Check GMAT Club Decision Tracker for the Latest School Decision Releases https://gmatclub.com/AppTrack

It is currently 28 May 2017, 18:24

Close

GMAT Club Daily Prep

Thank you for using the timer - this advanced tool can estimate your performance and suggest more practice questions. We have subscribed you to Daily Prep Questions via email.

Customized
for You

we will pick new questions that match your level based on your Timer History

Track
Your Progress

every week, we’ll send you an estimated GMAT score based on your performance

Practice
Pays

we will pick new questions that match your level based on your Timer History

Not interested in getting valuable practice questions and articles delivered to your email? No problem, unsubscribe here.

Close

Request Expert Reply

Confirm Cancel

Events & Promotions

Events & Promotions in June
Open Detailed Calendar

Chris mixed 3 pounds of raisins with 4 pounds of nuts. If a pound of

  new topic post reply Question banks Downloads My Bookmarks Reviews Important topics  
Author Message
TAGS:

Hide Tags

Manager
Manager
avatar
Joined: 10 Feb 2011
Posts: 113
Followers: 1

Kudos [?]: 294 [0], given: 10

Chris mixed 3 pounds of raisins with 4 pounds of nuts. If a pound of [#permalink]

Show Tags

New post 18 Feb 2011, 11:31
00:00
A
B
C
D
E

Difficulty:

  15% (low)

Question Stats:

78% (01:56) correct 22% (04:02) wrong based on 95 sessions

HideShow timer Statistics

Chris mixed 3 pounds of raisins with 4 pounds of nuts. If a pound of nuts costs 3 times as much as a pound of raisins, then the total cost of the raisins was what fraction of the total cost of the mixture?

(A) 1/7
(B) 1/5
(C) 1/4
(D) 1/3
(E) 3/7
[Reveal] Spoiler: OA
1 KUDOS received
Math Forum Moderator
avatar
Joined: 20 Dec 2010
Posts: 2013
Followers: 163

Kudos [?]: 1829 [1] , given: 376

Re: Chris mixed 3 pounds of raisins with 4 pounds of nuts. If a pound of [#permalink]

Show Tags

New post 18 Feb 2011, 11:35
1
This post received
KUDOS
Chris mixed 3 pounds of raisins with 4 pounds of nuts. If a pound of nuts costs 3 times as much as a pound of raisins, then the total cost of the raisins was what fraction of the total cost of the mixture?

1 lbs of raisin = $1
3 lbs of raisin = $3

1 lbs of nuts = $3
4 lbs of nuts = $12

Total value of mixture = 12+3 = 15

Fraction of the value of raisin = 3/15 = 1/5

Ans: "B"
_________________

~fluke

GMAT Club Premium Membership - big benefits and savings

1 KUDOS received
Manager
Manager
User avatar
Joined: 17 Feb 2011
Posts: 194
Concentration: Real Estate, Finance
Schools: MIT (Sloan) - Class of 2014
GMAT 1: 760 Q50 V44
Followers: 44

Kudos [?]: 732 [1] , given: 70

Re: Chris mixed 3 pounds of raisins with 4 pounds of nuts. If a pound of [#permalink]

Show Tags

New post 18 Feb 2011, 11:57
1
This post received
KUDOS
4 nuts x 3 = 12
3 raisins
3/15 --> 1/5
Answer: B
GMAT Club Legend
GMAT Club Legend
User avatar
Joined: 09 Sep 2013
Posts: 15502
Followers: 651

Kudos [?]: 210 [0], given: 0

Premium Member
Re: Chris mixed 3 pounds of raisins with 4 pounds of nuts. If a pound of [#permalink]

Show Tags

New post 30 Oct 2016, 22:42
Hello from the GMAT Club BumpBot!

Thanks to another GMAT Club member, I have just discovered this valuable topic, yet it had no discussion for over a year. I am now bumping it up - doing my job. I think you may find it valuable (esp those replies with Kudos).

Want to see all other topics I dig out? Follow me (click follow button on profile). You will receive a summary of all topics I bump in your profile area as well as via email.
_________________

GMAT Books | GMAT Club Tests | Best Prices on GMAT Courses | GMAT Mobile App | Math Resources | Verbal Resources

Re: Chris mixed 3 pounds of raisins with 4 pounds of nuts. If a pound of   [#permalink] 30 Oct 2016, 22:42
    Similar topics Author Replies Last post
Similar
Topics:
2 Experts publish their posts in the topic If 2 pounds of almonds that cost c dollars per pound are mixed with 4 Bunuel 6 06 May 2017, 18:02
1 Experts publish their posts in the topic Three pounds of raisins and 4 pounds of corn flakes are used to make a Bunuel 3 19 Jan 2017, 09:36
1 Experts publish their posts in the topic If c pounds of chocolate chips that cost $8 per pound are mixed with Bunuel 1 09 Feb 2017, 14:13
4 Experts publish their posts in the topic Three pounds of raisins and 4 pounds of corn flakes are used to make a Bunuel 8 23 Jan 2017, 07:17
7 Experts publish their posts in the topic A wholesaler wishes to sell 100 pounds of mixed nuts at $2.50 a pound. Bunuel 8 18 Nov 2016, 23:42
Display posts from previous: Sort by

Chris mixed 3 pounds of raisins with 4 pounds of nuts. If a pound of

  new topic post reply Question banks Downloads My Bookmarks Reviews Important topics  


GMAT Club MBA Forum Home| About| Terms and Conditions| GMAT Club Rules| Contact| Sitemap

Powered by phpBB © phpBB Group and phpBB SEO

Kindly note that the GMAT® test is a registered trademark of the Graduate Management Admission Council®, and this site has neither been reviewed nor endorsed by GMAC®.