GMAT Question of the Day - Daily to your Mailbox; hard ones only

It is currently 21 Nov 2018, 04:08

Close

GMAT Club Daily Prep

Thank you for using the timer - this advanced tool can estimate your performance and suggest more practice questions. We have subscribed you to Daily Prep Questions via email.

Customized
for You

we will pick new questions that match your level based on your Timer History

Track
Your Progress

every week, we’ll send you an estimated GMAT score based on your performance

Practice
Pays

we will pick new questions that match your level based on your Timer History

Not interested in getting valuable practice questions and articles delivered to your email? No problem, unsubscribe here.

Close

Request Expert Reply

Confirm Cancel
Events & Promotions in November
PrevNext
SuMoTuWeThFrSa
28293031123
45678910
11121314151617
18192021222324
2526272829301
Open Detailed Calendar
  • All GMAT Club Tests are Free and open on November 22nd in celebration of Thanksgiving Day!

     November 22, 2018

     November 22, 2018

     10:00 PM PST

     11:00 PM PST

    Mark your calendars - All GMAT Club Tests are free and open November 22nd to celebrate Thanksgiving Day! Access will be available from 0:01 AM to 11:59 PM, Pacific Time (USA)
  • Free lesson on number properties

     November 23, 2018

     November 23, 2018

     10:00 PM PST

     11:00 PM PST

    Practice the one most important Quant section - Integer properties, and rapidly improve your skills.

Material A costs $3 per kilogram, and Material B costs $5 per kilogram

  new topic post reply Question banks Downloads My Bookmarks Reviews Important topics  
Author Message
TAGS:

Hide Tags

Senior DS Moderator
User avatar
D
Joined: 27 Oct 2017
Posts: 1034
Location: India
Concentration: International Business, General Management
GPA: 3.64
WE: Business Development (Energy and Utilities)
Premium Member CAT Tests
Re: Material A costs $3 per kilogram, and Material B costs $5 per kilogram  [#permalink]

Show Tags

New post 01 May 2018, 22:06
(1) y > 4
here difference cases possible:
a) x= 5.5, y = 4.5 : x>y
b) x=y=5 : x=y
c) x= 4, y =6 : x<y

so it is not sufficient.

(2) The cost of the 10 kilograms of Material K is less than $40.
it means the cost per kg of mixture = 40/10 =4.
which is the average of cost of individual ingredients : (5+3)/2 = 4
hence if if both x = y , unit cost of mixture = 4
Since unit cost of mixture is less than 4, the ingredient of lesser cost is present in higher proportion.
Hence , x>y


Sufficient.

Answer B
_________________

Win GMAT CLUB Test- Weekly Quant Quiz Contest
Weekly Quant Quiz Questions- Direct Download
SC: Confusable words

All you need for Quant, GMAT PS Question Directory,GMAT DS Question Directory
Error log/Key Concepts
Combination Concept: Division into groups
Question of the Day (QOTD)
Free GMAT CATS

Intern
Intern
avatar
B
Joined: 08 Mar 2017
Posts: 4
Location: India
Concentration: General Management, Marketing
Schools: IIMA PGPX"20
GMAT 1: 200 Q1 V1
GPA: 4
CAT Tests
Re: Material A costs $3 per kilogram, and Material B costs $5 per kilogram  [#permalink]

Show Tags

New post 30 May 2018, 07:25
Hi,

1 doubt... no where in the question it is mentioned that material K consists only of material A and B. What if it has some other type of material as well ? Is this a OG question?

Thanks
Dpz
Senior DS Moderator
User avatar
D
Joined: 27 Oct 2017
Posts: 1034
Location: India
Concentration: International Business, General Management
GPA: 3.64
WE: Business Development (Energy and Utilities)
Premium Member CAT Tests
Re: Material A costs $3 per kilogram, and Material B costs $5 per kilogram  [#permalink]

Show Tags

New post 30 May 2018, 07:39
1
Hi
"If 10 kilograms of Material K consists of x kilograms of Material A and y kilograms of Material B"-It means that mixture has only 2 components A & B.
Consists of - to be made of or formed from something:Source:https://dictionary.cambridge.org/dictionary/english/consist-of-sth
It gives all the constituents.

Example:
If a Box contains 2 black and 3 white balls. We are not sure whether balls of other colors are present in the box.
But if a Box comprises/consists of 2 black and 3 white balls, it is certain that no other ball is in the box.


If you have seen any Official question testing your point of concern , please post here.


2) Yes it is an OG Question.

Dpzskr wrote:
Hi,

1 doubt... no where in the question it is mentioned that material K consists only of material A and B. What if it has some other type of material as well ? Is this a OG question?

Thanks
Dpz

_________________

Win GMAT CLUB Test- Weekly Quant Quiz Contest
Weekly Quant Quiz Questions- Direct Download
SC: Confusable words

All you need for Quant, GMAT PS Question Directory,GMAT DS Question Directory
Error log/Key Concepts
Combination Concept: Division into groups
Question of the Day (QOTD)
Free GMAT CATS

Intern
Intern
avatar
B
Joined: 08 Mar 2017
Posts: 4
Location: India
Concentration: General Management, Marketing
Schools: IIMA PGPX"20
GMAT 1: 200 Q1 V1
GPA: 4
CAT Tests
Re: Material A costs $3 per kilogram, and Material B costs $5 per kilogram  [#permalink]

Show Tags

New post 30 May 2018, 08:44
Hi gmatbusters,

Thanks for the explanation. Much appreciated.

Regards
Dpz
Manager
Manager
avatar
B
Joined: 16 Jan 2018
Posts: 57
Concentration: Finance, Technology
GMAT 1: 600 Q40 V33
Reviews Badge
Re: Material A costs $3 per kilogram, and Material B costs $5 per kilogram  [#permalink]

Show Tags

New post 10 Jun 2018, 09:37
any soln with weighted average (on number line) concept?
Intern
Intern
avatar
B
Joined: 03 Aug 2017
Posts: 11
GMAT ToolKit User
Material A costs $3 per kilogram, and Material B costs $5 per kilogram  [#permalink]

Show Tags

New post 18 Oct 2018, 11:41
alltimeacheiver wrote:
Material A costs $3 per kilogram, and Material B costs $5 per kilogram. If 10 kilograms of Material K consists of x kilograms of Material A and y kilograms of Material B, is x > y ?

(1) y > 4
(2) The cost of the 10 kilograms of Material K is less than $40.


C trap...
we have two equations... given (2):

From the stem, X+Y=10
From (2) we have 3X+5Y<40

Let’s try a base case where X=Y=5

We would have,
3(5)+5(5)<40.... NO...

Because of that, Y needs to be less than X
——- Y<X

Now, ALWAYS have in mind the question,
Q: X>Y....

You have a DEFINITIVE yes, hence SUFFICIENT.
Intern
Intern
avatar
B
Joined: 29 Apr 2017
Posts: 25
Location: India
Concentration: Finance, Accounting
CAT Tests
Re: Material A costs $3 per kilogram, and Material B costs $5 per kilogram  [#permalink]

Show Tags

New post 11 Nov 2018, 05:43
stmt 1" y > 4
x- 5.5
y - 4.5
total cost - 39

change the nos - stmt 1 NS

Stmt 2
x=5
y=5
cost is 40, but cost needs to be less than 40, and x costs lesser than y, so clearly the x has to be higher than y- hence stmt b is sufficient
GMAT Club Bot
Re: Material A costs $3 per kilogram, and Material B costs $5 per kilogram &nbs [#permalink] 11 Nov 2018, 05:43

Go to page   Previous    1   2   [ 27 posts ] 

Display posts from previous: Sort by

Material A costs $3 per kilogram, and Material B costs $5 per kilogram

  new topic post reply Question banks Downloads My Bookmarks Reviews Important topics  


Copyright

GMAT Club MBA Forum Home| About| Terms and Conditions and Privacy Policy| GMAT Club Rules| Contact| Sitemap

Powered by phpBB © phpBB Group | Emoji artwork provided by EmojiOne

Kindly note that the GMAT® test is a registered trademark of the Graduate Management Admission Council®, and this site has neither been reviewed nor endorsed by GMAC®.