GMAT Question of the Day - Daily to your Mailbox; hard ones only

It is currently 19 Jul 2018, 04:59

Close

GMAT Club Daily Prep

Thank you for using the timer - this advanced tool can estimate your performance and suggest more practice questions. We have subscribed you to Daily Prep Questions via email.

Customized
for You

we will pick new questions that match your level based on your Timer History

Track
Your Progress

every week, we’ll send you an estimated GMAT score based on your performance

Practice
Pays

we will pick new questions that match your level based on your Timer History

Not interested in getting valuable practice questions and articles delivered to your email? No problem, unsubscribe here.

Close

Request Expert Reply

Confirm Cancel

The table above shows the quantities and prices per pound of three

  new topic post reply Question banks Downloads My Bookmarks Reviews Important topics  
Author Message
TAGS:

Hide Tags

4 KUDOS received
Intern
Intern
avatar
Joined: 15 Mar 2015
Posts: 13
Concentration: Operations, Strategy
GMAT 1: 550 Q35 V30
WE: Operations (Manufacturing)
The table above shows the quantities and prices per pound of three [#permalink]

Show Tags

New post 14 May 2016, 23:50
4
7
00:00
A
B
C
D
E

Difficulty:

  45% (medium)

Question Stats:

71% (01:20) correct 29% (01:29) wrong based on 260 sessions

HideShow timer Statistics

The table above shows the quantities and prices per pound of three types of nuts that are combined to make a nut mixture. The mixture contains twice as many pounds of cashews as pounds of almonds, and 3 times as many pounds of walnuts as pounds of almonds. What is the cost of the mixture, in dollars, expressed in terms of a?

A) 4a
B) 6a
C) 13.5a
D) 20.5a
E) 24.5a

Attachments

PS Table.JPG
PS Table.JPG [ 18.11 KiB | Viewed 6022 times ]

Most Helpful Expert Reply
Expert Post
7 KUDOS received
Math Expert
User avatar
V
Joined: 02 Aug 2009
Posts: 6246
Re: The table above shows the quantities and prices per pound of three [#permalink]

Show Tags

New post 15 May 2016, 00:02
7
4
TurgCorp wrote:
The table above shows the quantities and prices per pound of three types of nuts that are combined to make a nut mixture. The mixture contains twice as many pounds of cashews as pounds of almonds, and 3 times as many pounds of walnuts as pounds of almonds. What is the cost of the mixture, in dollars, expressed in terms of a?

A) 4a
B) 6a
C) 13.5a
D) 20.5a
E) 24.5a


hi

1) cashew = c and almonds = a
Quote:
The mixture contains twice as many pounds of cashews as pounds of almonds

\(c=2a\)

2) walnuts = w and almonds = a
Quote:
3 times as many pounds of walnuts as pounds of almonds.

\(w=3a...\)

lets add the price of all three from given table-
\(3.5*c + 4*a + 4.5*w = 3.5 * 2a + 4 * a + 4.5 * 3a = 7a+4a+13.5a = 24.5a\)

E
_________________

1) Absolute modulus : http://gmatclub.com/forum/absolute-modulus-a-better-understanding-210849.html#p1622372
2)Combination of similar and dissimilar things : http://gmatclub.com/forum/topic215915.html
3) effects of arithmetic operations : https://gmatclub.com/forum/effects-of-arithmetic-operations-on-fractions-269413.html


GMAT online Tutor

General Discussion
2 KUDOS received
Board of Directors
User avatar
G
Status: QA & VA Forum Moderator
Joined: 11 Jun 2011
Posts: 3647
Location: India
GPA: 3.5
WE: Business Development (Commercial Banking)
GMAT ToolKit User Premium Member
Re: The table above shows the quantities and prices per pound of three [#permalink]

Show Tags

New post 15 May 2016, 10:56
2
2
TurgCorp wrote:
The table above shows the quantities and prices per pound of three types of nuts that are combined to make a nut mixture. The mixture contains twice as many pounds of cashews as pounds of almonds, and 3 times as many pounds of walnuts as pounds of almonds. What is the cost of the mixture, in dollars, expressed in terms of a?

A) 4a
B) 6a
C) 13.5a
D) 20.5a
E) 24.5a


Solved in tabular way

Attachment:
Capture.PNG
Capture.PNG [ 4.48 KiB | Viewed 5968 times ]


Answer will be E) 24.5a
_________________

Thanks and Regards

Abhishek....

PLEASE FOLLOW THE RULES FOR POSTING IN QA AND VA FORUM AND USE SEARCH FUNCTION BEFORE POSTING NEW QUESTIONS

How to use Search Function in GMAT Club | Rules for Posting in QA forum | Writing Mathematical Formulas |Rules for Posting in VA forum | Request Expert's Reply ( VA Forum Only )

Intern
Intern
avatar
Joined: 06 Apr 2015
Posts: 1
Re: The table above shows the quantities and prices per pound of three [#permalink]

Show Tags

New post 01 Aug 2016, 17:46
Hi Can any one explain how to decipher phrases such as "Twice as many pounds of cashews as almonds" etc ? I always get these statements wrong. Need help asap.
Intern
Intern
avatar
B
Joined: 06 Jul 2014
Posts: 2
GMAT ToolKit User
The table above shows the quantities and prices per pound of three [#permalink]

Show Tags

New post 08 Jan 2017, 07:00
Abe87 wrote:
Hi Can any one explain how to decipher phrases such as "Twice as many pounds of cashews as almonds" etc ? I always get these statements wrong. Need help asap.



Hi its easy, you can just remeber it this way
"the variable which is at the center(cashews) " = "the factor by which it is greater/Lesser (twice)" * "the variable at the end(almonds)"
This works all the time u can just try it out.
Dont try to decipher just write it this way.

Hope this helps... :)
Top Contributor
Director
Director
User avatar
G
Status: Professional GMAT Tutor
Affiliations: AB, cum laude, Harvard University (Class of '02)
Joined: 10 Jul 2015
Posts: 657
Location: United States (CA)
Age: 38
GMAT 1: 770 Q47 V48
GMAT 2: 730 Q44 V47
GMAT 3: 750 Q50 V42
GRE 1: Q168 V169
WE: Education (Education)
The table above shows the quantities and prices per pound of three [#permalink]

Show Tags

New post 06 Apr 2018, 20:17
Top Contributor
Just "make it true" by setting a=1, c=2 and w=3. You now have 6 pounds of cashews that average out to slightly more than $4 per pound. $4/pound x 6 pounds = $24, so the answer must be Choice E.

-Brian
_________________

Harvard grad and 99% GMAT scorer, offering expert, private GMAT tutoring and coaching, both in-person (San Diego, CA, USA) and online worldwide, since 2002.

One of the only known humans to have taken the GMAT 5 times and scored in the 700s every time (700, 710, 730, 750, 770), including verified section scores of Q50 / V47, as well as personal bests of 8/8 IR (2 times), 6/6 AWA (4 times), 50/51Q and 48/51V (1 question wrong).

You can download my official test-taker score report (all scores within the last 5 years) directly from the Pearson Vue website: https://tinyurl.com/y94hlarr Date of Birth: 09 December 1979.

GMAT Action Plan and Free E-Book - McElroy Tutoring

Contact: mcelroy@post.harvard.edu

The table above shows the quantities and prices per pound of three   [#permalink] 06 Apr 2018, 20:17
Display posts from previous: Sort by

The table above shows the quantities and prices per pound of three

  new topic post reply Question banks Downloads My Bookmarks Reviews Important topics  

Events & Promotions

PREV
NEXT


GMAT Club MBA Forum Home| About| Terms and Conditions and Privacy Policy| GMAT Club Rules| Contact| Sitemap

Powered by phpBB © phpBB Group | Emoji artwork provided by EmojiOne

Kindly note that the GMAT® test is a registered trademark of the Graduate Management Admission Council®, and this site has neither been reviewed nor endorsed by GMAC®.