GMAT Question of the Day - Daily to your Mailbox; hard ones only

It is currently 19 Sep 2018, 18:30

Close

GMAT Club Daily Prep

Thank you for using the timer - this advanced tool can estimate your performance and suggest more practice questions. We have subscribed you to Daily Prep Questions via email.

Customized
for You

we will pick new questions that match your level based on your Timer History

Track
Your Progress

every week, we’ll send you an estimated GMAT score based on your performance

Practice
Pays

we will pick new questions that match your level based on your Timer History

Not interested in getting valuable practice questions and articles delivered to your email? No problem, unsubscribe here.

Close

Request Expert Reply

Confirm Cancel

Joan spent $10 to buy at least one piece each of apples a

  new topic post reply Question banks Downloads My Bookmarks Reviews Important topics  
Author Message
TAGS:

Hide Tags

e-GMAT Representative
User avatar
P
Joined: 04 Jan 2015
Posts: 1992
Joan spent $10 to buy at least one piece each of apples a  [#permalink]

Show Tags

New post 23 May 2017, 07:07
00:00
A
B
C
D
E

Difficulty:

  25% (medium)

Question Stats:

78% (01:05) correct 22% (01:36) wrong based on 129 sessions

HideShow timer Statistics

Q.

Joan spent $10 to buy at least one piece each of apples and oranges at a store where each apple cost $2 and each orange cost $1. How many apples did she buy?

    (1) She spent more than $6 on buying oranges

    (2) She spent less than $10 on buying oranges


Answer Choices



    A. Statement (1) ALONE is sufficient, but statement (2) alone is not sufficient to answer the question asked.
    B. Statement (2) ALONE is sufficient, but statement (1) alone is not sufficient to answer the question asked.
    C. BOTH statements (1) and (2) TOGETHER are sufficient to answer the question asked, but NEITHER statement ALONE is sufficient to answer the question asked.
    D. EACH statement ALONE is sufficient to answer the question asked.
    E. Statements (1) and (2) TOGETHER are NOT sufficient to answer the question asked, and additional data specific to the problem are needed.

Thanks,
Saquib
Quant Expert
e-GMAT

Register for our Free Session on Number Properties (held every 3rd week) to solve exciting 700+ Level Questions in a classroom environment under the real-time guidance of our Experts :)

Image

_________________








Register for free sessions
Number Properties | Algebra |Quant Workshop

Success Stories
Guillermo's Success Story | Carrie's Success Story

Ace GMAT quant
Articles and Question to reach Q51 | Question of the week

Must Read Articles
Number Properties – Even Odd | LCM GCD | Statistics-1 | Statistics-2
Word Problems – Percentage 1 | Percentage 2 | Time and Work 1 | Time and Work 2 | Time, Speed and Distance 1 | Time, Speed and Distance 2
Advanced Topics- Permutation and Combination 1 | Permutation and Combination 2 | Permutation and Combination 3 | Probability
Geometry- Triangles 1 | Triangles 2 | Triangles 3 | Common Mistakes in Geometry
Algebra- Wavy line | Inequalities

Practice Questions
Number Properties 1 | Number Properties 2 | Algebra 1 | Geometry | Prime Numbers | Absolute value equations | Sets



| '4 out of Top 5' Instructors on gmatclub | 70 point improvement guarantee | www.e-gmat.com

e-GMAT Representative
User avatar
P
Joined: 04 Jan 2015
Posts: 1992
Joan spent $10 to buy at least one piece each of apples a  [#permalink]

Show Tags

New post Updated on: 31 May 2017, 04:53
The official solution has been posted. Looking forward to a healthy discussion..:)
_________________








Register for free sessions
Number Properties | Algebra |Quant Workshop

Success Stories
Guillermo's Success Story | Carrie's Success Story

Ace GMAT quant
Articles and Question to reach Q51 | Question of the week

Must Read Articles
Number Properties – Even Odd | LCM GCD | Statistics-1 | Statistics-2
Word Problems – Percentage 1 | Percentage 2 | Time and Work 1 | Time and Work 2 | Time, Speed and Distance 1 | Time, Speed and Distance 2
Advanced Topics- Permutation and Combination 1 | Permutation and Combination 2 | Permutation and Combination 3 | Probability
Geometry- Triangles 1 | Triangles 2 | Triangles 3 | Common Mistakes in Geometry
Algebra- Wavy line | Inequalities

Practice Questions
Number Properties 1 | Number Properties 2 | Algebra 1 | Geometry | Prime Numbers | Absolute value equations | Sets



| '4 out of Top 5' Instructors on gmatclub | 70 point improvement guarantee | www.e-gmat.com


Originally posted by EgmatQuantExpert on 23 May 2017, 07:07.
Last edited by EgmatQuantExpert on 31 May 2017, 04:53, edited 1 time in total.
Senior Manager
Senior Manager
avatar
G
Joined: 24 Apr 2016
Posts: 333
Re: Joan spent $10 to buy at least one piece each of apples a  [#permalink]

Show Tags

New post 23 May 2017, 08:50
2
Joan spent $10 to buy at least one piece each of apples and oranges at a store where each apple cost $2 and each orange cost $1. How many apples did she buy?

(1) She spent more than $6 on buying oranges
This statement tells us that Joan spent at least $7 for buying oranges. If she spend $7 on oranges, $3 would remain with her. Since one apple costs $2, she can buy one apple. Now she has $1 remaining. From which she can buy one more orange. therefore Joan bought 1 apple. This statement is sufficient.


(2) She spent less than $10 on buying oranges
Joan can spend either $1 to $8 on buying oranges. As this statement is not giving any more information, this statement is not sufficient.

Answer is A
e-GMAT Representative
User avatar
P
Joined: 04 Jan 2015
Posts: 1992
Re: Joan spent $10 to buy at least one piece each of apples a  [#permalink]

Show Tags

New post 31 May 2017, 04:53

Official Solution




Steps 1 & 2: Understand Question and Draw Inferences

Let the number of apples bought be a and the number of oranges bought be r.

Given:

    • a is an integer such that a ≥ 1

    • r is an integer such that r ≥ 1

    • And, 2a + r = 10

From the above equation and constraints the possible values of a and r are listed below: 

(a,r) can be (1,8) (2,6) (3,4) and (4,2)

    • We need to find the value of a.


Step 3: Analyze Statement 1 independently

    • Statement 1 says that she spent more than $6 on buying oranges

      o r > 6

    • From the possible cases listed above, the only possible value of r = 8

      o So, a = 1


Sufficient to determine a unique value of a.



Step 4: Analyze Statement 2 independently

    • Statement 2 says that she spent less than $10 on buying oranges

      o r < 10

    • All the values of r, and hence of a, in the possible cases listed above, satisfy this statement.

Not Sufficient to determine a unique value of a.


Answer: A


Thanks,
Saquib
Quant Expert
e-GMAT

Register for our Free Session on Number Properties (held every 3rd week) to solve exciting 700+ Level Questions in a classroom environment under the real-time guidance of our Experts :)

Image
_________________








Register for free sessions
Number Properties | Algebra |Quant Workshop

Success Stories
Guillermo's Success Story | Carrie's Success Story

Ace GMAT quant
Articles and Question to reach Q51 | Question of the week

Must Read Articles
Number Properties – Even Odd | LCM GCD | Statistics-1 | Statistics-2
Word Problems – Percentage 1 | Percentage 2 | Time and Work 1 | Time and Work 2 | Time, Speed and Distance 1 | Time, Speed and Distance 2
Advanced Topics- Permutation and Combination 1 | Permutation and Combination 2 | Permutation and Combination 3 | Probability
Geometry- Triangles 1 | Triangles 2 | Triangles 3 | Common Mistakes in Geometry
Algebra- Wavy line | Inequalities

Practice Questions
Number Properties 1 | Number Properties 2 | Algebra 1 | Geometry | Prime Numbers | Absolute value equations | Sets



| '4 out of Top 5' Instructors on gmatclub | 70 point improvement guarantee | www.e-gmat.com

CEO
CEO
User avatar
D
Joined: 12 Sep 2015
Posts: 2856
Location: Canada
Joan spent $10 to buy at least one piece each of apples a  [#permalink]

Show Tags

New post Updated on: 25 Sep 2017, 07:31
Top Contributor
EgmatQuantExpert wrote:
Joan spent $10 to buy at least one piece each of apples and oranges at a store where each apple cost $2 and each orange cost $1. How many apples did she buy?

    (1) She spent more than $6 on buying oranges

    (2) She spent less than $10 on buying oranges


Target question: How many apples did Joan buy?

Given: Joan spent $10 to buy at least one piece each of apples and oranges at a store where each apple cost $2 and each orange cost $1.
Since there are only a handful of possible outcomes, we might benefit from quickly listing them:
i) Joan buys 1 apple (for $2) and 8 oranges (for $8)
ii) Joan buys 2 apples (for $4) and 6 oranges (for $6)
iii) Joan buys 3 apples (for $6) and 4 oranges (for $4)
iv) Joan buys 4 apple (for $8) and 2 oranges (for $2)


Statement 1: She spent more than $6 on buying oranges
When we check our list of possible outcomes, we see that only one outcome (case i) satisfies statement 1.
So, it MUST be the case that Joan bought 4 apples
Since we can answer the target question with certainty, statement 1 is SUFFICIENT

Statement 2: She spent less than $10 on buying oranges
When we check our list of possible outcomes, we see that ALL 4 outcomes satisfy statement 2.
So, it's possible that Joan bought 1 apple, 2 apples, 3 apples OR 4 apples
Since we cannot answer the target question with certainty, statement 2 is NOT SUFFICIENT

Answer:

Cheers,
Brent
_________________

Brent Hanneson – GMATPrepNow.com
Image
Sign up for our free Question of the Day emails


Originally posted by GMATPrepNow on 24 Sep 2017, 07:09.
Last edited by GMATPrepNow on 25 Sep 2017, 07:31, edited 1 time in total.
SVP
SVP
User avatar
D
Joined: 26 Mar 2013
Posts: 1807
Reviews Badge CAT Tests
Joan spent $10 to buy at least one piece each of apples a  [#permalink]

Show Tags

New post 25 Sep 2017, 03:02
1
GMATPrepNow wrote:
EgmatQuantExpert wrote:
Joan spent $10 to buy at least one piece each of apples and oranges at a store where each apple cost $2 and each orange cost $1. How many apples did she buy?

    (1) She spent more than $6 on buying oranges

    (2) She spent less than $10 on buying oranges


Target question: How many apples did Joan buy?

Given: Joan spent $10 to buy at least one piece each of apples and oranges at a store where each apple cost $2 and each orange cost $1.
Since there are only a handful of possible outcomes, we might benefit from quickly listing them:
i) Joan buys 1 apple (for $2) and 8 oranges (for $8)
ii) Joan buys 2 apples (for $4) and 6 oranges (for $6)
iii) Joan buys 3 apples (for $6) and 4 oranges (for $4)
iv) Joan buys 4 apple (for $8) and 2 oranges (for $2)


Statement 1: She spent more than $6 on buying oranges
When we check our list of possible outcomes, we see that only one outcome (case iv) satisfies statement 1.
So, it MUST be the case that Joan bought 4 apples
Since we can answer the target question with certainty, statement 1 is SUFFICIENT

Answer:

Cheers,
Brent


Dear Brent,

Based on what you stated, it should be case i. It is the only case that orange greater than $6 and be able to divide by $2 and hence gives 1 apple.
CEO
CEO
User avatar
D
Joined: 12 Sep 2015
Posts: 2856
Location: Canada
Re: Joan spent $10 to buy at least one piece each of apples a  [#permalink]

Show Tags

New post 25 Sep 2017, 07:32
Top Contributor
Mo2men wrote:
Dear Brent,

Based on what you stated, it should be case i. It is the only case that orange greater than $6 and be able to divide by $2 and hence gives 1 apple.


Good catch - thanks!
I've edited my response accordingly.

Cheers,
Brent
_________________

Brent Hanneson – GMATPrepNow.com
Image
Sign up for our free Question of the Day emails

Re: Joan spent $10 to buy at least one piece each of apples a &nbs [#permalink] 25 Sep 2017, 07:32
Display posts from previous: Sort by

Joan spent $10 to buy at least one piece each of apples a

  new topic post reply Question banks Downloads My Bookmarks Reviews Important topics  

Events & Promotions

PREV
NEXT


GMAT Club MBA Forum Home| About| Terms and Conditions and Privacy Policy| GMAT Club Rules| Contact| Sitemap

Powered by phpBB © phpBB Group | Emoji artwork provided by EmojiOne

Kindly note that the GMAT® test is a registered trademark of the Graduate Management Admission Council®, and this site has neither been reviewed nor endorsed by GMAC®.