GMAT Question of the Day - Daily to your Mailbox; hard ones only

It is currently 22 Feb 2019, 08:33

Close

GMAT Club Daily Prep

Thank you for using the timer - this advanced tool can estimate your performance and suggest more practice questions. We have subscribed you to Daily Prep Questions via email.

Customized
for You

we will pick new questions that match your level based on your Timer History

Track
Your Progress

every week, we’ll send you an estimated GMAT score based on your performance

Practice
Pays

we will pick new questions that match your level based on your Timer History

Not interested in getting valuable practice questions and articles delivered to your email? No problem, unsubscribe here.

Close

Request Expert Reply

Confirm Cancel
Events & Promotions in February
PrevNext
SuMoTuWeThFrSa
272829303112
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272812
Open Detailed Calendar
  • Free GMAT RC Webinar

     February 23, 2019

     February 23, 2019

     07:00 AM PST

     09:00 AM PST

    Learn reading strategies that can help even non-voracious reader to master GMAT RC. Saturday, February 23rd at 7 AM PT
  • FREE Quant Workshop by e-GMAT!

     February 24, 2019

     February 24, 2019

     07:00 AM PST

     09:00 AM PST

    Get personalized insights on how to achieve your Target Quant Score.

In a two-pound box of nuts and bolts that costs $2.34, the nuts cost 9

  new topic post reply Question banks Downloads My Bookmarks Reviews Important topics  
Author Message
TAGS:

Hide Tags

 
Math Expert
User avatar
V
Joined: 02 Sep 2009
Posts: 53067
In a two-pound box of nuts and bolts that costs $2.34, the nuts cost 9  [#permalink]

Show Tags

New post 18 Jan 2017, 05:33
00:00
A
B
C
D
E

Difficulty:

  45% (medium)

Question Stats:

71% (01:54) correct 29% (02:15) wrong based on 167 sessions

HideShow timer Statistics

In a two-pound box of nuts and bolts that costs $2.34, the nuts cost 96 cents per pound when purchased separately and the weight in the box due to bolts is equal to the weight due to nuts. How much will two pounds of bolts cost separately?

A. $2.76
B. $1.92
C. $1.59
D. $1.41
E. $1.38

_________________

New to the Math Forum?
Please read this: Ultimate GMAT Quantitative Megathread | All You Need for Quant | PLEASE READ AND FOLLOW: 12 Rules for Posting!!!

Resources:
GMAT Math Book | Triangles | Polygons | Coordinate Geometry | Factorials | Circles | Number Theory | Remainders; 8. Overlapping Sets | PDF of Math Book; 10. Remainders | GMAT Prep Software Analysis | SEVEN SAMURAI OF 2012 (BEST DISCUSSIONS) | Tricky questions from previous years.

Collection of Questions:
PS: 1. Tough and Tricky questions; 2. Hard questions; 3. Hard questions part 2; 4. Standard deviation; 5. Tough Problem Solving Questions With Solutions; 6. Probability and Combinations Questions With Solutions; 7 Tough and tricky exponents and roots questions; 8 12 Easy Pieces (or not?); 9 Bakers' Dozen; 10 Algebra set. ,11 Mixed Questions, 12 Fresh Meat

DS: 1. DS tough questions; 2. DS tough questions part 2; 3. DS tough questions part 3; 4. DS Standard deviation; 5. Inequalities; 6. 700+ GMAT Data Sufficiency Questions With Explanations; 7 Tough and tricky exponents and roots questions; 8 The Discreet Charm of the DS; 9 Devil's Dozen!!!; 10 Number Properties set., 11 New DS set.


What are GMAT Club Tests?
Extra-hard Quant Tests with Brilliant Analytics

VP
VP
User avatar
P
Joined: 05 Mar 2015
Posts: 1001
Re: In a two-pound box of nuts and bolts that costs $2.34, the nuts cost 9  [#permalink]

Show Tags

New post 18 Jan 2017, 06:57
1
Bunuel wrote:
In a two-pound box of nuts and bolts that costs $2.34, the nuts cost 96 cents per pound when purchased separately and the weight in the box due to bolts is equal to the weight due to nuts. How much will two pounds of bolts cost separately?

A. $2.76
B. $1.92
C. $1.59
D. $1.41
E. $1.38



Since it is two pound box carrying equal weights
then 1 pound of nuts and 1 pound of bolts is there in box
As nuts=$0.96/pound
also price of box = 1 pound nuts+1 pound bolts=$2.34
Price of bolts =2.34-0.96 =$1.38
so wight of 2 pounds bolts =2*1.38= $2.76

Ans A
Manager
Manager
User avatar
B
Joined: 29 Feb 2016
Posts: 112
Location: India
GMAT 1: 700 Q49 V35
GPA: 3
GMAT ToolKit User
Re: In a two-pound box of nuts and bolts that costs $2.34, the nuts cost 9  [#permalink]

Show Tags

New post 18 Jan 2017, 08:05
1
Bunuel wrote:
In a two-pound box of nuts and bolts that costs $2.34, the nuts cost 96 cents per pound when purchased separately and the weight in the box due to bolts is equal to the weight due to nuts. How much will two pounds of bolts cost separately?

A. $2.76
B. $1.92
C. $1.59
D. $1.41
E. $1.38



two pound box of nuts and bolts
nuts and bolts are of equal weight implies nuts one pound and bolts one pound
cost of nuts and box are given

N+B = 2.34
0.96+B = 2.34
B= 1.38 (one pound weight)
required cost = 1.38 * 2 =2.76
_________________

Find what you love and let it kill you. — Charles Bukowski

Target Test Prep Representative
User avatar
G
Status: Head GMAT Instructor
Affiliations: Target Test Prep
Joined: 04 Mar 2011
Posts: 2827
Re: In a two-pound box of nuts and bolts that costs $2.34, the nuts cost 9  [#permalink]

Show Tags

New post 23 Jan 2017, 06:17
Bunuel wrote:
In a two-pound box of nuts and bolts that costs $2.34, the nuts cost 96 cents per pound when purchased separately and the weight in the box due to bolts is equal to the weight due to nuts. How much will two pounds of bolts cost separately?

A. $2.76
B. $1.92
C. $1.59
D. $1.41
E. $1.38


We are given that two pounds of nuts and bolts cost $2.34, and the nuts and the bolts are equal in weight in this mixture; in other words, we have one pound of nuts and one pound of bolts. Since nuts cost $0.96 per pound, bolts cost $2.34 - $0.96 = $1.38 per pound. Two pounds of bolts will cost $1.38 x 2 = $2.76.

Answer: A
_________________

Jeffery Miller
Head of GMAT Instruction

GMAT Quant Self-Study Course
500+ lessons 3000+ practice problems 800+ HD solutions

Intern
Intern
avatar
Joined: 16 Jan 2019
Posts: 2
In a two-pound box of nuts and bolts that costs $2.34, the nuts cost 9  [#permalink]

Show Tags

New post 31 Jan 2019, 03:59
Since a pound of nuts costs less than $1, a pound of bolts must be more than $1 to bring the total to $2.34.

This mean that 2 pounds of bolts has to be more than $2 which is only in option A
GMAT Club Bot
In a two-pound box of nuts and bolts that costs $2.34, the nuts cost 9   [#permalink] 31 Jan 2019, 03:59
Display posts from previous: Sort by

In a two-pound box of nuts and bolts that costs $2.34, the nuts cost 9

  new topic post reply Question banks Downloads My Bookmarks Reviews Important topics  


Copyright

GMAT Club MBA Forum Home| About| Terms and Conditions and Privacy Policy| GMAT Club Rules| Contact| Sitemap

Powered by phpBB © phpBB Group | Emoji artwork provided by EmojiOne

Kindly note that the GMAT® test is a registered trademark of the Graduate Management Admission Council®, and this site has neither been reviewed nor endorsed by GMAC®.