Find all School-related info fast with the new School-Specific MBA Forum

It is currently 10 Feb 2016, 12:38
GMAT Club Tests

Close

GMAT Club Daily Prep

Thank you for using the timer - this advanced tool can estimate your performance and suggest more practice questions. We have subscribed you to Daily Prep Questions via email.

Customized
for You

we will pick new questions that match your level based on your Timer History

Track
Your Progress

every week, we’ll send you an estimated GMAT score based on your performance

Practice
Pays

we will pick new questions that match your level based on your Timer History

Not interested in getting valuable practice questions and articles delivered to your email? No problem, unsubscribe here.

Events & Promotions

Events & Promotions in June
Open Detailed Calendar

Material A costs $3 per kilogram, and material B costs $5

  Question banks Downloads My Bookmarks Reviews Important topics  
Author Message
TAGS:
Senior Manager
Senior Manager
avatar
Joined: 30 Aug 2009
Posts: 286
Location: India
Concentration: General Management
Followers: 3

Kudos [?]: 131 [0], given: 5

Re: Material A costs $3 per kilogram, and material B costs $5 [#permalink] New post 06 Dec 2009, 09:58
Hussain15 wrote:
kp1811 wrote:
2.cost of K per kg is less than $4 which means A will be more. hence suff


I didn't get this one. Can you kindly explain in detail?


lets consider the below cases

if x and y are equal i.e. 5kg then avg price of K will be = x* price of A + y* price of B =
(5* 3 + 5*5)/10 = $4/kg.

now let x be 4kg then y is 6kg so avg price will be = (4* 3 + 6*5)/10 = $4.2/kg

if x is 6kg then y is 4kg then avg price will be ( 6*3+ 4*5)/10 = $3.8/kg
so we can see that only if x>y then cost of K will be less than $4

note: avg price of K is same as cost of K
Manager
Manager
avatar
Joined: 06 Aug 2010
Posts: 225
Location: Boston
Followers: 2

Kudos [?]: 127 [0], given: 5

Re: Material A costs $3 per kilogram, and material B costs $5 per kilogram [#permalink] New post 21 Sep 2010, 10:33
udaymathapati wrote:
Material A costs $3 per kilogram, and material B costs $5 per kilogram. If 10 kilograms of material K consists of x kilograms of material A and y kilograms of material B, is x > y?
(1) y > 4
(2) The cost of the 10 kilograms of material K is less than $40.


I did it slightly differently.

We know x + y = 10...

(1) Clearly insufficient.
(2) If x = y = 5, then the 10kg of material K costs ($3*5) + ($5*5) = $40. Since x costs less than y, the more you increase x, the less material K will cost. So if K costs less than $40, x must be greater than 5, and so y is less than 5. Sufficient.
Current Student
User avatar
Joined: 26 Jul 2010
Posts: 102
Location: India
Concentration: Operations, General Management
Schools: IIMA (M)
GMAT 1: 640 Q48 V29
GMAT 2: 670 Q49 V31
WE: Supply Chain Management (Military & Defense)
Followers: 5

Kudos [?]: 23 [0], given: 6

Re: Material A costs $3 per kilogram, and material B costs $5 [#permalink] New post 22 Apr 2011, 22:27
answer is B

:arrow:

question simplifies to
x+y=10 is x>y

1. y >4 is x> y
so we have y=4.5 then x= 5.5 yes
y= 5 then x= 5 no
y= 6 then x=4 no

in sufficent

2. gives 3x+5y<40 and x,y>0

so we have 3(10-y) +5y < 40 :arrow: y<5

now for all values of y<5 === x> y since x+y=10
hence B
_________________

lets start again

Math Forum Moderator
avatar
Joined: 20 Dec 2010
Posts: 2022
Followers: 149

Kudos [?]: 1359 [0], given: 376

Re: Material A costs $3 per kilogram, and material B costs $5 [#permalink] New post 22 Apr 2011, 22:50
tejal777 wrote:
Material A costs $3 per kilogram, and material B costs $5 per kilogram. If
10 kilograms of material K consists of x kilograms of material A and y
kilograms of material B, is x > y?
(1) y > 4
(2) The cost of the 10 kilograms of material K is less than $40.


umm...(D) is it??


(1) y>4
y=4.1kg; x=4.2kg
x=4.2kg; y=4.2kg
Not Sufficient.

(2)
y=1kg; x=2kg; cost=2*3+1*5=11<40
y=2kg; x=1kg; cost=2*1+2*5=12<40
Not Sufficient.

Combining both:
y=4.5;x=5; cost=5*3+4.5*5=15+22.5=37.5<40
y=5;x=1; cost=1*3+5*5=3+25=28<40
Not Sufficient.

Ans:"E"

P.S.: It is not given that material k contains ONLY material A and B. Had it been given, "B" alone would have sufficed.
_________________

~fluke

GMAT Club Premium Membership - big benefits and savings

Current Student
User avatar
Joined: 26 Jul 2010
Posts: 102
Location: India
Concentration: Operations, General Management
Schools: IIMA (M)
GMAT 1: 640 Q48 V29
GMAT 2: 670 Q49 V31
WE: Supply Chain Management (Military & Defense)
Followers: 5

Kudos [?]: 23 [0], given: 6

Re: Material A costs $3 per kilogram, and material B costs $5 per kilogram [#permalink] New post 22 Apr 2011, 22:57
answer is D

remember x+y=10 in question statement
_________________

lets start again

Current Student
User avatar
Joined: 26 Jul 2010
Posts: 102
Location: India
Concentration: Operations, General Management
Schools: IIMA (M)
GMAT 1: 640 Q48 V29
GMAT 2: 670 Q49 V31
WE: Supply Chain Management (Military & Defense)
Followers: 5

Kudos [?]: 23 [0], given: 6

Re: Material A costs $3 per kilogram, and material B costs $5 [#permalink] New post 23 Apr 2011, 01:54
fluke wrote:
tejal777 wrote:
Material A costs $3 per kilogram, and material B costs $5 per kilogram. If
10 kilograms of material K consists of x kilograms of material A and y
kilograms of material B, is x > y?
(1) y > 4
(2) The cost of the 10 kilograms of material K is less than $40.


umm...(D) is it??


(1) y>4
y=4.1kg; x=4.2kg
x=4.2kg; y=4.2kg
Not Sufficient.

(2)
y=1kg; x=2kg; cost=2*3+1*5=11<40
y=2kg; x=1kg; cost=2*1+2*5=12<40
Not Sufficient.

Combining both:
y=4.5;x=5; cost=5*3+4.5*5=15+22.5=37.5<40
y=5;x=1; cost=1*3+5*5=3+25=28<40
Not Sufficient.

Ans:"E"

P.S.: It is not given that material k contains ONLY material A and B. Had it been given, "B" alone would have sufficed.



if it says item k consist of A and B
i hope it means it consists of a and b only otherwise so many GMAT would have answer as E

this question will too simple to answer if assume what you are saying


AM i correct
_________________

lets start again

Math Forum Moderator
avatar
Joined: 20 Dec 2010
Posts: 2022
Followers: 149

Kudos [?]: 1359 [0], given: 376

Re: Material A costs $3 per kilogram, and material B costs $5 [#permalink] New post 23 Apr 2011, 02:20
kamalkicks wrote:
if it says item k consist of A and B
i hope it means it consists of a and b only otherwise so many GMAT would have answer as E

this question will too simple to answer if assume what you are saying

AM i correct


My intention is not to debunk this question as many agree with the OA to be "B", making your interpretation correct . But it would definitely be less ambiguous if the author mentioned the fact explicitly, at least for me.

I consider all of the three statements correct:
Sulphuric Acid, \(H_2SO_4\), consists hydrogen and sulphur.
Water, \(H_2O\), consists only hydrogen and oxygen.
Water, \(H_2O\), consists hydrogen and oxygen.
_________________

~fluke

GMAT Club Premium Membership - big benefits and savings

Director
Director
avatar
Status: Matriculating
Affiliations: Chicago Booth Class of 2015
Joined: 03 Feb 2011
Posts: 920
Followers: 13

Kudos [?]: 272 [0], given: 123

Reviews Badge
Re: Material A costs $3 per kilogram, and material B costs $5 per kilogram [#permalink] New post 23 Apr 2011, 04:13
The question can be rephrased as -
x > y?
Or (10 - y) > y
Or y < 5 ?

Is y < 5 ?

1. Insufficient. y can be 6 or y can be 4.5
2. 3x + 5y < 40
and we know that x = 10 - y
3(10- y) + 5y < 40
30 -3y + 5y < 40
2y < 10
y < 5
Sufficient

Answer B

udaymathapati wrote:
Material A costs $3 per kilogram, and material B costs $5 per kilogram. If 10 kilograms of material K consists of x kilograms of material A and y kilograms of material B, is x > y?
(1) y > 4
(2) The cost of the 10 kilograms of material K is less than $40.
Director
Director
avatar
Joined: 01 Feb 2011
Posts: 758
Followers: 14

Kudos [?]: 86 [0], given: 42

Re: Material A costs $3 per kilogram, and material B costs $5 per kilogram [#permalink] New post 23 Apr 2011, 06:26
x+y = 10

x>y?
10-y>y => y<5?

1. Insufficient

y>4 doesnt mean y <5.

y = 4.5 <5
y = 5 is not less than 5

2. Sufficient

3x+5y <40

=> 3(10-y)+5y <40 => y <5


Answer is B.
Manager
Manager
avatar
Joined: 11 Dec 2010
Posts: 115
WE: Consulting (Consulting)
Followers: 4

Kudos [?]: 32 [0], given: 50

Re: Material A costs $3 per kilogram, and material B costs $5 per kilogram [#permalink] New post 23 Apr 2011, 06:58
Statement 1 - Not possible to get any single answer as y could be 4.5 or even 5.5
Statement 2 - If x=y, then the cost of 10 kgs would be 40
If it is less than 40 means that quantity of y (higher priced item) is less than X (lower priced)

So with statement B, a unique solution can be derived

No need for equations... only think logically...
SVP
SVP
avatar
Joined: 16 Nov 2010
Posts: 1675
Location: United States (IN)
Concentration: Strategy, Technology
Followers: 32

Kudos [?]: 412 [0], given: 36

Top 10 in overall Reviews Badge
Re: Material A costs $3 per kilogram, and material B costs $5 per kilogram [#permalink] New post 24 Apr 2011, 06:36
3x + 5y

x + y = 10


(1) y > 4

But x = 5, y = 5 is possible

y = 4.5 x = 5.5 is possible

(2)

3x + 5y < 40

3(10 - y) + 5y < 40

2y < 10

y < 5

So x > y - sufficient

Answer - B
_________________

Formula of Life -> Achievement/Potential = k * Happiness (where k is a constant)

GMAT Club Premium Membership - big benefits and savings

SVP
SVP
avatar
Joined: 16 Nov 2010
Posts: 1675
Location: United States (IN)
Concentration: Strategy, Technology
Followers: 32

Kudos [?]: 412 [0], given: 36

Top 10 in overall Reviews Badge
Re: Material A costs $3 per kilogram, and material B costs $5 [#permalink] New post 24 Apr 2011, 06:39
3x + 5y

x + y = 10


(1) y > 4

But x = 5, y = 5 is possible

y = 4.5 x = 5.5 is possible

(2)

3x + 5y < 40

3(10 - y) + 5y < 40

2y < 10

y < 5

So x > y - sufficient

Answer - B
_________________

Formula of Life -> Achievement/Potential = k * Happiness (where k is a constant)

GMAT Club Premium Membership - big benefits and savings

Director
Director
avatar
Joined: 01 Feb 2011
Posts: 758
Followers: 14

Kudos [?]: 86 [0], given: 42

Re: Material A costs $3 per kilogram, and material B costs $5 [#permalink] New post 24 Apr 2011, 07:11
1. Not sufficient

y > 4

y 6 4.5
x 4 5.5

x<y x>y

2. Sufficient

3x +5y <40

30-3y+5y <40
y<5

y 4.5 4

x 5.5 6

x>y x>y

Answer is B.
Manager
Manager
User avatar
Joined: 23 Oct 2011
Posts: 84
Followers: 0

Kudos [?]: 45 [0], given: 34

Re: Material A costs $3 per kilogram, and material B costs $5 [#permalink] New post 25 Oct 2011, 06:01
fluke wrote:
Warlock007 wrote:
Dear Fluke
now that we have that the total quantity is 10 kg so clearly y=10-x
so total cost of the mixture
3x+5(10-x)=50-2x

(1) y>4
i.e. 10-x>4 so x<6
clearly there can be values of both x & y =5 so in this case x=y
no sufficient

(2) says 50-2x<40
so x>5
so by this we get y<5 so clearly y<x to make the cost less than 40

B is the answer

please correct me :? :?


You are correct. I just abortively tried to make a point.


Fluke? why is the correct answer B? From your previous post I understood that it is E.

I agree with your previous post where you said that it should have said "it consists of ONLY x and y..." to be correct.

Could you please elaborate on that?
Math Forum Moderator
avatar
Joined: 20 Dec 2010
Posts: 2022
Followers: 149

Kudos [?]: 1359 [0], given: 376

Re: Material A costs $3 per kilogram, and material B costs $5 [#permalink] New post 25 Oct 2011, 08:56
SonyGmat wrote:
Fluke? why is the correct answer B? From your previous post I understood that it is E.

I agree with your previous post where you said that it should have said "it consists of ONLY x and y..." to be correct.

Could you please elaborate on that?


Precisely so. Answer should be "E" as per my interpretation of the wordings. I just surrendered half-heartedly to "B" :D

I recommend you skip this question. GMAT's wordings will be very precise and without ambiguity.
_________________

~fluke

GMAT Club Premium Membership - big benefits and savings

Director
Director
User avatar
Status: No dream is too large, no dreamer is too small
Joined: 14 Jul 2010
Posts: 649
Followers: 37

Kudos [?]: 532 [0], given: 39

Re: Material A costs $3 per kilogram, and material B costs $5 [#permalink] New post 11 Dec 2011, 09:13
This is an og problem DS 101 12th edition.
Ans. B
subhashghosh did good job.
_________________

Collections:-
PSof OG solved by GC members: http://gmatclub.com/forum/collection-ps-with-solution-from-gmatclub-110005.html
DS of OG solved by GC members: http://gmatclub.com/forum/collection-ds-with-solution-from-gmatclub-110004.html
100 GMAT PREP Quantitative collection http://gmatclub.com/forum/gmat-prep-problem-collections-114358.html
Collections of work/rate problems with solutions http://gmatclub.com/forum/collections-of-work-rate-problem-with-solutions-118919.html
Mixture problems in a file with best solutions: http://gmatclub.com/forum/mixture-problems-with-best-and-easy-solutions-all-together-124644.html

Intern
Intern
avatar
Joined: 14 Oct 2011
Posts: 4
Followers: 0

Kudos [?]: 0 [0], given: 4

Re: Material A costs $3 per kilogram, and material B costs $5 [#permalink] New post 16 Feb 2012, 07:08
tejal777 wrote:
Ohh!! :roll: People this is why I bow down to this forum...Thank you..!


Tejal: Please don't get bow down.

The answere is E.

Take 1st statement:

X= 5.1 and Y= 4.9, here X>Y
X= 5 and Y=5 X=Y
X=4 and Y= 6 X<Y

Hence 1 is not sufficient

Take Statement 2:
3X+4Y< 40

Lets take X=6 and Y=4
total cost = 34<40

Take x= 4 and Y= 6
Total Cost= 38<40

Cannot determined x and y,henec not sufficient

Combine both:

Y=5,X=5
3X+4Y= 33<40

Y= 4.1
X= 5.9
3X+4Y= 34.1 <40

Not sufficient.

Some of my friends have argued that there is nothing mentioned like mixture consists of only A and B. This factor would add further uncertainity. Hence E is the best answere according to me.

:-D
Expert Post
Math Expert
User avatar
Joined: 02 Sep 2009
Posts: 31299
Followers: 5356

Kudos [?]: 62342 [0], given: 9454

Re: Material A costs $3 per kilogram, and material B costs $5 [#permalink] New post 16 Feb 2012, 08:45
Expert's post
jaymin1986 wrote:
tejal777 wrote:
Ohh!! :roll: People this is why I bow down to this forum...Thank you..!


Tejal: Please don't get bow down.

The answere is E.

Take 1st statement:

X= 5.1 and Y= 4.9, here X>Y
X= 5 and Y=5 X=Y
X=4 and Y= 6 X<Y

Hence 1 is not sufficient

Take Statement 2:
3X+4Y< 40

Lets take X=6 and Y=4
total cost = 34<40

Take x= 4 and Y= 6
Total Cost= 38<40

Cannot determined x and y,henec not sufficient

Combine both:

Y=5,X=5
3X+4Y= 33<40

Y= 4.1
X= 5.9
3X+4Y= 34.1 <40

Not sufficient.

Some of my friends have argued that there is nothing mentioned like mixture consists of only A and B. This factor would add further uncertainity. Hence E is the best answere according to me.

:-D


The OA for this question is B, not E.

Open discussion of the question is here: material-a-costs-3-per-kilogram-and-material-b-costs-82349.html

In case of any question please continue discussion there.
_________________

New to the Math Forum?
Please read this: All You Need for Quant | PLEASE READ AND FOLLOW: 12 Rules for Posting!!!

Resources:
GMAT Math Book | Triangles | Polygons | Coordinate Geometry | Factorials | Circles | Number Theory | Remainders; 8. Overlapping Sets | PDF of Math Book; 10. Remainders | GMAT Prep Software Analysis | SEVEN SAMURAI OF 2012 (BEST DISCUSSIONS) | Tricky questions from previous years.

Collection of Questions:
PS: 1. Tough and Tricky questions; 2. Hard questions; 3. Hard questions part 2; 4. Standard deviation; 5. Tough Problem Solving Questions With Solutions; 6. Probability and Combinations Questions With Solutions; 7 Tough and tricky exponents and roots questions; 8 12 Easy Pieces (or not?); 9 Bakers' Dozen; 10 Algebra set. ,11 Mixed Questions, 12 Fresh Meat

DS: 1. DS tough questions; 2. DS tough questions part 2; 3. DS tough questions part 3; 4. DS Standard deviation; 5. Inequalities; 6. 700+ GMAT Data Sufficiency Questions With Explanations; 7 Tough and tricky exponents and roots questions; 8 The Discreet Charm of the DS; 9 Devil's Dozen!!!; 10 Number Properties set., 11 New DS set.


What are GMAT Club Tests?
Extra-hard Quant Tests with Brilliant Analytics

GMAT Club Legend
GMAT Club Legend
User avatar
Joined: 09 Sep 2013
Posts: 8208
Followers: 417

Kudos [?]: 111 [0], given: 0

Top 10 in overall
Re: Material A costs $3 per kilogram, and material B costs $5 [#permalink] New post 13 Oct 2014, 07:24
Hello from the GMAT Club BumpBot!

Thanks to another GMAT Club member, I have just discovered this valuable topic, yet it had no discussion for over a year. I am now bumping it up - doing my job. I think you may find it valuable (esp those replies with Kudos).

Want to see all other topics I dig out? Follow me (click follow button on profile). You will receive a summary of all topics I bump in your profile area as well as via email.
_________________

GMAT Books | GMAT Club Tests | Best Prices on GMAT Courses | GMAT Mobile App | Math Resources | Verbal Resources

Senior Manager
Senior Manager
User avatar
Joined: 23 Jan 2013
Posts: 489
Schools: Cambridge'16
Followers: 2

Kudos [?]: 40 [0], given: 36

Re: Material A costs $3 per kilogram, and material B costs $5 per kilogram [#permalink] New post 27 Nov 2014, 21:52
St1. INSUFFICIENT

St.2 means that mixture average cost is 40/10<4$/kg.

3--------4----------5

It is shifting to 3$ component, so x>y. SUFFICIENT


B
Re: Material A costs $3 per kilogram, and material B costs $5 per kilogram   [#permalink] 27 Nov 2014, 21:52

Go to page   Previous    1   2   3    Next  [ 41 posts ] 

    Similar topics Author Replies Last post
Similar
Topics:
10 The cost of 3 chocolates, 5 biscuits, and 5 ice creams is Onell 14 20 Mar 2011, 07:56
30 Experts publish their posts in the topic Material A costs $3 per kilogram, and Material B costs $5 alltimeacheiver 12 11 Feb 2011, 01:26
Material A costs $3 per kilogram, and material B costs $5 per kilogram udaymathapati 0 08 Jan 2016, 02:58
Experts publish their posts in the topic A home owner must pick b/n paint A, which cost $6.00 per sacmanitin 12 14 Sep 2009, 09:30
2 Experts publish their posts in the topic Material A costs $3 per kilogram, and material B costs $5 JCLEONES 3 08 Jan 2008, 07:53
Display posts from previous: Sort by

Material A costs $3 per kilogram, and material B costs $5

  Question banks Downloads My Bookmarks Reviews Important topics  


GMAT Club MBA Forum Home| About| Terms and Conditions| GMAT Club Rules| Contact| Sitemap

Powered by phpBB © phpBB Group and phpBB SEO

Kindly note that the GMAT® test is a registered trademark of the Graduate Management Admission Council®, and this site has neither been reviewed nor endorsed by GMAC®.