It is currently 25 Jun 2017, 15:47

Close

GMAT Club Daily Prep

Thank you for using the timer - this advanced tool can estimate your performance and suggest more practice questions. We have subscribed you to Daily Prep Questions via email.

Customized
for You

we will pick new questions that match your level based on your Timer History

Track
Your Progress

every week, we’ll send you an estimated GMAT score based on your performance

Practice
Pays

we will pick new questions that match your level based on your Timer History

Not interested in getting valuable practice questions and articles delivered to your email? No problem, unsubscribe here.

Close

Request Expert Reply

Confirm Cancel

Events & Promotions

Events & Promotions in June
Open Detailed Calendar

Raymond purchased a package of ground beef at a cost of $1.9

  new topic post reply Question banks Downloads My Bookmarks Reviews Important topics  
Author Message
TAGS:

Hide Tags

1 KUDOS received
Senior Manager
Senior Manager
avatar
Joined: 28 Aug 2010
Posts: 257
Raymond purchased a package of ground beef at a cost of $1.9 [#permalink]

Show Tags

New post 06 Jan 2011, 17:44
1
This post received
KUDOS
3
This post was
BOOKMARKED
00:00
A
B
C
D
E

Difficulty:

  15% (low)

Question Stats:

80% (02:13) correct 20% (01:25) wrong based on 196 sessions

HideShow timer Statistics

Raymond purchased a package of ground beef at a cost of $1.98 per pound. If, for the same amount of money, Raymond could have purchased a piece of steak that weighed 40 percent less than the package of ground beef, what was the cost per pound of the steak?

A. $4.95
B. $4.20
C. $3.60
D. $3.30
E. $3.10
[Reveal] Spoiler: OA

_________________

Verbal:new-to-the-verbal-forum-please-read-this-first-77546.html
Math: new-to-the-math-forum-please-read-this-first-77764.html
Gmat: everything-you-need-to-prepare-for-the-gmat-revised-77983.html
-------------------------------------------------------------------------------------------------
Ajit

Expert Post
2 KUDOS received
Math Expert
User avatar
D
Joined: 02 Sep 2009
Posts: 39673
Re: Raymond purchased a package [#permalink]

Show Tags

New post 06 Jan 2011, 18:00
2
This post received
KUDOS
Expert's post
1
This post was
BOOKMARKED
ajit257 wrote:
Raymond purchased a package of ground beef at a cost of $1.98 per pound. If, for the same amount of money, Raymond could have purchased a piece of steak that weighed 40 percent less than the package of ground beef, what was the cost per pound of the steak?

A. $4.95
B. $4.20
C. $3.60
D. $3.30
E. $3.10

I have a doubt the ans.


Forget about the packages. Basically we are told that $1.98 is enough to buy a piece of steak which is 40% less than 1 pound, so $1.98 is enough to buy 0.6 pounds of steak --> 0.6 pound = $1.98 --> 1 pound = $1.98/0.6 = $3.3.

Answer: D.
_________________

New to the Math Forum?
Please read this: All You Need for Quant | PLEASE READ AND FOLLOW: 12 Rules for Posting!!!

Resources:
GMAT Math Book | Triangles | Polygons | Coordinate Geometry | Factorials | Circles | Number Theory | Remainders; 8. Overlapping Sets | PDF of Math Book; 10. Remainders | GMAT Prep Software Analysis | SEVEN SAMURAI OF 2012 (BEST DISCUSSIONS) | Tricky questions from previous years.

Collection of Questions:
PS: 1. Tough and Tricky questions; 2. Hard questions; 3. Hard questions part 2; 4. Standard deviation; 5. Tough Problem Solving Questions With Solutions; 6. Probability and Combinations Questions With Solutions; 7 Tough and tricky exponents and roots questions; 8 12 Easy Pieces (or not?); 9 Bakers' Dozen; 10 Algebra set. ,11 Mixed Questions, 12 Fresh Meat

DS: 1. DS tough questions; 2. DS tough questions part 2; 3. DS tough questions part 3; 4. DS Standard deviation; 5. Inequalities; 6. 700+ GMAT Data Sufficiency Questions With Explanations; 7 Tough and tricky exponents and roots questions; 8 The Discreet Charm of the DS; 9 Devil's Dozen!!!; 10 Number Properties set., 11 New DS set.


What are GMAT Club Tests?
Extra-hard Quant Tests with Brilliant Analytics

Manager
Manager
avatar
Joined: 03 Nov 2009
Posts: 65
Re: Raymond purchased a package [#permalink]

Show Tags

New post 07 Jan 2011, 09:50
Always for this kind of a problem(s), the best method is to go by the cross multiplications ,

If A = B , And C is what ???

A= B , then take C= X, then X = B*C/A

SO, 1 Pound of beef = $ 1.98

Then 60% of 1 Pound of Steak (A) = $1.98 (B)

Then 100 % of 1 Pound of steak (C) = X

So , X = $1.98 *1 Pond of steak / .6Pound of steak


We get $3.30 Ans D.

Best
Expert Post
1 KUDOS received
Veritas Prep GMAT Instructor
User avatar
S
Joined: 16 Oct 2010
Posts: 7440
Location: Pune, India
Re: Raymond purchased a package [#permalink]

Show Tags

New post 08 Jan 2011, 21:31
1
This post received
KUDOS
Expert's post
ajit257 wrote:
Raymond purchased a package of ground beef at a cost of $1.98 per pound. If, for the
same amount of money, Raymond could have purchased a piece of steak that weighed 40
percent less than the package of ground beef, what was the cost per pound of the steak?

A. $4.95
B. $4.20
C. $3.60
D. $3.30
E. $3.10

I have a doubt the ans.


Remember, Expense = Price * Quantity
If for same Expense, Quantity of Steak is 6/10 of the quantity of ground beef, then price of Steak must be 10/6 of the price of ground beef. (to keep expense same Expense = (10/6)Price * (6/10) Quantity)
(10/6)*1.98 = 3.3
_________________

Karishma
Veritas Prep | GMAT Instructor
My Blog

Get started with Veritas Prep GMAT On Demand for $199

Veritas Prep Reviews

GMAT Club Legend
GMAT Club Legend
User avatar
Joined: 09 Sep 2013
Posts: 15980
Premium Member
Re: Raymond purchased a package of ground beef at a cost of $1.9 [#permalink]

Show Tags

New post 17 Nov 2013, 09:21
Hello from the GMAT Club BumpBot!

Thanks to another GMAT Club member, I have just discovered this valuable topic, yet it had no discussion for over a year. I am now bumping it up - doing my job. I think you may find it valuable (esp those replies with Kudos).

Want to see all other topics I dig out? Follow me (click follow button on profile). You will receive a summary of all topics I bump in your profile area as well as via email.
_________________

GMAT Books | GMAT Club Tests | Best Prices on GMAT Courses | GMAT Mobile App | Math Resources | Verbal Resources

GMAT Club Legend
GMAT Club Legend
User avatar
Joined: 09 Sep 2013
Posts: 15980
Premium Member
Re: Raymond purchased a package of ground beef at a cost of $1.9 [#permalink]

Show Tags

New post 13 May 2015, 19:13
Hello from the GMAT Club BumpBot!

Thanks to another GMAT Club member, I have just discovered this valuable topic, yet it had no discussion for over a year. I am now bumping it up - doing my job. I think you may find it valuable (esp those replies with Kudos).

Want to see all other topics I dig out? Follow me (click follow button on profile). You will receive a summary of all topics I bump in your profile area as well as via email.
_________________

GMAT Books | GMAT Club Tests | Best Prices on GMAT Courses | GMAT Mobile App | Math Resources | Verbal Resources

1 KUDOS received
Director
Director
User avatar
S
Joined: 23 Jan 2013
Posts: 585
Schools: Cambridge'16
Re: Raymond purchased a package of ground beef at a cost of $1.9 [#permalink]

Show Tags

New post 24 May 2015, 04:22
1
This post received
KUDOS
1.98x=0.6xy

y=1.98x/0.6x=3.3

D
Current Student
User avatar
Joined: 12 Aug 2015
Posts: 306
Concentration: General Management, Operations
GMAT 1: 640 Q40 V37
GMAT 2: 650 Q43 V36
GMAT 3: 600 Q47 V27
GPA: 3.3
WE: Management Consulting (Consulting)
Re: Raymond purchased a package of ground beef at a cost of $1.9 [#permalink]

Show Tags

New post 16 May 2016, 23:51
a EP2 question CAT6 lol
_________________

KUDO me plenty

Re: Raymond purchased a package of ground beef at a cost of $1.9   [#permalink] 16 May 2016, 23:51
    Similar topics Author Replies Last post
Similar
Topics:
A grocer purchased 50 identical cans of soup for a total cost of x LakerFan24 3 20 May 2017, 04:31
16 Experts publish their posts in the topic A certain store sells only jacks and marbles. A single jack costs 19 Bunuel 6 01 Jun 2017, 07:36
5 Experts publish their posts in the topic If a mixture of ground meat consists of 2 pounds of veal that costs x SajjadAhmad 5 25 Feb 2017, 00:02
1 Experts publish their posts in the topic Basmati rice costs $(a−b) per kilogram in standard 7 kilogram packages Bunuel 1 04 Oct 2016, 03:25
3 Nina has exactly enough money to purchase 6 widgets. If the cost of ea shrive555 7 18 Oct 2016, 16:14
Display posts from previous: Sort by

Raymond purchased a package of ground beef at a cost of $1.9

  new topic post reply Question banks Downloads My Bookmarks Reviews Important topics  


GMAT Club MBA Forum Home| About| Terms and Conditions| GMAT Club Rules| Contact| Sitemap

Powered by phpBB © phpBB Group and phpBB SEO

Kindly note that the GMAT® test is a registered trademark of the Graduate Management Admission Council®, and this site has neither been reviewed nor endorsed by GMAC®.