GMAT Question of the Day: Daily via email | Daily via Instagram New to GMAT Club? Watch this Video

It is currently 27 Jan 2020, 14:14

Close

GMAT Club Daily Prep

Thank you for using the timer - this advanced tool can estimate your performance and suggest more practice questions. We have subscribed you to Daily Prep Questions via email.

Customized
for You

we will pick new questions that match your level based on your Timer History

Track
Your Progress

every week, we’ll send you an estimated GMAT score based on your performance

Practice
Pays

we will pick new questions that match your level based on your Timer History

Not interested in getting valuable practice questions and articles delivered to your email? No problem, unsubscribe here.

Close

Request Expert Reply

Confirm Cancel

Basmati rice costs $(a−b) per kilogram in standard 7 kilogram packages

  new topic post reply Question banks Downloads My Bookmarks Reviews Important topics  
Author Message
TAGS:

Hide Tags

Find Similar Topics 
Math Expert
User avatar
V
Joined: 02 Sep 2009
Posts: 60687
Basmati rice costs $(a−b) per kilogram in standard 7 kilogram packages  [#permalink]

Show Tags

New post 03 Oct 2016, 23:25
00:00
A
B
C
D
E

Difficulty:

  35% (medium)

Question Stats:

78% (01:48) correct 22% (03:16) wrong based on 28 sessions

HideShow timer Statistics

Basmati rice costs $(a−b) per kilogram in standard 7 kilogram packages, where a>b>0, and $(a) per kilogram in non-standard packages. In terms of a and b, what is the lowest possible price of exactly 24 kilograms of Basmati rice, in dollars?

A. 24a−3b
B. 21a−3b
C. 24a−21b
D. 21a−21b
E. 21a−24b

_________________
Senior Manager
Senior Manager
avatar
Joined: 06 Jun 2016
Posts: 250
Location: India
Concentration: Operations, Strategy
Schools: ISB '18 (D)
GMAT 1: 600 Q49 V23
GMAT 2: 680 Q49 V34
GPA: 3.9
Re: Basmati rice costs $(a−b) per kilogram in standard 7 kilogram packages  [#permalink]

Show Tags

New post 04 Oct 2016, 03:25
Bunuel wrote:
Basmati rice costs $(a−b) per kilogram in standard 7 kilogram packages, where a>b>0, and $(a) per kilogram in non-standard packages. In terms of a and b, what is the lowest possible price of exactly 24 kilograms of Basmati rice, in dollars?

A. 24a−3b
B. 21a−3b
C. 24a−21b
D. 21a−21b
E. 21a−24b


IMO C
$(a-b) per kg in standard 7kg packs and $a per kg in non std packs. For 24 kg we can use 3 packs of 7 kg and 3 non std packs of 1 kg each.
Leading to 3*7*(a-b)+3a= 21a- 21b+3a= 24a-21b.
GMAT Club Bot
Re: Basmati rice costs $(a−b) per kilogram in standard 7 kilogram packages   [#permalink] 04 Oct 2016, 03:25
Display posts from previous: Sort by

Basmati rice costs $(a−b) per kilogram in standard 7 kilogram packages

  new topic post reply Question banks Downloads My Bookmarks Reviews Important topics  





Powered by phpBB © phpBB Group | Emoji artwork provided by EmojiOne