Last visit was: 24 Jul 2024, 05:02 It is currently 24 Jul 2024, 05:02
Close
GMAT Club Daily Prep
Thank you for using the timer - this advanced tool can estimate your performance and suggest more practice questions. We have subscribed you to Daily Prep Questions via email.

Customized
for You

we will pick new questions that match your level based on your Timer History

Track
Your Progress

every week, we’ll send you an estimated GMAT score based on your performance

Practice
Pays

we will pick new questions that match your level based on your Timer History
Not interested in getting valuable practice questions and articles delivered to your email? No problem, unsubscribe here.
Close
Request Expert Reply
Confirm Cancel
SORT BY:
Date
Tags:
Show Tags
Hide Tags
avatar
Intern
Intern
Joined: 25 Jan 2013
Posts: 24
Own Kudos [?]: 222 [1]
Given Kudos: 11
Send PM
Math Expert
Joined: 02 Sep 2009
Posts: 94605
Own Kudos [?]: 643489 [2]
Given Kudos: 86734
Send PM
Intern
Intern
Joined: 07 Aug 2018
Status:Wings of Fire
Posts: 11
Own Kudos [?]: 10 [0]
Given Kudos: 47
Location: India
Concentration: Finance, General Management
GMAT 1: 610 Q47 V27
GMAT 2: 700 Q46 V40
WE:Accounting (Retail Banking)
Send PM
GMAT Club Legend
GMAT Club Legend
Joined: 18 Aug 2017
Status:You learn more from failure than from success.
Posts: 8011
Own Kudos [?]: 4253 [2]
Given Kudos: 243
Location: India
Concentration: Sustainability, Marketing
GMAT Focus 1:
545 Q79 V79 DI73
GPA: 4
WE:Marketing (Energy and Utilities)
Send PM
Re: Keri, Neill, and Rich use toilet paper in their apartment in a ratio [#permalink]
2
Kudos
Bunuel wrote:
Keri, Neill, and Rich use toilet paper in their apartment in a ratio of 3:2:2. Rich buys two cases of toilet paper online for everyone`s use at 28 rolls per case, an average of $3.50/roll and a $14 delivery charge. If they each contribute to the cost of the toilet paper in direct proportion to the amount they use, how much must Keri contribute?

A. 87
B. 88
C. 89
D. 90
E. 92


Ratio for K:N:R would be 7x= 56 ' as two sets and each set has 28 rolls'
x=8 K:N:R = 24:16:16 toilet paper

Cost of the whole set : 3.5*56+14= 210
Cost per roll: 210/56= 3.75
Amount K would have to pay 3.75$*24= 90$ option D
GMAT Club Bot
Re: Keri, Neill, and Rich use toilet paper in their apartment in a ratio [#permalink]
Moderator:
Math Expert
94605 posts