GMAT Question of the Day - Daily to your Mailbox; hard ones only

It is currently 13 Oct 2019, 13:23

Close

GMAT Club Daily Prep

Thank you for using the timer - this advanced tool can estimate your performance and suggest more practice questions. We have subscribed you to Daily Prep Questions via email.

Customized
for You

we will pick new questions that match your level based on your Timer History

Track
Your Progress

every week, we’ll send you an estimated GMAT score based on your performance

Practice
Pays

we will pick new questions that match your level based on your Timer History

Not interested in getting valuable practice questions and articles delivered to your email? No problem, unsubscribe here.

Close

Request Expert Reply

Confirm Cancel

At the local grocery store, apples normally cost 40 cents each. During

  new topic post reply Question banks Downloads My Bookmarks Reviews Important topics  
Author Message
TAGS:

Hide Tags

Find Similar Topics 
Math Expert
User avatar
V
Joined: 02 Sep 2009
Posts: 58335
At the local grocery store, apples normally cost 40 cents each. During  [#permalink]

Show Tags

New post 16 May 2018, 04:35
00:00
A
B
C
D
E

Difficulty:

  15% (low)

Question Stats:

85% (01:03) correct 15% (01:40) wrong based on 63 sessions

HideShow timer Statistics

e-GMAT Representative
User avatar
V
Joined: 04 Jan 2015
Posts: 3074
Re: At the local grocery store, apples normally cost 40 cents each. During  [#permalink]

Show Tags

New post 16 May 2018, 04:42

Solution



Given:
• Normally apples cost 40 cents each
• In sale, 3 apples cost a dollar

To find:
• What will be the savings if 30 apples were purchased at sale price?

Approach and Working:
• As the normal price of each apple is 40 cents, the original price of 30 apples = 40 * 30 cents = 1200 cents = $12
• At sale price, 3 apples cost $1
    o Therefore, 30 apples will cost $10

• Hence, the amount of savings = $12 - $10 = $2

Hence, the correct answer is option C.

Answer: C
_________________
Target Test Prep Representative
User avatar
G
Status: Head GMAT Instructor
Affiliations: Target Test Prep
Joined: 04 Mar 2011
Posts: 2817
Re: At the local grocery store, apples normally cost 40 cents each. During  [#permalink]

Show Tags

New post 18 May 2018, 11:20
Bunuel wrote:
At the local grocery store, apples normally cost 40 cents each. During a recent sale, the price was reduced to 3 apples for a dollar. How much money would be saved by purchasing 30 apples at the sale price?

A. $1
B. $1.50
C. $2
D. $2.50
E. $3


At regular price, 30 apples cost 30 x 0.40 = 12 dollars.

At the sale price, 30 apples cost 30 x 1/3 = 10 dollars.

So at the sale price, a total of 2 dollars is saved.

Answer: C
_________________

Jeffrey Miller

Head of GMAT Instruction

Jeff@TargetTestPrep.com
TTP - Target Test Prep Logo
122 Reviews

5-star rated online GMAT quant
self study course

See why Target Test Prep is the top rated GMAT quant course on GMAT Club. Read Our Reviews

If you find one of my posts helpful, please take a moment to click on the "Kudos" button.

GMATH Teacher
User avatar
P
Status: GMATH founder
Joined: 12 Oct 2010
Posts: 935
Re: At the local grocery store, apples normally cost 40 cents each. During  [#permalink]

Show Tags

New post 04 Nov 2018, 12:59
Bunuel wrote:
At the local grocery store, apples normally cost 40 cents each. During a recent sale, the price was reduced to 3 apples for a dollar. How much money would be saved by purchasing 30 apples at the sale price?

A. $1
B. $1.50
C. $2
D. $2.50
E. $3

Trivial application of UNITS CONTROL, one of the most powerful tools of our method!


\(?\,\,\,\left[ \$ \right]\,\,\, = \,\,\,30\,\,{\rm{apples}}\,\,\,\left( {{{\,40\,\,{\rm{cents}}\,} \over {1\,\,{\rm{apple}}}}} \right)\,\,\,\left( {{{1\,\,{\rm{\$ }}} \over {\,100\,\,{\rm{cents}}\,}}} \right)\,\,\,\, - \,\,\,30\,\,{\rm{apples}}\,\,\left( {{{1\,\,{\rm{\$ }}} \over {\,3\,\,{\rm{apples}}\,}}} \right)\,\,\,\,\, = \,\,\,3 \cdot 4 - 10\,\,\, = \,\,\,2\,\,\,\,\,\left[ \$ \right]\)


This solution follows the notations and rationale taught in the GMATH method.

Regards,
Fabio.
_________________
Fabio Skilnik :: GMATH method creator (Math for the GMAT)
Our high-level "quant" preparation starts here: https://gmath.net
GMAT Club Bot
Re: At the local grocery store, apples normally cost 40 cents each. During   [#permalink] 04 Nov 2018, 12:59
Display posts from previous: Sort by

At the local grocery store, apples normally cost 40 cents each. During

  new topic post reply Question banks Downloads My Bookmarks Reviews Important topics  





Powered by phpBB © phpBB Group | Emoji artwork provided by EmojiOne