GMAT Question of the Day - Daily to your Mailbox; hard ones only

It is currently 15 Oct 2018, 11:00

Close

GMAT Club Daily Prep

Thank you for using the timer - this advanced tool can estimate your performance and suggest more practice questions. We have subscribed you to Daily Prep Questions via email.

Customized
for You

we will pick new questions that match your level based on your Timer History

Track
Your Progress

every week, we’ll send you an estimated GMAT score based on your performance

Practice
Pays

we will pick new questions that match your level based on your Timer History

Not interested in getting valuable practice questions and articles delivered to your email? No problem, unsubscribe here.

Close

Request Expert Reply

Confirm Cancel

Jack bought one shampoo, two toothpastes, and two toothbrushes

  new topic post reply Question banks Downloads My Bookmarks Reviews Important topics  
Author Message
TAGS:

Hide Tags

General GMAT Forum Moderator
avatar
V
Joined: 29 Jan 2015
Posts: 953
Location: India
WE: General Management (Non-Profit and Government)
GMAT ToolKit User Reviews Badge CAT Tests
Jack bought one shampoo, two toothpastes, and two toothbrushes  [#permalink]

Show Tags

New post 03 Aug 2018, 05:55
1
00:00
A
B
C
D
E

Difficulty:

  75% (hard)

Question Stats:

42% (02:50) correct 58% (01:49) wrong based on 19 sessions

HideShow timer Statistics

Jack bought one shampoo, two toothpastes, and two toothbrushes. If the total cost is $13, and all items have an integer price, in dollars, what is the price for the toothbrush?

(1) No item priced of $4.

(2) A shampoo is more expensive than toothpaste, and toothpaste is more expensive than a toothbrush.

_________________

If you liked my post, kindly give me a Kudos. Thanks.

Director
Director
User avatar
P
Status: Learning stage
Joined: 01 Oct 2017
Posts: 887
WE: Supply Chain Management (Energy and Utilities)
Premium Member
Re: Jack bought one shampoo, two toothpastes, and two toothbrushes  [#permalink]

Show Tags

New post 03 Aug 2018, 06:18
rohan2345 wrote:
Jack bought one shampoo, two toothpastes, and two toothbrushes. If the total cost is $13, and all items have an integer price, in dollars, what is the price for the toothbrush?

(1) No item priced of $4.

(2) A shampoo is more expensive than toothpaste, and toothpaste is more expensive than a toothbrush.


Given S+2T+2B=13

Question stem:- B=?

St1:- No item priced of $4
Basically, we have to find (S,T,B) triplets where none of these is a 4. More than one value of B implies insufficiency. Unique value of B leads to sufficiency.
1)S=5,T=3,B=2
2)S=5,T=2,B=3

Insufficient. (there may be other triplets but we don't have enough time to check all those)

St2:- S>T>B
1) S=5,T=3,B=1
2) S=7,T=2,B=1
Sufficient.

Ans. (B)
_________________

Regards,

PKN

Rise above the storm, you will find the sunshine

GMAT Club Bot
Re: Jack bought one shampoo, two toothpastes, and two toothbrushes &nbs [#permalink] 03 Aug 2018, 06:18
Display posts from previous: Sort by

Jack bought one shampoo, two toothpastes, and two toothbrushes

  new topic post reply Question banks Downloads My Bookmarks Reviews Important topics  


Copyright

GMAT Club MBA Forum Home| About| Terms and Conditions and Privacy Policy| GMAT Club Rules| Contact| Sitemap

Powered by phpBB © phpBB Group | Emoji artwork provided by EmojiOne

Kindly note that the GMAT® test is a registered trademark of the Graduate Management Admission Council®, and this site has neither been reviewed nor endorsed by GMAC®.