Summer is Coming! Join the Game of Timers Competition to Win Epic Prizes. Registration is Open. Game starts Mon July 1st.

It is currently 21 Jul 2019, 20:43

Close

GMAT Club Daily Prep

Thank you for using the timer - this advanced tool can estimate your performance and suggest more practice questions. We have subscribed you to Daily Prep Questions via email.

Customized
for You

we will pick new questions that match your level based on your Timer History

Track
Your Progress

every week, we’ll send you an estimated GMAT score based on your performance

Practice
Pays

we will pick new questions that match your level based on your Timer History

Not interested in getting valuable practice questions and articles delivered to your email? No problem, unsubscribe here.

Close

Request Expert Reply

Confirm Cancel

Mr. Ice sells ice cream for $1 each. Mr. Freeze sells a different ice

  new topic post reply Question banks Downloads My Bookmarks Reviews Important topics  
Author Message
TAGS:

Hide Tags

Find Similar Topics 
Board of Directors
User avatar
D
Joined: 01 Sep 2010
Posts: 3423
Mr. Ice sells ice cream for $1 each. Mr. Freeze sells a different ice  [#permalink]

Show Tags

New post 31 Aug 2018, 11:22
3
Top Contributor
2
00:00
A
B
C
D
E

Difficulty:

  45% (medium)

Question Stats:

64% (01:35) correct 36% (01:33) wrong based on 221 sessions

HideShow timer Statistics


Mr. Ice sells ice cream for $1 each. Mr. Freeze sells a different ice cream for $3 each. On one Sunday, at the end of the day’s business, Mr Ice had sold three times as many ice creams as Mr Freeze. Interestingly, they had both also made the same amount of profit for that day.

Which of the following can be inferred from the above statements?

(A) The total cost incurred by Mr Freeze for that day was three times that incurred by Mr Ice.

(B) Mr Ice’s ice cream is more popular than Mr. Freeze’s ice cream.

(C) The total cost incurred by Mr Ice for that day was three times that incurred by Mr. Freeze.

(D) Mr Freeze’s ice cream sells in smaller numbers because of its higher selling price.

(E) Both Mr Ice and Mr Freeze incurred the same costs for that day.

_________________
Manager
Manager
avatar
B
Joined: 10 Aug 2009
Posts: 65
Reviews Badge
Re: Mr. Ice sells ice cream for $1 each. Mr. Freeze sells a different ice  [#permalink]

Show Tags

New post 31 Aug 2018, 11:27
1
must be E. profit = selling price - cost price. since profit and selling price are same so cost price will also be same.


Sent from my iPhone using GMAT Club Forum
_________________
Retaking gmat for second time, any re-takers please feel free to connect.
Intern
Intern
avatar
B
Joined: 09 May 2018
Posts: 28
Location: India
GMAT 1: 610 Q48 V27
GPA: 3.5
Re: Mr. Ice sells ice cream for $1 each. Mr. Freeze sells a different ice  [#permalink]

Show Tags

New post 31 Aug 2018, 11:33
1
E. Since total cost has to be same for both for profits to be the same.
Manager
Manager
avatar
G
Joined: 30 Dec 2016
Posts: 234
GMAT 1: 650 Q42 V37
GPA: 4
WE: Business Development (Other)
Reviews Badge
Re: Mr. Ice sells ice cream for $1 each. Mr. Freeze sells a different ice  [#permalink]

Show Tags

New post 31 Aug 2018, 12:25
3
Given Selling price of I is 1 and S.P. of F is 3.
Assume that Mr. F sold x ice creams then Mr. I must have sold 3x ice creams.
Revenue(Mr. F)= 3x
Revenue(Mr. I)= 3x

So, for profit to be same Cost must be the same.
_________________
Regards
SandySilva


____________
Please appreciate the efforts by pressing +1 KUDOS (:
Manager
Manager
User avatar
B
Status: IF YOU CAN DREAM IT, YOU CAN DO IT
Joined: 03 Jul 2017
Posts: 190
Location: India
Concentration: Finance, International Business
Re: Mr. Ice sells ice cream for $1 each. Mr. Freeze sells a different ice  [#permalink]

Show Tags

New post 01 Sep 2018, 00:56
Why cant we infer D from the statements .The profit is the same for both the sellers , So F must have sold less ice creams than I so that even in spite of having a greater selling price he has the same amounts of profits as I.
Kindly let me know where am I going wrong
Director
Director
User avatar
P
Joined: 09 Mar 2017
Posts: 514
Location: India
Concentration: Marketing, Organizational Behavior
WE: Information Technology (Computer Software)
Re: Mr. Ice sells ice cream for $1 each. Mr. Freeze sells a different ice  [#permalink]

Show Tags

New post 01 Sep 2018, 01:04
1
longhaul123 wrote:
Why cant we infer D from the statements .The profit is the same for both the sellers , So F must have sold less ice creams than I so that even in spite of having a greater selling price he has the same amounts of profits as I.
Kindly let me know where am I going wrong


Because it is already mentioned in the premise - "Mr Ice had sold three times as many ice creams as Mr Freeze". There is nothing to infer about. Hence, D is incorrect.
_________________
------------------------------
"Trust the timing of your life"
Hit Kudus if this has helped you get closer to your goal, and also to assist others save time. Tq :)
Board of Directors
User avatar
D
Joined: 01 Sep 2010
Posts: 3423
Re: Mr. Ice sells ice cream for $1 each. Mr. Freeze sells a different ice  [#permalink]

Show Tags

New post 01 Sep 2018, 09:33
Top Contributor
Manager
Manager
User avatar
S
Joined: 01 Jan 2018
Posts: 72
CAT Tests
Re: Mr. Ice sells ice cream for $1 each. Mr. Freeze sells a different ice  [#permalink]

Show Tags

New post 01 Sep 2018, 09:42
E should be the correct choice as the total selling price and total profit is same,so the cost price will also be same.

Sent from my Redmi Note 3 using GMAT Club Forum mobile app
_________________
+1 Kudos if you find this post helpful
CR Forum Moderator
avatar
V
Joined: 25 Apr 2018
Posts: 613
Premium Member Reviews Badge CAT Tests
Re: Mr. Ice sells ice cream for $1 each. Mr. Freeze sells a different ice  [#permalink]

Show Tags

New post 03 Sep 2018, 08:34
+1 for E

profit = selling price - cost price.
since profit and selling price are equal so cost price should be same.

Thanks!
_________________
Please give kudos if you found my posts helpful!

Project CR Butler - 2 CR's everyday
VP
VP
avatar
G
Joined: 09 Mar 2018
Posts: 1002
Location: India
Re: Mr. Ice sells ice cream for $1 each. Mr. Freeze sells a different ice  [#permalink]

Show Tags

New post 09 Feb 2019, 07:32
carcass wrote:
Mr. Ice sells ice cream for $1 each. Mr. Freeze sells a different ice cream for $3 each. On one Sunday, at the end of the day’s business, Mr Ice had sold three times as many ice creams as Mr Freeze. Interestingly, they had both also made the same amount of profit for that day.

Which of the following can be inferred from the above statements?

(A) The total cost incurred by Mr Freeze for that day was three times that incurred by Mr Ice.

(B) Mr Ice’s ice cream is more popular than Mr. Freeze’s ice cream.

(C) The total cost incurred by Mr Ice for that day was three times that incurred by Mr. Freeze.

(D) Mr Freeze’s ice cream sells in smaller numbers because of its higher selling price.

(E) Both Mr Ice and Mr Freeze incurred the same costs for that day.


Mr Ice sells for $1
Mr Freeze sells for $3
Mr Ice had sold three times as many ice creams as Mr Freeze.
3------------------------------------------------------------1

If profits were same, this means what ?, The same cost was incurred by both of them, which means they did not incur any losses.

Correct Answer E
_________________
If you notice any discrepancy in my reasoning, please let me know. Lets improve together.

Quote which i can relate to.
Many of life's failures happen with people who do not realize how close they were to success when they gave up.
GMAT Club Bot
Re: Mr. Ice sells ice cream for $1 each. Mr. Freeze sells a different ice   [#permalink] 09 Feb 2019, 07:32
Display posts from previous: Sort by

Mr. Ice sells ice cream for $1 each. Mr. Freeze sells a different ice

  new topic post reply Question banks Downloads My Bookmarks Reviews Important topics  





Powered by phpBB © phpBB Group | Emoji artwork provided by EmojiOne