analysis NEW!!!; 12. SEVEN SAMURAI OF 2012 (BEST DISCUSSIONS) NEW!!!; 12. Tricky questions from previous years. NEW!!!;

COLLECTION OF QUESTIONS:
PS: 1. Tough and Tricky questions; 2. Hard questions; 3. Hard questions part 2; 4. Standard deviation; 5. Tough Problem Solving Questions With Solutions; 6. Probability and Combinations Questions With Solutions; 7 Tough and tricky exponents and roots questions; 8 12 Easy Pieces (or not?); 9 Bakers' Dozen; 10 Algebra set. ,11 Mixed Questions, 12 Fresh Meat

DS: 1. DS tough questions; 2. DS tough questions part 2; 3. DS tough questions part 3; 4. DS Standard deviation; 5. Inequalities; 6. 700+ GMAT Data Sufficiency Questions With Explanations; 7 Tough and tricky exponents and roots questions; 8 The Discreet Charm of the DS ; 9 Devil's Dozen!!!; 10 Number Properties set., 11 New DS set.


What are GMAT Club Tests?
25 extra-hard Quant Tests

Get the best GMAT Prep Resources with GMAT Club Premium Membership

Manager
Manager
avatar
Joined: 03 Nov 2009
Posts: 63
Followers: 1

Kudos [?]: 10 [0], given: 17

Re: Raymond purchased a package [#permalink] New post 07 Jan 2011, 08:50
Always for this kind of a problem(s), the best method is to go by the cross multiplications ,

If A = B , And C is what ???

A= B , then take C= X, then X = B*C/A

SO, 1 Pound of beef = $ 1.98

Then 60% of 1 Pound of Steak (A) = $1.98 (B)

Then 100 % of 1 Pound of steak (C) = X

So , X = $1.98 *1 Pond of steak / .6Pound of steak


We get $3.30 Ans D.

Best
Expert Post
1 KUDOS received
Veritas Prep GMAT Instructor
User avatar
Joined: 16 Oct 2010
Posts: 4877
Location: Pune, India
Followers: 1157

Kudos [?]: 5382 [1] , given: 165

Re: Raymond purchased a package [#permalink] New post 08 Jan 2011, 20:31
1
This post received
KUDOS
Expert's post
ajit257 wrote:
Raymond purchased a package of ground beef at a cost of $1.98 per pound. If, for the
same amount of money, Raymond could have purchased a piece of steak that weighed 40
percent less than the package of ground beef, what was the cost per pound of the steak?

A. $4.95
B. $4.20
C. $3.60
D. $3.30
E. $3.10

I have a doubt the ans.


Remember, Expense = Price * Quantity
If for same Expense, Quantity of Steak is 6/10 of the quantity of ground beef, then price of Steak must be 10/6 of the price of ground beef. (to keep expense same Expense = (10/6)Price * (6/10) Quantity)
(10/6)*1.98 = 3.3
_________________

Karishma
Veritas Prep | GMAT Instructor
My Blog

Save $100 on Veritas Prep GMAT Courses And Admissions Consulting
Enroll now. Pay later. Take advantage of Veritas Prep's flexible payment plan options.

Veritas Prep Reviews

CEO
CEO
User avatar
Joined: 09 Sep 2013
Posts: 2870
Followers: 208

Kudos [?]: 43 [0], given: 0

Premium Member
Re: Raymond purchased a package of ground beef at a cost of $1.9 [#permalink] New post 17 Nov 2013, 08:21
Hello from the GMAT Club BumpBot!

Thanks to another GMAT Club member, I have just discovered this valuable topic, yet it had no discussion for over a year. I am now bumping it up - doing my job. I think you may find it valuable (esp those replies with Kudos).

Want to see all other topics I dig out? Follow me (click follow button on profile). You will receive a summary of all topics I bump in your profile area as well as via email.
_________________

GMAT Books | GMAT Club Tests | Best Prices on GMAT Courses | GMAT Mobile App | Math Resources | Verbal Resources

Re: Raymond purchased a package of ground beef at a cost of $1.9   [#permalink] 17 Nov 2013, 08:21
    Similar topics Author Replies Last post
Similar
Topics:
Vanda's butcher shop sells packages of ground turkey and tracyyahoo 6 31 Jul 2011, 03:22
The cost of sending a package is T cents for the first 1/4 HVD1975 2 11 Sep 2008, 10:57
Purchasing Challenge Packages Guest 1 15 Sep 2007, 20:31
Soaring beef costs accounted for more than half the spending rbcola 6 12 Oct 2006, 18:23
The cost of sending a package is T cents for the first .25 cloaked_vessel 3 14 Dec 2004, 21:01
Display posts from previous: Sort by

Raymond purchased a package of ground beef at a cost of $1.9

  Question banks Downloads My Bookmarks Reviews Important topics  


GMAT Club MBA Forum Home| About| Privacy Policy| Terms and Conditions| GMAT Club Rules| Contact| Sitemap

Powered by phpBB © phpBB Group and phpBB SEO

Kindly note that the GMAT® test is a registered trademark of the Graduate Management Admission Council®, and this site has neither been reviewed nor endorsed by GMAC®.