It is currently 22 Sep 2017, 15:40

Close

GMAT Club Daily Prep

Thank you for using the timer - this advanced tool can estimate your performance and suggest more practice questions. We have subscribed you to Daily Prep Questions via email.

Customized
for You

we will pick new questions that match your level based on your Timer History

Track
Your Progress

every week, we’ll send you an estimated GMAT score based on your performance

Practice
Pays

we will pick new questions that match your level based on your Timer History

Not interested in getting valuable practice questions and articles delivered to your email? No problem, unsubscribe here.

Close

Request Expert Reply

Confirm Cancel

Events & Promotions

Events & Promotions in June
Open Detailed Calendar

Maria can either buy a basket that contains P pounds of appl

  new topic post reply Question banks Downloads My Bookmarks Reviews Important topics  
Author Message
TAGS:

Hide Tags

Director
Director
avatar
Joined: 29 Nov 2012
Posts: 877

Kudos [?]: 1361 [0], given: 543

Maria can either buy a basket that contains P pounds of appl [#permalink]

Show Tags

New post 12 Mar 2013, 04:25
3
This post was
BOOKMARKED
00:00
A
B
C
D
E

Difficulty:

  35% (medium)

Question Stats:

70% (01:18) correct 30% (01:29) wrong based on 178 sessions

HideShow timer Statistics

Maria can either buy a basket that contains P pounds of apples for $16.50 or buy p pounds of apples at $0.95 per pound. Doe it cost Maria more to buy the basket of apples than to buy p pounds of apples at $0.95 per pound?

(1) The basket contains less than 20 pounds of apples
(2) It would cost maria a total of $18.05 to buy p+4 pounds of apples at $0.95 per pound.
[Reveal] Spoiler: OA

_________________

Click +1 Kudos if my post helped...

Amazing Free video explanation for all Quant questions from OG 13 and much more http://www.gmatquantum.com/og13th/

GMAT Prep software What if scenarios http://gmatclub.com/forum/gmat-prep-software-analysis-and-what-if-scenarios-146146.html


Last edited by Bunuel on 12 Mar 2013, 04:35, edited 1 time in total.
Edited the question.

Kudos [?]: 1361 [0], given: 543

Verbal Forum Moderator
Verbal Forum Moderator
User avatar
Joined: 10 Oct 2012
Posts: 629

Kudos [?]: 1321 [0], given: 136

Premium Member
Re: Maria can either buy a basket that contains P pounds of appl [#permalink]

Show Tags

New post 12 Mar 2013, 05:30
fozzzy wrote:
Maria can either buy a basket that contains P pounds of apples for $16.50 or buy p pounds of apples at $0.95 per pound. Doe it cost Maria more to buy the basket of apples than to buy p pounds of apples at $0.95 per pound?

(1) The basket contains less than 20 pounds of apples
(2) It would cost maria a total of $18.05 to buy p+4 pounds of apples at $0.95 per pound.


F.S 1 clearly Insufficient. We don't know the value of p to compare the costs.

F.S 2 gives us a relationship as (p+4)*0.95 = 18.05. Hence, p*0.95 can be calculated. No need to calculate. The question stem can be answered. Sufficient.

B.
_________________

All that is equal and not-Deep Dive In-equality

Hit and Trial for Integral Solutions

Kudos [?]: 1321 [0], given: 136

Expert Post
1 KUDOS received
Veritas Prep GMAT Instructor
User avatar
Joined: 11 Dec 2012
Posts: 313

Kudos [?]: 290 [1], given: 66

Re: Maria can either buy a basket that contains P pounds of appl [#permalink]

Show Tags

New post 13 Mar 2013, 09:07
1
This post received
KUDOS
Expert's post
vinaymimani wrote:
fozzzy wrote:
Maria can either buy a basket that contains P pounds of apples for $16.50 or buy p pounds of apples at $0.95 per pound. Doe it cost Maria more to buy the basket of apples than to buy p pounds of apples at $0.95 per pound?

(1) The basket contains less than 20 pounds of apples
(2) It would cost maria a total of $18.05 to buy p+4 pounds of apples at $0.95 per pound.


F.S 1 clearly Insufficient. We don't know the value of p to compare the costs.

F.S 2 gives us a relationship as (p+4)*0.95 = 18.05. Hence, p*0.95 can be calculated. No need to calculate. The question stem can be answered. Sufficient.

B.


This solution is absolutely true. Just to clarify on statement 1, the reason it's insufficient is that there are up to 20 pounds of apples, so there could be 0, 10, 15, 17 or 19 pounds of apples in the basket. Regardless, the basket costs 16.05$, but the price to get the same amount of apples per pound can be as low as 0$ or as high as 19 x 0.95 = 18.05$.

The only figure to be on the lookout for is when does the amount of apples purchased per pound hit 16.50$, which in this case is between 17 and 18 pounds. ( 16.15$ to 17.10$). If we know for sure which side of this line we lie on, then we have sufficient data. As an example, if the statement had read that the basket contains less than 15 pounds of apples, or if it indicated that the basket contains more than 20 pounds, then the answer would have been D.

Statement 2 as indicated gives a linear equation, so it will give one specific answer (the basket has 15 pounds of apples in it), and is therefore sufficient without requiring any math calculations.

Hope this helps!
-Ron
_________________

Ron Awad
Veritas Prep | GMAT Instructor
Save $100 on Veritas Prep GMAT Courses and Admissions Consulting Services
Veritas Prep Reviews

Kudos [?]: 290 [1], given: 66

GMAT Club Legend
GMAT Club Legend
User avatar
Joined: 09 Sep 2013
Posts: 17599

Kudos [?]: 270 [0], given: 0

Premium Member
Re: Maria can either buy a basket that contains P pounds of appl [#permalink]

Show Tags

New post 08 Jun 2014, 05:41
Hello from the GMAT Club BumpBot!

Thanks to another GMAT Club member, I have just discovered this valuable topic, yet it had no discussion for over a year. I am now bumping it up - doing my job. I think you may find it valuable (esp those replies with Kudos).

Want to see all other topics I dig out? Follow me (click follow button on profile). You will receive a summary of all topics I bump in your profile area as well as via email.
_________________

GMAT Books | GMAT Club Tests | Best Prices on GMAT Courses | GMAT Mobile App | Math Resources | Verbal Resources

Kudos [?]: 270 [0], given: 0

Current Student
User avatar
Joined: 25 Sep 2012
Posts: 290

Kudos [?]: 167 [0], given: 242

Location: India
Concentration: Strategy, Marketing
GMAT 1: 660 Q49 V31
GMAT 2: 680 Q48 V34
GMAT ToolKit User Reviews Badge
Re: Maria can either buy a basket that contains P pounds of appl [#permalink]

Show Tags

New post 15 Jun 2014, 07:02
P (pounds in baskets) and p are same here?

Kudos [?]: 167 [0], given: 242

Expert Post
Math Expert
User avatar
V
Joined: 02 Sep 2009
Posts: 41688

Kudos [?]: 124486 [0], given: 12079

Re: Maria can either buy a basket that contains P pounds of appl [#permalink]

Show Tags

New post 15 Jun 2014, 07:17

Kudos [?]: 124486 [0], given: 12079

GMAT Club Legend
GMAT Club Legend
User avatar
Joined: 09 Sep 2013
Posts: 17599

Kudos [?]: 270 [0], given: 0

Premium Member
Re: Maria can either buy a basket that contains P pounds of appl [#permalink]

Show Tags

New post 07 Sep 2015, 23:39
Hello from the GMAT Club BumpBot!

Thanks to another GMAT Club member, I have just discovered this valuable topic, yet it had no discussion for over a year. I am now bumping it up - doing my job. I think you may find it valuable (esp those replies with Kudos).

Want to see all other topics I dig out? Follow me (click follow button on profile). You will receive a summary of all topics I bump in your profile area as well as via email.
_________________

GMAT Books | GMAT Club Tests | Best Prices on GMAT Courses | GMAT Mobile App | Math Resources | Verbal Resources

Kudos [?]: 270 [0], given: 0

GMAT Club Legend
GMAT Club Legend
User avatar
Joined: 09 Sep 2013
Posts: 17599

Kudos [?]: 270 [0], given: 0

Premium Member
Re: Maria can either buy a basket that contains P pounds of appl [#permalink]

Show Tags

New post 01 Jul 2017, 00:23
Hello from the GMAT Club BumpBot!

Thanks to another GMAT Club member, I have just discovered this valuable topic, yet it had no discussion for over a year. I am now bumping it up - doing my job. I think you may find it valuable (esp those replies with Kudos).

Want to see all other topics I dig out? Follow me (click follow button on profile). You will receive a summary of all topics I bump in your profile area as well as via email.
_________________

GMAT Books | GMAT Club Tests | Best Prices on GMAT Courses | GMAT Mobile App | Math Resources | Verbal Resources

Kudos [?]: 270 [0], given: 0

Re: Maria can either buy a basket that contains P pounds of appl   [#permalink] 01 Jul 2017, 00:23
Display posts from previous: Sort by

Maria can either buy a basket that contains P pounds of appl

  new topic post reply Question banks Downloads My Bookmarks Reviews Important topics  


GMAT Club MBA Forum Home| About| Terms and Conditions| GMAT Club Rules| Contact| Sitemap

Powered by phpBB © phpBB Group | Emoji artwork provided by EmojiOne

Kindly note that the GMAT® test is a registered trademark of the Graduate Management Admission Council®, and this site has neither been reviewed nor endorsed by GMAC®.