GMAT Question of the Day - Daily to your Mailbox; hard ones only

It is currently 14 Aug 2018, 22:06

Close

GMAT Club Daily Prep

Thank you for using the timer - this advanced tool can estimate your performance and suggest more practice questions. We have subscribed you to Daily Prep Questions via email.

Customized
for You

we will pick new questions that match your level based on your Timer History

Track
Your Progress

every week, we’ll send you an estimated GMAT score based on your performance

Practice
Pays

we will pick new questions that match your level based on your Timer History

Not interested in getting valuable practice questions and articles delivered to your email? No problem, unsubscribe here.

Close

Request Expert Reply

Confirm Cancel

one apple is 1pound per $1. If the apple is peeled off and cored

  new topic post reply Question banks Downloads My Bookmarks Reviews Important topics  
Author Message
TAGS:

Hide Tags

Senior Manager
Senior Manager
User avatar
Status: Always try to face your worst fear because nothing GOOD comes easy. You must be UNCOMFORTABLE to get to your COMFORT ZONE
Joined: 15 Aug 2014
Posts: 322
Concentration: Marketing, Technology
GMAT 1: 570 Q44 V25
GMAT 2: 600 Q48 V25
WE: Information Technology (Consulting)
GMAT ToolKit User Reviews Badge
one apple is 1pound per $1. If the apple is peeled off and cored  [#permalink]

Show Tags

New post 29 Apr 2016, 08:00
5
00:00
A
B
C
D
E

Difficulty:

  85% (hard)

Question Stats:

38% (01:53) correct 62% (03:03) wrong based on 39 sessions

HideShow timer Statistics

one apple is 1pound per $1. If the apple is peeled off and cored, 1/5 of the original apple's weight is off. Then the peeled and cored apple can be apple pie and 2cups of apple juice made by a blender come from such apple 1 pound. If such 3 cups of apples juice can make one apple pie, how much money it needs to make p apple pies, in dollars?

A. 2p
B. 15p/8
C. 8p/15
D. 2p/3
E. 3p/2

_________________

"When you want to succeed as bad as you want to breathe, then you’ll be successful.” - Eric Thomas

I need to work on timing badly!!

Math Expert
User avatar
V
Joined: 02 Aug 2009
Posts: 6518
Re: one apple is 1pound per $1. If the apple is peeled off and cored  [#permalink]

Show Tags

New post 29 Apr 2016, 09:03
2
smartguy595 wrote:
one apple is 1pound per $1. If the apple is peeled off and cored, 1/5 of the original apple's weight is off. Then the peeled and cored apple can be apple pie and 2cups of apple juice made by a blender come from such apple 1 pound. If such 3 cups of apples juice can make one apple pie, how much money it needs to make p apple pies, in dollars?

A. 2p
B. 15p/8
C. 8p/15
D. 2p/3
E. 3p/2


Hi,

Initial cost for 1 pound = $1, but ONLY 4/5th is used ..
so cost of 4/5 pound = $1 or 1pound = $5/4
1 pound of peeled means 2 cup of apple juice..
so 2 cup = $5/4, but 3 cups are required for 1 apple pie, so cost of 3 cups = 1 apple pie = $5/4 * 3/2 = $15/8..
If 1 pie costs $15/8, p pie will cost $15p/8..
B
_________________

1) Absolute modulus : http://gmatclub.com/forum/absolute-modulus-a-better-understanding-210849.html#p1622372
2)Combination of similar and dissimilar things : http://gmatclub.com/forum/topic215915.html
3) effects of arithmetic operations : https://gmatclub.com/forum/effects-of-arithmetic-operations-on-fractions-269413.html


GMAT online Tutor

Senior Manager
Senior Manager
User avatar
Status: Always try to face your worst fear because nothing GOOD comes easy. You must be UNCOMFORTABLE to get to your COMFORT ZONE
Joined: 15 Aug 2014
Posts: 322
Concentration: Marketing, Technology
GMAT 1: 570 Q44 V25
GMAT 2: 600 Q48 V25
WE: Information Technology (Consulting)
GMAT ToolKit User Reviews Badge
Re: one apple is 1pound per $1. If the apple is peeled off and cored  [#permalink]

Show Tags

New post 29 Apr 2016, 09:13
chetan2u wrote:
smartguy595 wrote:
one apple is 1pound per $1. If the apple is peeled off and cored, 1/5 of the original apple's weight is off. Then the peeled and cored apple can be apple pie and 2cups of apple juice made by a blender come from such apple 1 pound. If such 3 cups of apples juice can make one apple pie, how much money it needs to make p apple pies, in dollars?

A. 2p
B. 15p/8
C. 8p/15
D. 2p/3
E. 3p/2


Hi,

Initial cost for 1 pound = $1, but ONLY 4/5th is used ..
so cost of 4/5 pound = $1 or 1pound = $5/4
1 pound of peeled means 2 cup of apple juice..
so 2 cup = $5/4, but 3 cups are required for 1 apple pie, so cost of 3 cups = 1 apple pie = $5/4 * 3/2 = $15/8..
If 1 pie costs $15/8, p pie will cost $15p/8..
B


Thanks chetan2u, your explanation helps as always :)
_________________

"When you want to succeed as bad as you want to breathe, then you’ll be successful.” - Eric Thomas

I need to work on timing badly!!

Non-Human User
User avatar
Joined: 09 Sep 2013
Posts: 7695
Premium Member
Re: one apple is 1pound per $1. If the apple is peeled off and cored  [#permalink]

Show Tags

New post 29 Jan 2018, 04:54
Hello from the GMAT Club BumpBot!

Thanks to another GMAT Club member, I have just discovered this valuable topic, yet it had no discussion for over a year. I am now bumping it up - doing my job. I think you may find it valuable (esp those replies with Kudos).

Want to see all other topics I dig out? Follow me (click follow button on profile). You will receive a summary of all topics I bump in your profile area as well as via email.
_________________

GMAT Books | GMAT Club Tests | Best Prices on GMAT Courses | GMAT Mobile App | Math Resources | Verbal Resources

Re: one apple is 1pound per $1. If the apple is peeled off and cored &nbs [#permalink] 29 Jan 2018, 04:54
Display posts from previous: Sort by

one apple is 1pound per $1. If the apple is peeled off and cored

  new topic post reply Question banks Downloads My Bookmarks Reviews Important topics  

Events & Promotions

PREV
NEXT


GMAT Club MBA Forum Home| About| Terms and Conditions and Privacy Policy| GMAT Club Rules| Contact| Sitemap

Powered by phpBB © phpBB Group | Emoji artwork provided by EmojiOne

Kindly note that the GMAT® test is a registered trademark of the Graduate Management Admission Council®, and this site has neither been reviewed nor endorsed by GMAC®.