Last visit was: 22 Jul 2024, 23:00 It is currently 22 Jul 2024, 23:00
Close
GMAT Club Daily Prep
Thank you for using the timer - this advanced tool can estimate your performance and suggest more practice questions. We have subscribed you to Daily Prep Questions via email.

Customized
for You

we will pick new questions that match your level based on your Timer History

Track
Your Progress

every week, we’ll send you an estimated GMAT score based on your performance

Practice
Pays

we will pick new questions that match your level based on your Timer History
Not interested in getting valuable practice questions and articles delivered to your email? No problem, unsubscribe here.
Close
Request Expert Reply
Confirm Cancel
SORT BY:
Date
Tags:
Show Tags
Hide Tags
Math Expert
Joined: 02 Sep 2009
Posts: 94517
Own Kudos [?]: 643141 [0]
Given Kudos: 86719
Send PM
Manager
Manager
Joined: 19 Apr 2016
Posts: 204
Own Kudos [?]: 560 [1]
Given Kudos: 59
Location: India
GMAT 1: 570 Q48 V22
GMAT 2: 640 Q49 V28
GPA: 3.5
WE:Web Development (Computer Software)
Send PM
Manager
Manager
Joined: 31 Jan 2017
Posts: 55
Own Kudos [?]: 96 [0]
Given Kudos: 25
Location: India
Concentration: Strategy, Leadership
GMAT 1: 680 Q49 V34
GPA: 4
WE:Project Management (Energy and Utilities)
Send PM
Senior Manager
Senior Manager
Joined: 24 Apr 2016
Posts: 255
Own Kudos [?]: 698 [0]
Given Kudos: 48
Send PM
Re: To prepare his famous meatloaf, Gordon uses veal, which costs $6 per [#permalink]
Let V pounds of Veal & P pounds of Pork be used in the Meatloaf
Given:
V+P=9 ---> Equation 1

Veals costs $6/pound and Pork costs $3/pound
Given:
6V+3P=36 ---> Equation 2

Solving both equations gives, V=3 and P=6

Therefore, how many more pounds are used of pork than of veal = 3 pounds

Answer: A. 3
Current Student
Joined: 14 Nov 2016
Posts: 1171
Own Kudos [?]: 20981 [0]
Given Kudos: 926
Location: Malaysia
Concentration: General Management, Strategy
GMAT 1: 750 Q51 V40 (Online)
GPA: 3.53
Send PM
Re: To prepare his famous meatloaf, Gordon uses veal, which costs $6 per [#permalink]
Bunuel wrote:
To prepare his famous meatloaf, Gordon uses veal, which costs $6 per pound, and pork, which costs $3 per pound. If the meatloaf weighs 9 pounds and costs $36, how many more pounds are used of pork than of veal?

A. 3
B. 4
C. 6
D. 7
E. 9


OFFICIAL SOLUTION



To solve algebraically, we can set up two equations: v + p = 9 and 6v + 3p = 36. Multiply the first equation by 3 to get 3v + 3p = 27, and subtract it from the second equation, leaving us with 3v = 9, or v = 3. Plugging back in to the first equation gives us p = 6, and our final step is 6 - 3 = 3.

Alternatively, we know that the meatloaf price per pound is 36/9 = 4, and we can use the “tug of war” method to figure out the ratio of veal to pork: 3 ____ 4 _____ 6, so veal:pork is 1:2. With the total of 9 pounds, we know that it must be veal:pork = 3:6, giving us a difference of 3 pounds.
GMAT Club Bot
Re: To prepare his famous meatloaf, Gordon uses veal, which costs $6 per [#permalink]
Moderator:
Math Expert
94517 posts