Check GMAT Club Decision Tracker for the Latest School Decision Releases https://gmatclub.com/AppTrack
GMAT Club

It is currently 24 Mar 2017, 21:05

Close

GMAT Club Daily Prep

Thank you for using the timer - this advanced tool can estimate your performance and suggest more practice questions. We have subscribed you to Daily Prep Questions via email.

Customized
for You

we will pick new questions that match your level based on your Timer History

Track
Your Progress

every week, we’ll send you an estimated GMAT score based on your performance

Practice
Pays

we will pick new questions that match your level based on your Timer History

Not interested in getting valuable practice questions and articles delivered to your email? No problem, unsubscribe here.

Close

Request Expert Reply

Confirm Cancel

Events & Promotions

Events & Promotions in June
Open Detailed Calendar

At a certain bakery, each roll costs r cents and each

  new topic post reply Question banks Downloads My Bookmarks Reviews Important topics  
Author Message
TAGS:

Hide Tags

Director
Director
avatar
Joined: 17 Oct 2005
Posts: 932
Followers: 1

Kudos [?]: 207 [0], given: 0

At a certain bakery, each roll costs r cents and each [#permalink]

Show Tags

New post 18 Dec 2005, 18:08
3
This post was
BOOKMARKED
00:00
A
B
C
D
E

Difficulty:

  25% (medium)

Question Stats:

69% (01:56) correct 31% (00:56) wrong based on 266 sessions

HideShow timer Statistics

At a certain bakery, each roll costs r cents and each doughnut costs d cents. If Alfredo bought rolls and doughnuts at the bakery, how many cents did he pay for each roll?

(1) Alfredo paid $5.00 for 8 rolls and 6 doughnuts
(2) Alfredo would have paid $ 10.00 if he had bought 16 rolls and 12 doughnuts
[Reveal] Spoiler: OA
Intern
Intern
avatar
Joined: 18 Nov 2005
Posts: 8
Followers: 0

Kudos [?]: 0 [0], given: 0

Re: At a certain bakery, each roll costs r cents and each [#permalink]

Show Tags

New post 18 Dec 2005, 18:11
This is a typical GMAT trap. YOu might have seen my earlier post about picking numbers for DS. In general, two equations in two unknowns can be solved to get a unique (one) solution except when the two equations are the same. If you divide the information in statement 2, you get statemetn 1. So, statemetn 2 is not giving you any new information. Hence, the answer should be E.

-Srinivas (mathguru).
Director
Director
avatar
Joined: 17 Oct 2005
Posts: 932
Followers: 1

Kudos [?]: 207 [0], given: 0

Re: At a certain bakery, each roll costs r cents and each [#permalink]

Show Tags

New post 18 Dec 2005, 19:28
The oa is E

thanks srinivasssrk, i fell for it.
VP
VP
avatar
Joined: 06 Jun 2004
Posts: 1059
Location: CA
Followers: 2

Kudos [?]: 153 [0], given: 0

Re: At a certain bakery, each roll costs r cents and each [#permalink]

Show Tags

New post 18 Dec 2005, 20:28
Yup answer is E.

(1) and (2) are the same thing
_________________

Don't be afraid to take a flying leap of faith.. If you risk nothing, than you gain nothing...

Intern
Intern
avatar
Joined: 16 Oct 2005
Posts: 27
Followers: 0

Kudos [?]: 0 [0], given: 0

Re: At a certain bakery, each roll costs r cents and each [#permalink]

Show Tags

New post 18 Dec 2005, 20:35
TeHCM wrote:
Yup answer is E.

(1) and (2) are the same thing


For once, I get the right answer.. :-D
Senior Manager
Senior Manager
User avatar
Joined: 15 Apr 2005
Posts: 417
Location: India, Chennai
Followers: 2

Kudos [?]: 16 [0], given: 0

Re: At a certain bakery, each roll costs r cents and each [#permalink]

Show Tags

New post 19 Dec 2005, 01:51
joemama142000 wrote:
At a certain bakery, each roll costs r cents and each doughnut costs d cents. If Alfredo bought rolls and doughnuts at the bakery, how many cents did he pay for each roll?

1) Alfredo paid $5.00 for 8 rolls and 6 doughnuts

2) Alfredo would have paid $ 10.00 if he had bought 16 rolls and 12 doughnuts


From stmt1 we get 8r+6d = 5
From stmt2 we get 16r + 12d = 10

Stmt1 * 2 = stmt 2, and we will not be able to solve this equen. So my answer is E.
Senior Manager
Senior Manager
avatar
Joined: 05 Oct 2005
Posts: 485
Followers: 1

Kudos [?]: 4 [0], given: 0

Re: At a certain bakery, each roll costs r cents and each [#permalink]

Show Tags

New post 19 Dec 2005, 11:44
Similar Equations , hence 1 equation , 2 variables .... E
GMAT Club Legend
GMAT Club Legend
User avatar
Joined: 09 Sep 2013
Posts: 14397
Followers: 604

Kudos [?]: 174 [0], given: 0

Premium Member
Re: At a certain bakery, each roll costs r cents and each [#permalink]

Show Tags

New post 03 Jan 2015, 10:42
Hello from the GMAT Club BumpBot!

Thanks to another GMAT Club member, I have just discovered this valuable topic, yet it had no discussion for over a year. I am now bumping it up - doing my job. I think you may find it valuable (esp those replies with Kudos).

Want to see all other topics I dig out? Follow me (click follow button on profile). You will receive a summary of all topics I bump in your profile area as well as via email.
_________________

GMAT Books | GMAT Club Tests | Best Prices on GMAT Courses | GMAT Mobile App | Math Resources | Verbal Resources

Expert Post
Math Expert
User avatar
G
Joined: 02 Sep 2009
Posts: 37573
Followers: 7395

Kudos [?]: 99406 [0], given: 11022

Re: At a certain bakery, each roll costs r cents and each [#permalink]

Show Tags

New post 05 Jan 2015, 04:12
At a certain bakery, each roll costs r cents and each doughnut costs d cents. If Alfredo bought rolls and doughnuts at the bakery, how many cents did he pay for each roll?

Let \(r\) be the price of rolls in cents and \(d\) be the price of doughnuts in cents. Note that \(r\) and \(d\) must be an integers. Q: \(r=?\)

(1) Alfredo paid $5.00 for 8 rolls and 6 doughnuts --> \(8r+6d=500\) --> \(4r+3d=250\). Multiple solutions are possible, for instance: \(r=25\) and \(d=50\) OR \(r=10\) and \(d=70\). Not sufficient.

(2) Alfredo would have paid $ 10.00 if he had bought 16 rolls and 12 doughnuts --> \(16r+12d=1000\) --> \(4r+3d=250\). The same. Not sufficient.

(1)+(2) No new info. Not sufficient.

Answer: E.

Check similar questions here: c-trap-questions-177044.html
_________________

New to the Math Forum?
Please read this: All You Need for Quant | PLEASE READ AND FOLLOW: 12 Rules for Posting!!!

Resources:
GMAT Math Book | Triangles | Polygons | Coordinate Geometry | Factorials | Circles | Number Theory | Remainders; 8. Overlapping Sets | PDF of Math Book; 10. Remainders | GMAT Prep Software Analysis | SEVEN SAMURAI OF 2012 (BEST DISCUSSIONS) | Tricky questions from previous years.

Collection of Questions:
PS: 1. Tough and Tricky questions; 2. Hard questions; 3. Hard questions part 2; 4. Standard deviation; 5. Tough Problem Solving Questions With Solutions; 6. Probability and Combinations Questions With Solutions; 7 Tough and tricky exponents and roots questions; 8 12 Easy Pieces (or not?); 9 Bakers' Dozen; 10 Algebra set. ,11 Mixed Questions, 12 Fresh Meat

DS: 1. DS tough questions; 2. DS tough questions part 2; 3. DS tough questions part 3; 4. DS Standard deviation; 5. Inequalities; 6. 700+ GMAT Data Sufficiency Questions With Explanations; 7 Tough and tricky exponents and roots questions; 8 The Discreet Charm of the DS; 9 Devil's Dozen!!!; 10 Number Properties set., 11 New DS set.


What are GMAT Club Tests?
Extra-hard Quant Tests with Brilliant Analytics

Manager
Manager
avatar
B
Joined: 24 May 2014
Posts: 102
Location: India
GMAT 1: 590 Q39 V32
GRE 1: 310 Q159 V151
GRE 2: 312 Q159 V153
GPA: 2.9
Followers: 0

Kudos [?]: 7 [0], given: 351

Re: At a certain bakery, each roll costs r cents and each [#permalink]

Show Tags

New post 06 Sep 2016, 23:44
Statement 1: 8r+6d=500 (Dollars to cents). Multiple values of r & d can work. For ex: r=10,d=70 & r=40, d=30. Not sufficient.
Statement 2: This is a tautological statement. (As St:1 is multiplied by 2).

Hence, option E.
Senior Manager
Senior Manager
User avatar
S
Joined: 26 Oct 2016
Posts: 336
Location: United States
Concentration: Marketing, International Business
Schools: HBS '19
GPA: 4
WE: Education (Education)
Followers: 13

Kudos [?]: 33 [0], given: 773

Re: At a certain bakery, each roll costs r cents and each [#permalink]

Show Tags

New post 08 Feb 2017, 21:26
cost of each roll=r cents
cost of each doughnut=d cents

statement 1:

8r+6d=500

We have only one equation and 2 unknowns

Insufficient

statement 2:

16r+12d=1000
8r+6d=500( dividing by 2 throughout)

This is nothing but the same equation in statement 1..

Insufficient

Combining both the statements we have a single equation 8r+6d=500
and 2 unknowns...Hence the value of r cannot be determined

The ans is clearly E.
_________________

Thanks & Regards,
Anaira Mitch

Senior Manager
Senior Manager
User avatar
S
Joined: 08 Dec 2015
Posts: 300
GMAT 1: 600 Q44 V27
Followers: 1

Kudos [?]: 16 [0], given: 36

Reviews Badge
Re: At a certain bakery, each roll costs r cents and each [#permalink]

Show Tags

New post 13 Feb 2017, 12:02
Experts, is there a FAST way to detect if we are dealing with that situation (I don't remember the name) when we have 2 variables and it seems INSUF, but them there is only one combo of numbers that makes the equation possible, so it is SUF? How can we quickly check if that is the case? Here I was indecisive between D and E.
Re: At a certain bakery, each roll costs r cents and each   [#permalink] 13 Feb 2017, 12:02
    Similar topics Author Replies Last post
Similar
Topics:
In a certain restaurant, if each soft drink costs the same avohden 1 02 Oct 2013, 11:42
1 Experts publish their posts in the topic At a fair, tickets for rides cost 50 cents each. If Tim spen fozzzy 7 11 Sep 2013, 05:20
3 At a certain restaurant, if each hamburger costs the same am fozzzy 5 24 Feb 2013, 06:25
13 Experts publish their posts in the topic At a certain bookstore, each notepad costs x dollars and metallicafan 13 01 Nov 2010, 22:19
13 Experts publish their posts in the topic At a certain store, each notepad costs x dollars and each LM 9 15 Apr 2008, 00:29
Display posts from previous: Sort by

At a certain bakery, each roll costs r cents and each

  new topic post reply Question banks Downloads My Bookmarks Reviews Important topics  


GMAT Club MBA Forum Home| About| Terms and Conditions| GMAT Club Rules| Contact| Sitemap

Powered by phpBB © phpBB Group and phpBB SEO

Kindly note that the GMAT® test is a registered trademark of the Graduate Management Admission Council®, and this site has neither been reviewed nor endorsed by GMAC®.