GMAT Question of the Day - Daily to your Mailbox; hard ones only

It is currently 14 Dec 2019, 19:19

Close

GMAT Club Daily Prep

Thank you for using the timer - this advanced tool can estimate your performance and suggest more practice questions. We have subscribed you to Daily Prep Questions via email.

Customized
for You

we will pick new questions that match your level based on your Timer History

Track
Your Progress

every week, we’ll send you an estimated GMAT score based on your performance

Practice
Pays

we will pick new questions that match your level based on your Timer History

Not interested in getting valuable practice questions and articles delivered to your email? No problem, unsubscribe here.

Close

Request Expert Reply

Confirm Cancel

Martin buys a pencil and notebook for 80 cents....

  new topic post reply Question banks Downloads My Bookmarks Reviews Important topics  
Author Message
TAGS:

Hide Tags

Find Similar Topics 
SVP
SVP
User avatar
Joined: 06 Sep 2013
Posts: 1544
Concentration: Finance
GMAT ToolKit User
Martin buys a pencil and notebook for 80 cents....  [#permalink]

Show Tags

New post 18 Sep 2013, 16:42
00:00
A
B
C
D
E

Difficulty:

(N/A)

Question Stats:

100% (01:26) correct 0% (00:00) wrong based on 11 sessions

HideShow timer Statistics

Martin buys a pencil and notebook for 80 cents. At the same store, glorida buys a notebook and eraser for $1.20, and Zach buys a pencil and eraser for 70 cents. How much would it cost to buy 3notebooks, 3 erasers, and three pencils?
Magoosh GMAT Instructor
User avatar
G
Joined: 28 Dec 2011
Posts: 4473
Re: Martin buys a pencil and notebook for 80 cents....  [#permalink]

Show Tags

New post 18 Sep 2013, 16:46
jlgdr wrote:
Martin buys a pencil and notebook for 80 cents. At the same store, glorida buys a notebook and eraser for $1.20, and Zach buys a pencil and eraser for 70 cents. How much would it cost to buy 3notebooks, 3 erasers, and three pencils?

I'm happy to help. :-)

P + E = 80
N + E = 120
P + N = 70

Add all three of those

2P + 2E + 2N = 270

Multiply both sides by (3/2)

3P + 3E + 3N = (270)(3/2) = 135*3 = 405 ===> $4.05

Often in a problem such as this, it's a mistake to solve for all the individual values --- we can use the combinations given to build the combination we need. See:
http://magoosh.com/gmat/2013/how-to-do- ... th-faster/

Mike :-)
_________________
Mike McGarry
Magoosh Test Prep


Education is not the filling of a pail, but the lighting of a fire. — William Butler Yeats (1865 – 1939)
Math Expert
User avatar
V
Joined: 02 Sep 2009
Posts: 59725
Re: Martin buys a pencil and notebook for 80 cents....  [#permalink]

Show Tags

New post 18 Sep 2013, 16:46
GMAT Club Bot
Re: Martin buys a pencil and notebook for 80 cents....   [#permalink] 18 Sep 2013, 16:46
Display posts from previous: Sort by

Martin buys a pencil and notebook for 80 cents....

  new topic post reply Question banks Downloads My Bookmarks Reviews Important topics  





Powered by phpBB © phpBB Group | Emoji artwork provided by EmojiOne