GMAT Question of the Day - Daily to your Mailbox; hard ones only

It is currently 13 Dec 2019, 14:54

Close

GMAT Club Daily Prep

Thank you for using the timer - this advanced tool can estimate your performance and suggest more practice questions. We have subscribed you to Daily Prep Questions via email.

Customized
for You

we will pick new questions that match your level based on your Timer History

Track
Your Progress

every week, we’ll send you an estimated GMAT score based on your performance

Practice
Pays

we will pick new questions that match your level based on your Timer History

Not interested in getting valuable practice questions and articles delivered to your email? No problem, unsubscribe here.

Close

Request Expert Reply

Confirm Cancel

The cost (in $) of a watermelon is proportional to the square root

  new topic post reply Question banks Downloads My Bookmarks Reviews Important topics  
Author Message
TAGS:

Hide Tags

Find Similar Topics 
Manager
Manager
avatar
S
Joined: 18 Jul 2019
Posts: 54
Premium Member Reviews Badge CAT Tests
The cost (in $) of a watermelon is proportional to the square root  [#permalink]

Show Tags

New post Updated on: 25 Nov 2019, 04:43
00:00
A
B
C
D
E

Difficulty:

  35% (medium)

Question Stats:

69% (01:16) correct 31% (02:39) wrong based on 16 sessions

HideShow timer Statistics

The cost (in $) of a watermelon is proportional to the square root of its weight (in pounds). If a watermelon weighing 16 pounds costs $50, how much will a watermelon costing $37.5 weigh, in pounds?

(A) 4
(B) 8
(C) 9
(D) 12
(E) 15

Originally posted by CaptainLevi on 25 Nov 2019, 04:29.
Last edited by CaptainLevi on 25 Nov 2019, 04:43, edited 1 time in total.
Manager
Manager
avatar
S
Joined: 16 Feb 2015
Posts: 176
Location: United States
Concentration: Finance, Operations
Schools: INSEAD, ISB
Re: The cost (in $) of a watermelon is proportional to the square root  [#permalink]

Show Tags

New post 25 Nov 2019, 04:41
CaptainLevi wrote:
The cost (in Rs.) of a watermelon is proportional to the square root of its weight (in pounds). If a watermelon weighing 16 pounds costs $50, how much will a watermelon costing $37.5 weigh, in pounds?

(A) 4
(B) 8
(C) 9
(D) 12
(E) 15


I think answer should be D.
As 50 $ ( Which is 12.5$ X 4)= 16 (4x4) pounds
12.5$ * 3 = 37.5 $
Similarly, 4 * 3 =12

So answer is D
Intern
Intern
avatar
B
Joined: 28 Nov 2017
Posts: 12
Re: The cost (in $) of a watermelon is proportional to the square root  [#permalink]

Show Tags

New post 25 Nov 2019, 06:06
Can someone explain it! I got the answer is square root of 192!

I first tried to get the proportional constant which was 50/16x16

Posted from my mobile device
Intern
Intern
avatar
B
Joined: 28 Oct 2019
Posts: 11
Re: The cost (in $) of a watermelon is proportional to the square root  [#permalink]

Show Tags

New post 11 Dec 2019, 16:58
Let C = cost and P = pounds.

The question gives us the formula \(C = x \sqrt{P}\).


Plugging in the initial values, we have:

\(50 = x \sqrt{16}\)
\(50 = x (4)\)
\( x = 12.5\)

Now with the new info:

\(37.5 = 12.5\sqrt{P} \)
\(3 = \sqrt{P}\)
\(9 = P\)

The Answer is C.
GMAT Club Bot
Re: The cost (in $) of a watermelon is proportional to the square root   [#permalink] 11 Dec 2019, 16:58
Display posts from previous: Sort by

The cost (in $) of a watermelon is proportional to the square root

  new topic post reply Question banks Downloads My Bookmarks Reviews Important topics  





Powered by phpBB © phpBB Group | Emoji artwork provided by EmojiOne