GMAT Question of the Day - Daily to your Mailbox; hard ones only

It is currently 25 May 2019, 12:16

Close

GMAT Club Daily Prep

Thank you for using the timer - this advanced tool can estimate your performance and suggest more practice questions. We have subscribed you to Daily Prep Questions via email.

Customized
for You

we will pick new questions that match your level based on your Timer History

Track
Your Progress

every week, we’ll send you an estimated GMAT score based on your performance

Practice
Pays

we will pick new questions that match your level based on your Timer History

Not interested in getting valuable practice questions and articles delivered to your email? No problem, unsubscribe here.

Close

Request Expert Reply

Confirm Cancel

Vanda's butcher shop sells packages of ground turkey and

  new topic post reply Question banks Downloads My Bookmarks Reviews Important topics  
Author Message
TAGS:

Hide Tags

 
Manager
Manager
avatar
Status: Single
Joined: 05 Jun 2011
Posts: 98
Location: Shanghai China
Vanda's butcher shop sells packages of ground turkey and  [#permalink]

Show Tags

New post 31 Jul 2011, 04:22
2
00:00
A
B
C
D
E

Difficulty:

  35% (medium)

Question Stats:

70% (01:15) correct 30% (01:24) wrong based on 30 sessions

HideShow timer Statistics

Vanda's butcher shop sells packages of ground turkey and ground beef. Is the price for a pound of ground turkey less than that for a pound of ground beef?

(1) The price for a package of ground turkey is 30% greater than the price for a package of ground beef.
(2) A package of ground turkey weighs 25% more than a package of ground beef.
Intern
Intern
avatar
Joined: 25 Jul 2011
Posts: 6
Re: DS problem pls help me to explain the problem~ Thank u~(7)  [#permalink]

Show Tags

New post 31 Jul 2011, 05:46
Hi,

I chose C.

statement 1: the price of the package of turkey is 30% mores than P of beef. The question ask for the bound price. we don't know yet the number of bounds in the package. insufficient.

statement 2: it explain the different amount of bounds in each package statement 2 alone is insufficient.

if we combine them together. we know that
( picking numbers )

1 package of turkey= 125 bound......1 package of beef= 100 bound. if we chose the price as 1 dollar for each bound then the beef package = 100 dollars.
turkey package= .30*100=130 dollars. i.e. the price in dollar/ bound= 130 dollars/125=1.04 dollars/bound.

choice C.

Hope I got the correct answer.

Thanks for sharing.
Manager
Manager
avatar
Status: Single
Joined: 05 Jun 2011
Posts: 98
Location: Shanghai China
Re: DS problem pls help me to explain the problem~ Thank u~(7)  [#permalink]

Show Tags

New post 01 Aug 2011, 00:07
OK, And I understand.

Haifa wrote:
Hi,

I chose C.

statement 1: the price of the package of turkey is 30% mores than P of beef. The question ask for the bound price. we don't know yet the number of bounds in the package. insufficient.

statement 2: it explain the different amount of bounds in each package statement 2 alone is insufficient.

if we combine them together. we know that
( picking numbers )

1 package of turkey= 125 bound......1 package of beef= 100 bound. if we chose the price as 1 dollar for each bound then the beef package = 100 dollars.
turkey package= .30*100=130 dollars. i.e. the price in dollar/ bound= 130 dollars/125=1.04 dollars/bound.

choice C.

Hope I got the correct answer.

Thanks for sharing.
Senior Manager
Senior Manager
avatar
Joined: 28 Jul 2011
Posts: 335
Location: United States
Concentration: International Business, General Management
GPA: 3.86
WE: Accounting (Commercial Banking)
Re: DS problem pls help me to explain the problem~ Thank u~(7)  [#permalink]

Show Tags

New post 01 Aug 2011, 03:46
Hi Everyone,

I think its E because we cannot assume that Price of 1pound=1 rupee

Neither a nor B is sufficient

Please correct me if i am wrong
_________________
+1 Kudos If found helpful..
Intern
Intern
avatar
Joined: 18 Jul 2011
Posts: 32
GMAT 1: 610 Q44 V31
WE: Consulting (Telecommunications)
Re: DS problem pls help me to explain the problem~ Thank u~(7)  [#permalink]

Show Tags

New post 01 Aug 2011, 05:21
Actually I think it's "C":

Haifa perfectly explained why the answer needs to be "C". But maybe it helps just to built a second example with plugging in different numbers then Haifa did.

Let's assume that the price for one package of ham is 200 dollars. Because of Statement 1) we know that the price for one package of turkey is 30% more than for one package of ham.

1 package of ham = 200
--> 1 package of turkey = 260

Let's assume that one package of ham contains 100 pounds (price per pound = 200/100 = 2 dollar).
We also know that one package of turkey contains 25% more then one package of ham (100 * 1,25 = 125).

With those informations we're able to calculate the assumed prices for 1 pound of turkey and 1 pound of ham:

HAM: 200 dollar / 100 pounds = 2.00 dollar / pound

TURKEY: 260 dollar / 125 pounds = 2.08 dollar / pound

You can try this with every number as long as you take into account the given percentages from statement 1 or 2. So in this case we do not really need to know what the price of a package of turkey or ham is and we also do not need to know the weights of each package.
Director
Director
avatar
Joined: 01 Feb 2011
Posts: 646
Re: DS problem pls help me to explain the problem~ Thank u~(7)  [#permalink]

Show Tags

New post 01 Aug 2011, 10:57
Answer is C.

1. Not sufficient

a package is very vague.

Given- price of a package of turkey is 30% greater than price of a package of turkey.

But does this mean 3lb package turkey price is 30% is greater than 1lb turkey package price or

this means 1lb package turkey price is 30% is greater than 1lb turkey package price?

Hence this is not sufficient.

2. Not sufficient

all we have info weight of each package. not enough to compare the prices.


together , Sufficient

we know the weight of each package . we also know the price of each package. this is enough to calculate price/lb of each category.

Answer is C.
Senior Manager
Senior Manager
avatar
Joined: 28 Jul 2011
Posts: 335
Location: United States
Concentration: International Business, General Management
GPA: 3.86
WE: Accounting (Commercial Banking)
Re: DS problem pls help me to explain the problem~ Thank u~(7)  [#permalink]

Show Tags

New post 01 Aug 2011, 23:06
Thanks for sharing the solution i got the answer

Kudos to everyone
_________________
+1 Kudos If found helpful..
Non-Human User
User avatar
Joined: 09 Sep 2013
Posts: 11016
Re: Vanda's butcher shop sells packages of ground turkey and  [#permalink]

Show Tags

New post 07 May 2019, 19:18
Hello from the GMAT Club BumpBot!

Thanks to another GMAT Club member, I have just discovered this valuable topic, yet it had no discussion for over a year. I am now bumping it up - doing my job. I think you may find it valuable (esp those replies with Kudos).

Want to see all other topics I dig out? Follow me (click follow button on profile). You will receive a summary of all topics I bump in your profile area as well as via email.
_________________
GMAT Club Bot
Re: Vanda's butcher shop sells packages of ground turkey and   [#permalink] 07 May 2019, 19:18
Display posts from previous: Sort by

Vanda's butcher shop sells packages of ground turkey and

  new topic post reply Question banks Downloads My Bookmarks Reviews Important topics  


Copyright

GMAT Club MBA Forum Home| About| Terms and Conditions and Privacy Policy| GMAT Club Rules| Contact| Sitemap

Powered by phpBB © phpBB Group | Emoji artwork provided by EmojiOne

Kindly note that the GMAT® test is a registered trademark of the Graduate Management Admission Council®, and this site has neither been reviewed nor endorsed by GMAC®.