Last visit was: 19 Nov 2025, 13:49 It is currently 19 Nov 2025, 13:49
Close
GMAT Club Daily Prep
Thank you for using the timer - this advanced tool can estimate your performance and suggest more practice questions. We have subscribed you to Daily Prep Questions via email.

Customized
for You

we will pick new questions that match your level based on your Timer History

Track
Your Progress

every week, we’ll send you an estimated GMAT score based on your performance

Practice
Pays

we will pick new questions that match your level based on your Timer History
Not interested in getting valuable practice questions and articles delivered to your email? No problem, unsubscribe here.
Close
Request Expert Reply
Confirm Cancel
User avatar
GMATD11
Joined: 10 Nov 2010
Last visit: 25 Sep 2012
Posts: 128
Own Kudos:
3,194
 [145]
Given Kudos: 22
Location: India
Concentration: Strategy, Operations
GMAT 1: 520 Q42 V19
GMAT 2: 540 Q44 V21
WE:Information Technology (Computer Software)
GMAT 2: 540 Q44 V21
Posts: 128
Kudos: 3,194
 [145]
9
Kudos
Add Kudos
136
Bookmarks
Bookmark this Post
Most Helpful Reply
User avatar
JeffTargetTestPrep
User avatar
Target Test Prep Representative
Joined: 04 Mar 2011
Last visit: 05 Jan 2024
Posts: 2,977
Own Kudos:
8,390
 [22]
Given Kudos: 1,646
Status:Head GMAT Instructor
Affiliations: Target Test Prep
Expert
Expert reply
Posts: 2,977
Kudos: 8,390
 [22]
9
Kudos
Add Kudos
13
Bookmarks
Bookmark this Post
User avatar
KarishmaB
Joined: 16 Oct 2010
Last visit: 19 Nov 2025
Posts: 16,267
Own Kudos:
77,000
 [21]
Given Kudos: 482
Location: Pune, India
Expert
Expert reply
Active GMAT Club Expert! Tag them with @ followed by their username for a faster response.
Posts: 16,267
Kudos: 77,000
 [21]
12
Kudos
Add Kudos
9
Bookmarks
Bookmark this Post
User avatar
avigutman
Joined: 17 Jul 2019
Last visit: 30 Sep 2025
Posts: 1,293
Own Kudos:
1,931
 [1]
Given Kudos: 66
Location: Canada
GMAT 1: 780 Q51 V45
GMAT 2: 780 Q50 V47
GMAT 3: 770 Q50 V45
Expert
Expert reply
GMAT 3: 770 Q50 V45
Posts: 1,293
Kudos: 1,931
 [1]
Kudos
Add Kudos
1
Bookmarks
Bookmark this Post
Video solution from Quant Reasoning starts at 20:24
Subscribe for more: https://www.youtube.com/QuantReasoning? ... irmation=1
General Discussion
User avatar
fluke
User avatar
Retired Moderator
Joined: 20 Dec 2010
Last visit: 24 Oct 2013
Posts: 1,099
Own Kudos:
5,095
 [7]
Given Kudos: 376
Posts: 1,099
Kudos: 5,095
 [7]
4
Kudos
Add Kudos
2
Bookmarks
Bookmark this Post
Quote:

Total number of heads=1500
cost=600

Cost per head=1500/600=2.5; not correct

\(1500\quad head = \$600\)
\(1 head = \frac{600}{1500}\)


2/3(1500)=1000
cost of 1000 heads=2.5*1.25*1000=3130
cost of rest 500 heads=3(500)=1500

Gross profit =4630-600=4030

But this answer is wrong.I think the method I am using is correct.

Where is the problem?
Pls help

I recommend one should use fractions to solve this one rather than converting it into decimals

Sol:
1500 heads -> $600
1 head -> $600/1500
1 head -> $(2/5)

25% more of (2/5) -> 125/100 * 2/5 = $(1/2)

He sold 2/3*1500 = 1000 heads for $(1/2) per head
Total revenue by selling 1000 heads = 1000 * 1/2 = $500

Heads left: 500
Cost per head: 90% of the previous price: 90/100 * 1/2 = $(9/20)
Total revenue by selling 500 heads = 9/20 * 500 = 225

Total revenue after selling 1500 cabbage heads - 225+500 = $725
Money spent on the purchase: $600

Profit = 725-600 = $125

Ans: "C"
User avatar
GMATD11
Joined: 10 Nov 2010
Last visit: 25 Sep 2012
Posts: 128
Own Kudos:
3,194
 [1]
Given Kudos: 22
Location: India
Concentration: Strategy, Operations
GMAT 1: 520 Q42 V19
GMAT 2: 540 Q44 V21
WE:Information Technology (Computer Software)
GMAT 2: 540 Q44 V21
Posts: 128
Kudos: 3,194
 [1]
Kudos
Add Kudos
1
Bookmarks
Bookmark this Post
fluke
Quote:

Total number of heads=1500
cost=600

Cost per head=1500/600=2.5; not correct

\(1500\quad head = \$600\)
\(1 head = \frac{600}{1500}\)


2/3(1500)=1000
cost of 1000 heads=2.5*1.25*1000=3130
cost of rest 500 heads=3(500)=1500

Gross profit =4630-600=4030

But this answer is wrong.I think the method I am using is correct.

Where is the problem?
Pls help

I recommend one should use fractions to solve this one rather than converting it into decimals

Sol:
1500 heads -> $600
1 head -> $600/1500
1 head -> $(2/5)

25% more of (2/5) -> 125/100 * 2/5 = $(1/2)

He sold 2/3*1500 = 1000 heads for $(1/2) per head
Total revenue by selling 1000 heads = 1000 * 1/2 = $500

Heads left: 500
Cost per head: 90% of the previous price: 90/100 * 1/2 = $(9/20)
Total revenue by selling 500 heads = 9/20 * 500 = 225

Total revenue after selling 1500 cabbage heads - 225+500 = $725
Money spent on the purchase: $600

Profit = 725-600 = $125

Ans: "C"
Thanks
I was wrong while calculating cost per head
User avatar
UJs
Joined: 18 Nov 2013
Last visit: 17 Feb 2018
Posts: 67
Own Kudos:
211
 [4]
Given Kudos: 63
Concentration: General Management, Technology
GMAT 1: 690 Q49 V34
GMAT 1: 690 Q49 V34
Posts: 67
Kudos: 211
 [4]
4
Kudos
Add Kudos
Bookmarks
Bookmark this Post
:arrow: :arrow: This sol might help, its faster if we solve this way , might save you some time :-D

Prob:
Total number of heads=1500
Cost Price =$600
Sale Price = 2/3 sold at 25% profit & 1/3 sold at price (10% less than the price each head sold for the day before)

Sol: will calculate these in bulks only (will try not to go down to single level)

    2/3 of 1500 ~ 1000 --> sold on day 1
    1/3 of 1500 ~ 500 --> sold on day 2

Day 1: Sale price of 2/3 sold at 25% profit = 1000 * 600/1500 * 125/100 = $500

~~now 1000 heads sold at $500, with the same price could have sold remaining 500 heads for = $500/2 = $250*

Day 2:Sale price of 1/3 (=500 heads) sold at 10% less than previous day price, that's 10% less of $250 = $225 (90% of $250)

Total sale price (Day1 + Day2) = $500 + $225 = $725

Profit = SP - CP = $725 - $600 = $125

Ans C
User avatar
generis
User avatar
Senior SC Moderator
Joined: 22 May 2016
Last visit: 18 Jun 2022
Posts: 5,272
Own Kudos:
Given Kudos: 9,464
Expert
Expert reply
Posts: 5,272
Kudos: 37,389
Kudos
Add Kudos
Bookmarks
Bookmark this Post
GMATD11
A shipment of 1500 heads of cabbage, each of which was approximately the same size was purchased for $600.The day the shipment arrived 2/3 of the heads were sold, each at 25% above the cost per head.The following day the rest were sold at a price per head equal to 10% less than the price each head sold for the day before.what was the gross profit on this shipment?

a) $100
b) $115
c) $125
d) $130
e) $135

Total number of heads=1500
cost=600

Cost per head=1500/600=2.5
2/3(1500)=1000
cost of 1000 heads=2.5*1.25*1000=3130
cost of rest 500 heads=3(500)=1500

Gross profit =4630-600=4030

But this answer is wrong.I think the method I am using is correct.

Where is the problem?
Pls help
Profit per unit works well with these numbers.

(Profit per item) * (# items) = gross profit

Cost per cabbage is $600 for 1500 heads = 40¢ per head

Sell Price A is 25% above cost: 40¢ * 1.25 = 50¢. Profit per head for price A = 10¢ = .10

Sell Price B is 10% less than Sell Price A: 50¢ *.90 = 45¢. Profit per head for price B = 5¢ = .05

Number of items at price A = 2/3 of 1,500 = 1,000

Number of items at price B = 1/3 of 1,500 = 500

1,000 * .10 = $100
500 * .05 = $25

Gross profit = 100 + 25 = $125

Answer C
User avatar
pushpitkc
Joined: 26 Feb 2016
Last visit: 19 Feb 2025
Posts: 2,802
Own Kudos:
6,063
 [1]
Given Kudos: 47
Location: India
GPA: 3.12
Posts: 2,802
Kudos: 6,063
 [1]
1
Kudos
Add Kudos
Bookmarks
Bookmark this Post
genxer123
GMATD11
A shipment of 1500 heads of cabbage, each of which was approximately the same size was purchased for $600.The day the shipment arrived 2/3 of the heads were sold, each at 25% above the cost per head.The following day the rest were sold at a price per head equal to 10% less than the price each head sold for the day before.what was the gross profit on this shipment?

a) $100
b) $115
c) $125
d) $130
e) $135

Total number of heads=1500
cost=600

Cost per head=1500/600=2.5
2/3(1500)=1000
cost of 1000 heads=2.5*1.25*1000=3130
cost of rest 500 heads=3(500)=1500

Gross profit =4630-600=4030

But this answer is wrong.I think the method I am using is correct.

Where is the problem?
Pls help
Profit per unit works well with these numbers.

(Profit per item) * (# items) = gross profit

Cost per cabbage is $600 for 1500 heads = 40¢ per head

Sell Price A is 10% above cost: 40¢ * 1.1 = 50¢. Profit per head for price A = 10¢ = .10

Sell Price B is 10% less than Sell Price A: 50¢ *.90 = 45¢. Profit per head for price B = 5¢ = .05

Number of items at price A = 2/3 of 1,500 = 1,000

Number of items at price B = 1/3 of 1,500 = 500

1,000 * .10 = $100
500 * .05 = $25

Gross profit = 100 + 25 = $125

Answer C

The rest of your calculations are correct.
But its 40 * 1.25 = 50(because its 25% more than the cost)

Please make the necessary change!
User avatar
generis
User avatar
Senior SC Moderator
Joined: 22 May 2016
Last visit: 18 Jun 2022
Posts: 5,272
Own Kudos:
Given Kudos: 9,464
Expert
Expert reply
Posts: 5,272
Kudos: 37,389
Kudos
Add Kudos
Bookmarks
Bookmark this Post
pushpitkc


The rest of your calculations are correct.
But its 40 * 1.25 = 50(because its 25% more than the cost)

Please make the necessary change!
Thanks for catching my typo! Edited.
User avatar
dave13
Joined: 09 Mar 2016
Last visit: 12 Aug 2025
Posts: 1,108
Own Kudos:
Given Kudos: 3,851
Posts: 1,108
Kudos: 1,113
Kudos
Add Kudos
Bookmarks
Bookmark this Post
GMATD11
A shipment of 1500 heads of cabbage, each of which was approximately the same size was purchased for $600.The day the shipment arrived 2/3 of the heads were sold, each at 25% above the cost per head.The following day the rest were sold at a price per head equal to 10% less than the price each head sold for the day before.what was the gross profit on this shipment?

(A) $100
(B) $115
(C) $125
(D) $130
(E) $135


hello highly intellectally smart people :) please help a passionate problem solver :)

here is my solution which is wrong, but i dont understand why its wrong:) why why why :)

total number of gabbage 1500

original cost per gabbage \(600/1500\) = 0.30 cents

2/3 of gabbage sold at 0.25 % more than it was bought --> 0.30*1.25 = 37.5 (profit of 2/3 of gabbage sold 7,5 * 1000 = 7500 -->7500/100 = 75

rest of gabbage is sold at 10 % less than day before ---> 37.5 * 0.1 = 3.75 ---> 37,5-3,75 = 33.75 so profit 3.75*500 =1875 --> 1875/100 = 18.75

total profit 75+18,75 = 93.75 :shocked :? why :roll: :-)
User avatar
generis
User avatar
Senior SC Moderator
Joined: 22 May 2016
Last visit: 18 Jun 2022
Posts: 5,272
Own Kudos:
37,389
 [1]
Given Kudos: 9,464
Expert
Expert reply
Posts: 5,272
Kudos: 37,389
 [1]
1
Kudos
Add Kudos
Bookmarks
Bookmark this Post
dave13
GMATD11
A shipment of 1500 heads of cabbage, each of which was approximately the same size was purchased for $600.The day the shipment arrived 2/3 of the heads were sold, each at 25% above the cost per head.The following day the rest were sold at a price per head equal to 10% less than the price each head sold for the day before.what was the gross profit on this shipment?

(A) $100
(B) $115
(C) $125
(D) $130
(E) $135

hello highly intellectally smart people :) please help a passionate problem solver :)

here is my solution which is wrong, but i dont understand why its wrong:) why why why :)

total number of gabbage 1500

original cost per gabbage \(600/1500\) = 0.30 cents

2/3 of gabbage sold at 0.25 % more than it was bought --> 0.30*1.25 = 37.5 (profit of 2/3 of gabbage sold 7,5 * 1000 = 7500 -->7500/100 = 75

rest of gabbage is sold at 10 % less than day before ---> 37.5 * 0.1 = 3.75 ---> 37,5-3,75 = 33.75 so profit 3.75*500 =1875 --> 1875/100 = 18.75

total profit 75+18,75 = 93.75 :shocked :? why :roll: :-)
Hi dave13 , you are indeed a passionate problem solver, which is admirable.

It looks to me as if you mostly understand how to solve the problem. You have a couple of arithmetic mistakes.

Quote:
original cost per gabbage \(600/1500\) = 0.30 cents
Try that arithmetic again. :)

Quote:
rest of gabbage is sold at 10 % less than day before ---> 37.5 * 0.1 = 3.75
Whoops. 10 % LESS than means
90 percent OF
(1 - .10) = .90
Not one-tenth

X percent less = (1 - Xpercent)
See below for links on GMAT and percents

If you get stuck trying to decide what "10% less than" means, take a simple example.

A cake cost $100
Next day it is on sale for10% LESS than before
Did the cake cost $10? No.

(1.00 - .10) = .90
The cake sold for .90 * $100 = $90

Finally, I don't understand this part
Quote:
37.5 (profit of 2/3 of gabbage sold 7,5 * 1000 = 7500 -->7500/100 = 75
37.5 CENTS (wrong number, but that's not the point) = .375 DOLLARS
Total revenue on 1,000 = (.375 * 1,000) = $375
??? I think? Am I missing something?

Try again? You'll get it.

See mikemcgarry Percents on the GMAT
And more on GMAT percents HERE:
"For example, the multiplier for a 40% increase would be: 1 + 0.40 = 1.4, and the multiplier for a 40% decrease would be 1 – 0.40 = 0.6 . . ."
avatar
dmorgan1
Joined: 28 Apr 2015
Last visit: 21 Jun 2019
Posts: 4
Own Kudos:
Given Kudos: 52
Posts: 4
Kudos: 1
Kudos
Add Kudos
Bookmarks
Bookmark this Post
GMATD11
A shipment of 1500 heads of cabbage, each of which was approximately the same size was purchased for $600.The day the shipment arrived 2/3 of the heads were sold, each at 25% above the cost per head.The following day the rest were sold at a price per head equal to 10% less than the price each head sold for the day before.what was the gross profit on this shipment?

(A) $100
(B) $115
(C) $125
(D) $130
(E) $135

Total number of heads=1500
cost=600

Cost per head=1500/600=2.5
2/3(1500)=1000
cost of 1000 heads=2.5*1.25*1000=3130
cost of rest 500 heads=3(500)=1500

Gross profit =4630-600=4030

But this answer is wrong.I think the method I am using is correct.

Where is the problem?
Pls help

Cost per cabbage = $600/1500 = $0.40
1000 cabbages sold for 25% above cost on day 1: profit on day 1 = 1000*0.25*0.40 = 100
500 cabbages sold for 10% less than day before on day 2: profit on day 2 = 500*(0.50*0.90 - 0.40) = 500*(0.05) = 25
Profit = 100 + 25 = 125
User avatar
SchruteDwight
Joined: 03 Sep 2018
Last visit: 30 Mar 2023
Posts: 167
Own Kudos:
Given Kudos: 923
Location: Netherlands
GPA: 4
Products:
Posts: 167
Kudos: 113
Kudos
Add Kudos
Bookmarks
Bookmark this Post
Solutions as presented above are too time-consuming.

profit = revenue-cost
100 = 5/4*400-400
25 = 5/4*9/10*200-200

100+25 = 125
User avatar
Probus
Joined: 10 Apr 2018
Last visit: 22 May 2020
Posts: 180
Own Kudos:
Given Kudos: 115
Location: United States (NC)
Posts: 180
Kudos: 530
Kudos
Add Kudos
Bookmarks
Bookmark this Post
Let X be CP of each head
on 2/3 of shipments they earn 25 % profit on each = 1.25 X
and on 1/3 of shipments they earn 90% (25% of profit ) = .9* 1.25 X = 1.125 X which is 12.5 % above CP

So we have for every 3 cabbage heads 2 sell @ 25% above CP and 1 sells for 12.5 % above CP

So average profit would be = \(\frac{2*25+12.5*1}{3}\) % of 600

this \(\frac{62.5}{{3}% \) of 600

or \(\frac{62.5}{{300} \) * 600

125

Alternatively,

We know that
on 2/3 ( 1000) of shipments they earn 25 % profit on each = 5/4 on each
and
on 1/3 ( 500) of they earn 90% (25% of profit )= 90/100 *5/4= 9/8 on each
we can find the average profit on entire shipment which comes out to be 29/24
I mostly use allegation method for this
\(\frac{\frac{5}{4}-x}{x-\frac{9}{8}}\) =\(\frac{1}{2}\)

X= 29/24

So (29/24)* 600 -600 = Profit

= 125

Hope this helps
avatar
navya27
Joined: 14 Sep 2019
Last visit: 12 Oct 2021
Posts: 51
Own Kudos:
Given Kudos: 469
Location: India
Posts: 51
Kudos: 29
Kudos
Add Kudos
Bookmarks
Bookmark this Post
GMATD11
fluke
Quote:

Total number of heads=1500
cost=600

Cost per head=1500/600=2.5; not correct made the exact same mistake!! spent so much time! wondering is this is a way to make such an easy problem difficult. Tendency would be divide bigger by smaller number. very rookie mistake.

\(1500\quad head = \$600\)
\(1 head = \frac{600}{1500}\)


2/3(1500)=1000
cost of 1000 heads=2.5*1.25*1000=3130
cost of rest 500 heads=3(500)=1500

Gross profit =4630-600=4030

But this answer is wrong.I think the method I am using is correct.

Where is the problem?
Pls help

I recommend one should use fractions to solve this one rather than converting it into decimals

Sol:
1500 heads -> $600
1 head -> $600/1500
1 head -> $(2/5)

25% more of (2/5) -> 125/100 * 2/5 = $(1/2)

He sold 2/3*1500 = 1000 heads for $(1/2) per head
Total revenue by selling 1000 heads = 1000 * 1/2 = $500

Heads left: 500
Cost per head: 90% of the previous price: 90/100 * 1/2 = $(9/20)
Total revenue by selling 500 heads = 9/20 * 500 = 225

Total revenue after selling 1500 cabbage heads - 225+500 = $725
Money spent on the purchase: $600

Profit = 725-600 = $125

Ans: "C"
Thanks
I was wrong while calculating cost per head
User avatar
dabaobao
Joined: 24 Oct 2016
Last visit: 20 Jun 2022
Posts: 570
Own Kudos:
Given Kudos: 143
GMAT 1: 670 Q46 V36
GMAT 2: 690 Q47 V38
GMAT 3: 690 Q48 V37
GMAT 4: 710 Q49 V38 (Online)
GMAT 4: 710 Q49 V38 (Online)
Posts: 570
Kudos: 1,639
Kudos
Add Kudos
Bookmarks
Bookmark this Post
GMATD11
A shipment of 1500 heads of cabbage, each of which was approximately the same size was purchased for $600.The day the shipment arrived 2/3 of the heads were sold, each at 25% above the cost per head.The following day the rest were sold at a price per head equal to 10% less than the price each head sold for the day before.what was the gross profit on this shipment?

(A) $100
(B) $115
(C) $125
(D) $130
(E) $135

Total number of heads=1500
cost=600

Cost per head=1500/600=2.5
2/3(1500)=1000
cost of 1000 heads=2.5*1.25*1000=3130
cost of rest 500 heads=3(500)=1500

Gross profit =4630-600=4030

But this answer is wrong.I think the method I am using is correct.

Where is the problem?
Pls help

Use weighted Averages

One end of scale:
(5/4) * (9/10) = 9/8
Second end of scale:
5/4 => 10/8

9/8 ----------Avg-----10/8
Ratio: ----2--------1--

9/8 + 2/3*1/8 = 29/24
% increase = 5/24

Profit = (5/24) * 600 = 125

ANSWER: C
User avatar
Raxit85
Joined: 22 Feb 2018
Last visit: 02 Aug 2025
Posts: 766
Own Kudos:
1,177
 [1]
Given Kudos: 135
Posts: 766
Kudos: 1,177
 [1]
1
Kudos
Add Kudos
Bookmarks
Bookmark this Post
VeritasKarishma
This question can be solved using the concept of weighted averages.

If weighted averages is your strength, read the following:
Profit % can be averaged using cost price as weight. Since cost price of each cabbage is the same, the ratio of cost price of cabbages sold the first day and those sold the second day is the same as the ratio of number of heads sold the first day and those sold the second day i.e. 2:1

First day, profit % = 25% i.e. selling price is (5/4)cost price
Second day selling price is 9/10 x 5/4 x cost price = 9/8 cost price. This means a profit % of 12.5%

Using weighted averages, Average profit % = (25 x 2 + 12.5 x 1)/3 = 20.8%

20.8% of $600 = $125

VeritasKarishma,

Can you please explain that how did you interpret the highlighted relationship?

Thanks!
User avatar
Raxit85
Joined: 22 Feb 2018
Last visit: 02 Aug 2025
Posts: 766
Own Kudos:
Given Kudos: 135
Posts: 766
Kudos: 1,177
Kudos
Add Kudos
Bookmarks
Bookmark this Post
dabaobao
GMATD11
A shipment of 1500 heads of cabbage, each of which was approximately the same size was purchased for $600.The day the shipment arrived 2/3 of the heads were sold, each at 25% above the cost per head.The following day the rest were sold at a price per head equal to 10% less than the price each head sold for the day before.what was the gross profit on this shipment?

(A) $100
(B) $115
(C) $125
(D) $130
(E) $135

Total number of heads=1500
cost=600

Cost per head=1500/600=2.5
2/3(1500)=1000
cost of 1000 heads=2.5*1.25*1000=3130
cost of rest 500 heads=3(500)=1500

Gross profit =4630-600=4030

But this answer is wrong.I think the method I am using is correct.

Where is the problem?
Pls help

Use weighted Averages

One end of scale:
(5/4) * (9/10) = 9/8
Second end of scale:
5/4 => 10/8

9/8 ----------Avg-----10/8
Ratio: ----2--------1--

9/8 + 2/3*1/8 = 29/24
% increase = 5/24

Profit = (5/24) * 600 = 125

ANSWER: C

dabaobao,

Can you please explain the rational for defining two ends of scale and above highlighted part?

Thanks!
User avatar
KarishmaB
Joined: 16 Oct 2010
Last visit: 19 Nov 2025
Posts: 16,267
Own Kudos:
77,000
 [1]
Given Kudos: 482
Location: Pune, India
Expert
Expert reply
Active GMAT Club Expert! Tag them with @ followed by their username for a faster response.
Posts: 16,267
Kudos: 77,000
 [1]
1
Kudos
Add Kudos
Bookmarks
Bookmark this Post
Raxit85
VeritasKarishma
This question can be solved using the concept of weighted averages.

If weighted averages is your strength, read the following:
Profit % can be averaged using cost price as weight. Since cost price of each cabbage is the same, the ratio of cost price of cabbages sold the first day and those sold the second day is the same as the ratio of number of heads sold the first day and those sold the second day i.e. 2:1

First day, profit % = 25% i.e. selling price is (5/4)cost price
Second day selling price is 9/10 x 5/4 x cost price = 9/8 cost price. This means a profit % of 12.5%

Using weighted averages, Average profit % = (25 x 2 + 12.5 x 1)/3 = 20.8%

20.8% of $600 = $125

VeritasKarishma,

Can you please explain that how did you interpret the highlighted relationship?

Thanks!

All the cabbages have the same cost price ($600/1500 = $0.40)

The day the shipment arrived 2/3 of the heads were sold, each at 25% above the cost per head.The following day the rest were sold (i.e. 1/3 of the heads were sold)

This gives us a ratio of 2 : 1 for the number of heads sold on day 1 : day 2 (2 heads were sold on day 1 for every 1 head on day 2)

Since cost of each head is the same, ratio of cost price on day 1 : day 2 is also 2 : 1 (cost price on day 1 is 2*0.4 for every 0.4 on day 2)
 1   2   
Moderators:
Math Expert
105390 posts
Tuck School Moderator
805 posts