GMAT Question of the Day - Daily to your Mailbox; hard ones only

It is currently 21 Oct 2019, 05:42

Close

GMAT Club Daily Prep

Thank you for using the timer - this advanced tool can estimate your performance and suggest more practice questions. We have subscribed you to Daily Prep Questions via email.

Customized
for You

we will pick new questions that match your level based on your Timer History

Track
Your Progress

every week, we’ll send you an estimated GMAT score based on your performance

Practice
Pays

we will pick new questions that match your level based on your Timer History

Not interested in getting valuable practice questions and articles delivered to your email? No problem, unsubscribe here.

Close

Request Expert Reply

Confirm Cancel

A television manufacturer produces 600 units of a certain model each

  new topic post reply Question banks Downloads My Bookmarks Reviews Important topics  
Author Message
TAGS:

Hide Tags

Find Similar Topics 
Ryerson (Ted Rogers) Thread Master
User avatar
Joined: 27 Sep 2015
Posts: 55
Location: Canada
GMAT 1: 410 Q33 V13
WE: Management Consulting (Computer Software)
GMAT ToolKit User
A television manufacturer produces 600 units of a certain model each  [#permalink]

Show Tags

New post 21 Dec 2015, 20:53
3
2
00:00
A
B
C
D
E

Difficulty:

  5% (low)

Question Stats:

91% (01:42) correct 9% (01:47) wrong based on 250 sessions

HideShow timer Statistics

A television manufacturer produces 600 units of a certain model each month at a cost to the manufacturer of $90 per unit and all of the produced units are sold each month. What is the minimum selling price per unit that will ensure that the monthly profit (revenue from sales minus the manufacturer's cost to produce) on the sales of these units will be at least $42,000?

A. $110
B. $120
C. $140
D. $160
E. $180

_________________
Discipline does not mean control. Discipline means having the sense to do exactly what is needed.
Ryerson (Ted Rogers) Thread Master
User avatar
Joined: 27 Sep 2015
Posts: 55
Location: Canada
GMAT 1: 410 Q33 V13
WE: Management Consulting (Computer Software)
GMAT ToolKit User
Re: A television manufacturer produces 600 units of a certain model each  [#permalink]

Show Tags

New post 21 Dec 2015, 21:00
1
Total cost = \(600 + 90 = 54000\)
total revenue per month = cost + profit = \(54000+42000 = 96000\)

Selling price per unit = \(\frac{96000}{600}= 160\)

D is correct answer.
_________________
Discipline does not mean control. Discipline means having the sense to do exactly what is needed.
Director
Director
avatar
G
Joined: 02 Sep 2016
Posts: 649
Re: A television manufacturer produces 600 units of a certain model each  [#permalink]

Show Tags

New post 20 Aug 2017, 01:11
Bunuel and abhimahna

I solved it this way. Is it fine?

Total manufacturing cost= 600*90= 54000
Total selling cost= 600x

Profit= 600x- 54000

600x- 54000>= 42000

x>=160

The least value is 160 because of the equal to sign.
_________________
Help me make my explanation better by providing a logical feedback.

If you liked the post, HIT KUDOS !!

Don't quit.............Do it.
Board of Directors
User avatar
V
Status: Stepping into my 10 years long dream
Joined: 18 Jul 2015
Posts: 3578
Reviews Badge
Re: A television manufacturer produces 600 units of a certain model each  [#permalink]

Show Tags

New post 20 Aug 2017, 01:15
1
Shiv2016 wrote:
Bunuel and abhimahna

I solved it this way. Is it fine?

Total manufacturing cost= 600*90= 54000
Total selling cost= 600x

Profit= 600x- 54000

600x- 54000>= 42000

x>=160

The least value is 160 because of the equal to sign.


Hi Shiv2016 ,

Yes, this method is fine. It's actually the same the other person has used in the above post.

You are taking >= while he was taking "=".

You are all good if you are getting the right answer. :)
_________________
My LinkedIn abhimahna.
My GMAT Story: From V21 to V40
My MBA Journey: My 10 years long MBA Dream
My Secret Hacks: Best way to use GMATClub | Importance of an Error Log!
Verbal Resources: All SC Resources at one place | All CR Resources at one place
Blog: Subscribe to Question of the Day Blog
GMAT Club Inbuilt Error Log Functionality - View More.
New Visa Forum - Ask all your Visa Related Questions - here.
New! Best Reply Functionality on GMAT Club!
Find a bug in the new email templates and get rewarded with 2 weeks of GMATClub Tests for free
Check our new About Us Page here.
Senior SC Moderator
avatar
V
Joined: 22 May 2016
Posts: 3565
Re: A television manufacturer produces 600 units of a certain model each  [#permalink]

Show Tags

New post 20 Aug 2017, 07:05
RSOHAL wrote:
A television manufacturer produces 600 units of a certain model each month at a cost to the manufacturer of $90 per unit and all of the produced units are sold each month. What is the minimum selling price per unit that will ensure that the monthly profit (revenue from sales minus the manufacturer's cost to produce) on the sales of these units will be at least $42,000?

A$110
B$120
C$140
D$160
E$180

TR - TC = total profit
TR = (sell price per item) * (# of items)
TC = (cost price per item) * (# of items)

We need sell price per item, x

600x - (600)(90) = 42,000
600x - 54,000 = 42,000
600x = 96,000
x = 160

Answer D
_________________
SC Butler has resumed! Get two SC questions to practice, whose links you can find by date, here.


Instructions for living a life. Pay attention. Be astonished. Tell about it. -- Mary Oliver
Manager
Manager
avatar
B
Joined: 04 May 2014
Posts: 151
Location: India
WE: Sales (Mutual Funds and Brokerage)
Re: A television manufacturer produces 600 units of a certain model each  [#permalink]

Show Tags

New post 21 Aug 2017, 20:16
Total profit=42000=No of units sold=600 and the price be x
600X=42000
x=42000/600=420/6=70.
SP=90+70=160
Intern
Intern
avatar
B
Joined: 17 Jul 2017
Posts: 8
Re: A television manufacturer produces 600 units of a certain model each  [#permalink]

Show Tags

New post 23 Aug 2017, 23:59
1
my approach
since we already know cost per unit that is 90$/unit and we also successfully sells all unit every month and we need total 42000$ profit so simply divide 42000/600=420/6=70
now 90+70=160 will be selling price
Option D
Target Test Prep Representative
User avatar
D
Status: Founder & CEO
Affiliations: Target Test Prep
Joined: 14 Oct 2015
Posts: 8117
Location: United States (CA)
Re: A television manufacturer produces 600 units of a certain model each  [#permalink]

Show Tags

New post 29 Aug 2017, 17:19
RSOHAL wrote:
A television manufacturer produces 600 units of a certain model each month at a cost to the manufacturer of $90 per unit and all of the produced units are sold each month. What is the minimum selling price per unit that will ensure that the monthly profit (revenue from sales minus the manufacturer's cost to produce) on the sales of these units will be at least $42,000?

A$110
B$120
C$140
D$160
E$180


We can let p = the minimum selling price per unit and create the following equation:

600p - 600(90) ≥ 42,000

600p - 54,000 ≥ 42,000

600p ≥ 96,000

p ≥ 160

Answer: D
_________________

Scott Woodbury-Stewart

Founder and CEO

Scott@TargetTestPrep.com
TTP - Target Test Prep Logo
122 Reviews

5-star rated online GMAT quant
self study course

See why Target Test Prep is the top rated GMAT quant course on GMAT Club. Read Our Reviews

If you find one of my posts helpful, please take a moment to click on the "Kudos" button.

Intern
Intern
avatar
B
Joined: 11 Dec 2016
Posts: 47
Re: A television manufacturer produces 600 units of a certain model each  [#permalink]

Show Tags

New post 11 Oct 2017, 11:27
Total Cost price= 90*600
C.P = 54000
Total Selling Price= 600*x

Where x= no. of units

Profit= Selling price - Cost Price
42000= 600x- 54000
600x= 96000
x=160

Ans. D
EMPOWERgmat Instructor
User avatar
V
Status: GMAT Assassin/Co-Founder
Affiliations: EMPOWERgmat
Joined: 19 Dec 2014
Posts: 15294
Location: United States (CA)
GMAT 1: 800 Q51 V49
GRE 1: Q170 V170
Re: A television manufacturer produces 600 units of a certain model each  [#permalink]

Show Tags

New post 06 Dec 2017, 14:11
1
1
Hi All,

While this question is a bit 'wordy', there's a great built-in logic 'shortcut' that you can use to minimize the amount of work that you need to do to get to the correct answer. To start, we're given a couple of facts to work with:
1) There are 600 units produced and sold
2) Each unit COST $90 to make

We're asked for the price at which the TOTAL PROFIT from the sale of these units = $42,000.

Since there are 600 units, then each unit has to bring in $42,000/600 = $70 in profit. The COST of each unit is $90, so to hit that total profit, we just need to increase that $90 by $70 on each unit.

$90 + $70 = $160

Final Answer:

GMAT assassins aren't born, they're made,
Rich
_________________
Contact Rich at: Rich.C@empowergmat.com
Image


The Course Used By GMAT Club Moderators To Earn 750+

souvik101990 Score: 760 Q50 V42 ★★★★★
ENGRTOMBA2018 Score: 750 Q49 V44 ★★★★★
SVP
SVP
User avatar
P
Joined: 03 Jun 2019
Posts: 1739
Location: India
Premium Member Reviews Badge CAT Tests
Re: A television manufacturer produces 600 units of a certain model each  [#permalink]

Show Tags

New post 16 Sep 2019, 09:23
RSOHAL wrote:
A television manufacturer produces 600 units of a certain model each month at a cost to the manufacturer of $90 per unit and all of the produced units are sold each month. What is the minimum selling price per unit that will ensure that the monthly profit (revenue from sales minus the manufacturer's cost to produce) on the sales of these units will be at least $42,000?

A$110
B$120
C$140
D$160
E$180


A television manufacturer produces 600 units of a certain model each month at a cost to the manufacturer of $90 per unit and all of the produced units are sold each month. What is the minimum selling price per unit that will ensure that the monthly profit (revenue from sales minus the manufacturer's cost to produce) on the sales of these units will be at least $42,000?

Let the selling price per unit be $x
600 (x - 90) >= 42,000
x -90 >= 70
x>=$160

IMO D
_________________
"Success is not final; failure is not fatal: It is the courage to continue that counts."

Please provide kudos if you like my post. Kudos encourage active discussions.

My GMAT Resources: -

Efficient Learning
All you need to know about GMAT quant

Tele: +91-11-40396815
Mobile : +91-9910661622
E-mail : kinshook.chaturvedi@gmail.com
Board of Directors
User avatar
D
Status: QA & VA Forum Moderator
Joined: 11 Jun 2011
Posts: 4774
Location: India
GPA: 3.5
WE: Business Development (Commercial Banking)
GMAT ToolKit User
Re: A television manufacturer produces 600 units of a certain model each  [#permalink]

Show Tags

New post 16 Sep 2019, 10:58
RSOHAL wrote:
A television manufacturer produces 600 units of a certain model each month at a cost to the manufacturer of $90 per unit and all of the produced units are sold each month. What is the minimum selling price per unit that will ensure that the monthly profit (revenue from sales minus the manufacturer's cost to produce) on the sales of these units will be at least $42,000?

A$110
B$120
C$140
D$160
E$180


\(\frac{600*90 + 42000}{600}\)

Or, \(\frac{600(90 + 70)}{600}\)

Or, \(160\), Answer must be (D)
_________________
Thanks and Regards

Abhishek....

PLEASE FOLLOW THE RULES FOR POSTING IN QA AND VA FORUM AND USE SEARCH FUNCTION BEFORE POSTING NEW QUESTIONS

How to use Search Function in GMAT Club | Rules for Posting in QA forum | Writing Mathematical Formulas |Rules for Posting in VA forum | Request Expert's Reply ( VA Forum Only )
GMAT Club Bot
Re: A television manufacturer produces 600 units of a certain model each   [#permalink] 16 Sep 2019, 10:58
Display posts from previous: Sort by

A television manufacturer produces 600 units of a certain model each

  new topic post reply Question banks Downloads My Bookmarks Reviews Important topics  





Powered by phpBB © phpBB Group | Emoji artwork provided by EmojiOne