Last visit was: 21 May 2024, 12:51 It is currently 21 May 2024, 12:51
Close
GMAT Club Daily Prep
Thank you for using the timer - this advanced tool can estimate your performance and suggest more practice questions. We have subscribed you to Daily Prep Questions via email.

Customized
for You

we will pick new questions that match your level based on your Timer History

Track
Your Progress

every week, we’ll send you an estimated GMAT score based on your performance

Practice
Pays

we will pick new questions that match your level based on your Timer History
Not interested in getting valuable practice questions and articles delivered to your email? No problem, unsubscribe here.
Close
Request Expert Reply
Confirm Cancel
SORT BY:
Date
Manager
Manager
Joined: 19 Aug 2016
Posts: 129
Own Kudos [?]: 296 [11]
Given Kudos: 59
Location: India
GMAT 1: 640 Q47 V31
GPA: 3.82
Send PM
Most Helpful Reply
Manager
Manager
Joined: 14 Oct 2017
Posts: 192
Own Kudos [?]: 272 [10]
Given Kudos: 385
GMAT 1: 710 Q44 V41
Send PM
General Discussion
Math Expert
Joined: 02 Sep 2009
Posts: 93373
Own Kudos [?]: 625605 [1]
Given Kudos: 81918
Send PM
Math Expert
Joined: 02 Sep 2009
Posts: 93373
Own Kudos [?]: 625605 [0]
Given Kudos: 81918
Send PM
Re: Material M costs $10 per kg, and material N costs $20 per kg. If 25 kg [#permalink]
Expert Reply
ashikaverma13 wrote:
Material M costs $10 per kg, and material N costs $20 per kg. If 25 kg of Material K consists of p kg of material M and q kg of material N, is p<q?

1. p<13

2. The cost per kg of material K is greater than $15.


Please name topics properly. Check rule #3 here: rules-for-posting-please-read-this-before-posting-133935.html
User avatar
Non-Human User
Joined: 09 Sep 2013
Posts: 33140
Own Kudos [?]: 829 [0]
Given Kudos: 0
Send PM
Re: Material M costs $10 per kg, and material N costs $20 per kg. If 25 kg [#permalink]
Hello from the GMAT Club BumpBot!

Thanks to another GMAT Club member, I have just discovered this valuable topic, yet it had no discussion for over a year. I am now bumping it up - doing my job. I think you may find it valuable (esp those replies with Kudos).

Want to see all other topics I dig out? Follow me (click follow button on profile). You will receive a summary of all topics I bump in your profile area as well as via email.
GMAT Club Bot
Re: Material M costs $10 per kg, and material N costs $20 per kg. If 25 kg [#permalink]
Moderator:
Math Expert
93373 posts