It is currently 13 Dec 2017, 03:00

Decision(s) Day!:

CHAT Rooms | Ross R1 | Kellogg R1 | Darden R1 | Tepper R1


Close

GMAT Club Daily Prep

Thank you for using the timer - this advanced tool can estimate your performance and suggest more practice questions. We have subscribed you to Daily Prep Questions via email.

Customized
for You

we will pick new questions that match your level based on your Timer History

Track
Your Progress

every week, we’ll send you an estimated GMAT score based on your performance

Practice
Pays

we will pick new questions that match your level based on your Timer History

Not interested in getting valuable practice questions and articles delivered to your email? No problem, unsubscribe here.

Close

Request Expert Reply

Confirm Cancel

Events & Promotions

Events & Promotions in June
Open Detailed Calendar

William was shopping for flour at Little Rock Deli and Grocery, which

  new topic post reply Question banks Downloads My Bookmarks Reviews Important topics  
Author Message
TAGS:

Hide Tags

Expert Post
Math Expert
User avatar
V
Joined: 02 Sep 2009
Posts: 42577

Kudos [?]: 135451 [0], given: 12695

William was shopping for flour at Little Rock Deli and Grocery, which [#permalink]

Show Tags

New post 02 Oct 2017, 03:44
00:00
A
B
C
D
E

Difficulty:

(N/A)

Question Stats:

52% (01:07) correct 48% (01:23) wrong based on 27 sessions

HideShow timer Statistics

William was shopping for flour at Little Rock Deli and Grocery, which carries only 2 kinds of flour. If at Little Rock Deli and Grocery regular white flour costs $1.80 per pound and organic wheat flour costs $2.70 per pound, how many pounds of flour did William buy?

(1) The total value of the flour William bought was $10.80
(2) The flour at Little Rock Deli and Grocery is sold only in whole pounds.
[Reveal] Spoiler: OA

_________________

New to the Math Forum?
Please read this: Ultimate GMAT Quantitative Megathread | All You Need for Quant | PLEASE READ AND FOLLOW: 12 Rules for Posting!!!

Resources:
GMAT Math Book | Triangles | Polygons | Coordinate Geometry | Factorials | Circles | Number Theory | Remainders; 8. Overlapping Sets | PDF of Math Book; 10. Remainders | GMAT Prep Software Analysis | SEVEN SAMURAI OF 2012 (BEST DISCUSSIONS) | Tricky questions from previous years.

Collection of Questions:
PS: 1. Tough and Tricky questions; 2. Hard questions; 3. Hard questions part 2; 4. Standard deviation; 5. Tough Problem Solving Questions With Solutions; 6. Probability and Combinations Questions With Solutions; 7 Tough and tricky exponents and roots questions; 8 12 Easy Pieces (or not?); 9 Bakers' Dozen; 10 Algebra set. ,11 Mixed Questions, 12 Fresh Meat

DS: 1. DS tough questions; 2. DS tough questions part 2; 3. DS tough questions part 3; 4. DS Standard deviation; 5. Inequalities; 6. 700+ GMAT Data Sufficiency Questions With Explanations; 7 Tough and tricky exponents and roots questions; 8 The Discreet Charm of the DS; 9 Devil's Dozen!!!; 10 Number Properties set., 11 New DS set.


What are GMAT Club Tests?
Extra-hard Quant Tests with Brilliant Analytics

Kudos [?]: 135451 [0], given: 12695

Director
Director
avatar
P
Joined: 25 Feb 2013
Posts: 619

Kudos [?]: 306 [0], given: 39

Location: India
GPA: 3.82
GMAT ToolKit User Reviews Badge
William was shopping for flour at Little Rock Deli and Grocery, which [#permalink]

Show Tags

New post 02 Oct 2017, 05:27
Bunuel wrote:
William was shopping for flour at Little Rock Deli and Grocery, which carries only 2 kinds of flour. If at Little Rock Deli and Grocery regular white flour costs $1.80 per pound and organic wheat flour costs $2.70, how many pounds of flour did William buy?

(1) The total value of the flour William bought was $10.80
(2) The flour at Little Rock Deli and Grocery is sold only in whole pounds.


let the regular flour bought be \(a\) pounds and that of organic be \(b\) pounds. We need to calculate \(a+b\)

Statement 1: implies \(1.8a+2.7b=10.8\)
or \(2a+3b=12\). from this equation there can be multiple values of \(a\) & \(b\). Hence insufficient

Statement 2: we cannot get the value of \(a\) or \(b\). Hence insufficient

Combining 1 & 2, we get \(a=6-\frac{3b}{2}\). it is given that weights are in whole pounds, so if \(b=2, a=3; a+b=5\) but if \(b=4,a=0\) and \(a+b=4\). Hence multiple values possible. Insufficient

Option E

Kudos [?]: 306 [0], given: 39

VP
VP
avatar
P
Joined: 26 Mar 2013
Posts: 1291

Kudos [?]: 302 [0], given: 166

Reviews Badge CAT Tests
Re: William was shopping for flour at Little Rock Deli and Grocery, which [#permalink]

Show Tags

New post 03 Oct 2017, 04:16
Bunuel wrote:
William was shopping for flour at Little Rock Deli and Grocery, which carries only 2 kinds of flour. If at Little Rock Deli and Grocery regular white flour costs $1.80 per pound and organic wheat flour costs $2.70 per pound, how many pounds of flour did William buy?

(1) The total value of the flour William bought was $10.80
(2) The flour at Little Rock Deli and Grocery is sold only in whole pounds.



Let regular flour = R & organic wheat flour = W

(1) The total value of the flour William bought was $10.80

\(1.8R + 2.7W = 10.8\)..............divide by 0.9

\(2R + 3W = 12\).................Do not assume R & W are integers..........Both can take any numbers as we can buy pounds of 1.5, 2.8...etc

Insufficient

(2) The flour at Little Rock Deli and Grocery is sold only in whole pounds.

We can buy endless combination. We do not have money spent on purchse

Insufficient

Combine 1 & 2

\(2R + 3W = 12\)

Let \(R = 0\)..then \(W = 4\)..\(Total = 4 pounds\)

Let \(W = 0\) ...then \(R = 6\)....\(Total = 6 pounds\)

No clear value

Insufficient

Answer: E

Kudos [?]: 302 [0], given: 166

Re: William was shopping for flour at Little Rock Deli and Grocery, which   [#permalink] 03 Oct 2017, 04:16
Display posts from previous: Sort by

William was shopping for flour at Little Rock Deli and Grocery, which

  new topic post reply Question banks Downloads My Bookmarks Reviews Important topics  


GMAT Club MBA Forum Home| About| Terms and Conditions| GMAT Club Rules| Contact| Sitemap

Powered by phpBB © phpBB Group | Emoji artwork provided by EmojiOne

Kindly note that the GMAT® test is a registered trademark of the Graduate Management Admission Council®, and this site has neither been reviewed nor endorsed by GMAC®.