Last visit was: 11 Jul 2025, 17:49 It is currently 11 Jul 2025, 17:49
Close
GMAT Club Daily Prep
Thank you for using the timer - this advanced tool can estimate your performance and suggest more practice questions. We have subscribed you to Daily Prep Questions via email.

Customized
for You

we will pick new questions that match your level based on your Timer History

Track
Your Progress

every week, we’ll send you an estimated GMAT score based on your performance

Practice
Pays

we will pick new questions that match your level based on your Timer History
Not interested in getting valuable practice questions and articles delivered to your email? No problem, unsubscribe here.
Close
Request Expert Reply
Confirm Cancel
User avatar
Awli
Joined: 08 Jan 2015
Last visit: 16 Apr 2015
Posts: 24
Own Kudos:
215
 [11]
Given Kudos: 31
Posts: 24
Kudos: 215
 [11]
1
Kudos
Add Kudos
10
Bookmarks
Bookmark this Post
User avatar
EMPOWERgmatRichC
User avatar
Major Poster
Joined: 19 Dec 2014
Last visit: 31 Dec 2023
Posts: 21,788
Own Kudos:
12,488
 [4]
Given Kudos: 450
Status:GMAT Assassin/Co-Founder
Affiliations: EMPOWERgmat
Location: United States (CA)
GMAT 1: 800 Q51 V49
GRE 1: Q170 V170
Expert
Expert reply
GMAT 1: 800 Q51 V49
GRE 1: Q170 V170
Posts: 21,788
Kudos: 12,488
 [4]
2
Kudos
Add Kudos
2
Bookmarks
Bookmark this Post
User avatar
Awli
Joined: 08 Jan 2015
Last visit: 16 Apr 2015
Posts: 24
Own Kudos:
Given Kudos: 31
Posts: 24
Kudos: 215
Kudos
Add Kudos
Bookmarks
Bookmark this Post
User avatar
EMPOWERgmatRichC
User avatar
Major Poster
Joined: 19 Dec 2014
Last visit: 31 Dec 2023
Posts: 21,788
Own Kudos:
Given Kudos: 450
Status:GMAT Assassin/Co-Founder
Affiliations: EMPOWERgmat
Location: United States (CA)
GMAT 1: 800 Q51 V49
GRE 1: Q170 V170
Expert
Expert reply
GMAT 1: 800 Q51 V49
GRE 1: Q170 V170
Posts: 21,788
Kudos: 12,488
Kudos
Add Kudos
Bookmarks
Bookmark this Post
Hi Awli,

I'm glad that you found the explanation helpful. I mentioned that this question could also be solved with Algebra, so here's that approach:

We're told that Cream costs twice as much as Skim Milk.

P = price of skim milk
2P = price of cream

We're told that a certain brand of milk is 1/4 cream and 3/4 skim milk:

X = total ounces of milk

(1/4)(X)(2P) = the part of the cost that is cream
(3/4)(X)(P) = the part of the cost that is skim milk

Cost of Milk =
(1/4)(X)(2P) + (3/4)(X)(P) =
(1/2)(XP) + (3/4)(XP) =
(5/4)(XP)

The question asks what fraction of the cost was from the cream:

[(1/2)(XP)]/[(5/4)(XP)]

Cancel out the XPs...

(1/2)/(5/4)

Multiply the numerator and denominator by 4....

2/5

Final Answer:
GMAT assassins aren't born, they're made,
Rich
User avatar
Awli
Joined: 08 Jan 2015
Last visit: 16 Apr 2015
Posts: 24
Own Kudos:
Given Kudos: 31
Posts: 24
Kudos: 215
Kudos
Add Kudos
Bookmarks
Bookmark this Post
EMPOWERgmatRichC
Hi Awli,

I'm glad that you found the explanation helpful. I mentioned that this question could also be solved with Algebra, so here's that approach:

We're told that Cream costs twice as much as Skim Milk.

P = price of skim milk
2P = price of cream

We're told that a certain brand of milk is 1/4 cream and 3/4 skim milk:

X = total ounces of milk

(1/4)(X)(2P) = the part of the cost that is cream
(3/4)(X)(P) = the part of the cost that is skim milk

Cost of Milk =
(1/4)(X)(2P) + (3/4)(X)(P) =
(1/2)(XP) + (3/4)(XP) =
(5/4)(XP)

The question asks what fraction of the cost was from the cream:

[(1/2)(XP)]/[(5/4)(XP)]

Cancel out the XPs...

(1/2)/(5/4)

Multiply the numerator and denominator by 4....

2/5

Final Answer:
GMAT assassins aren't born, they're made,
Rich


Thank you again EMPOWERgmatRichC !
User avatar
Lucky2783
Joined: 07 Aug 2011
Last visit: 08 May 2020
Posts: 418
Own Kudos:
1,987
 [4]
Given Kudos: 75
Concentration: International Business, Technology
GMAT 1: 630 Q49 V27
GMAT 1: 630 Q49 V27
Posts: 418
Kudos: 1,987
 [4]
3
Kudos
Add Kudos
1
Bookmarks
Bookmark this Post
Awli
Cream costs twice as much as skim milk. A certain brand of milk is 1/4 cream and 3/4 skim milk. What fraction of the cost of this brand is due to the cream?

a) 1/3
b)1/2
c) 2/5
d) 3/5
e) 3/4

Ratio of Cream:Milk = 1:3

3 portions of milk will cost 3x
1portion of cream will cost 2x

So 2x/(2x+3x)
2/5
avatar
OptimusPrepJanielle
Joined: 06 Nov 2014
Last visit: 08 Sep 2017
Posts: 1,779
Own Kudos:
Given Kudos: 23
Expert
Expert reply
Posts: 1,779
Kudos: 1,445
Kudos
Add Kudos
Bookmarks
Bookmark this Post
Awli
Cream costs twice as much as skim milk. A certain brand of milk is 1/4 cream and 3/4 skim milk. What fraction of the cost of this brand is due to the cream?

a) 1/3
b)1/2
c) 2/5
d) 3/5
e) 3/4

Let Cream = C and Skim milk = S
Given that C = 2S
Let there be 4 liters of milk => 1 liter is cream and 3 liters are skim milk.

Let cost of skim milk = $10 => Cream = $20.
Total price = 1*$20 + 3*$10
= 50
Hence proportion of cream = 20/50
=2/5
Hence option (C).

--
Optimus Prep's GMAT On Demand course for only $299 covers all verbal and quant. concepts in detail. Visit the following link to get your 7 days free trial account: https://www.optimus-prep.com/gmat-on-demand-course
avatar
PareshGmat
Joined: 27 Dec 2012
Last visit: 10 Jul 2016
Posts: 1,538
Own Kudos:
7,888
 [2]
Given Kudos: 193
Status:The Best Or Nothing
Location: India
Concentration: General Management, Technology
WE:Information Technology (Computer Software)
Posts: 1,538
Kudos: 7,888
 [2]
2
Kudos
Add Kudos
Bookmarks
Bookmark this Post
Let the price of milk = 1, then the price of cream = 2

Cost of milk in brand \(= 1 * \frac{3}{4} = \frac{3}{4}\)

Cost of cream in brand \(= 2 * \frac{1}{4} = \frac{1}{2}\)

Total cost \(= \frac{1}{2} + \frac{3}{4} = \frac{5}{4}\)

Required fraction\(= \frac{\frac{1}{2}}{\frac{5}{4}} = \frac{2}{5}\)

Answer = C
User avatar
gracie
Joined: 07 Dec 2014
Last visit: 11 Oct 2020
Posts: 1,035
Own Kudos:
Given Kudos: 27
Posts: 1,035
Kudos: 1,859
Kudos
Add Kudos
Bookmarks
Bookmark this Post
with no c, let total cost=4s
c=2s
with 1/4 c, total cost is 3s+2s=5s
c fraction of total cost=2s/5s=2/5
avatar
rrdeo22
Joined: 07 Feb 2021
Last visit: 10 Mar 2021
Posts: 15
Own Kudos:
Given Kudos: 7
Posts: 15
Kudos: 9
Kudos
Add Kudos
Bookmarks
Bookmark this Post
Lets assume total quantity be 100 units.

Cream = 25 units, Skim milk = 75 units

lets say skim milk cost is 1/unit, then cream = 2 per unit

total cost = 25*2+75 = 125

ratio = 50/125 = 2/5
User avatar
bumpbot
User avatar
Non-Human User
Joined: 09 Sep 2013
Last visit: 04 Jan 2021
Posts: 37,374
Own Kudos:
Posts: 37,374
Kudos: 1,010
Kudos
Add Kudos
Bookmarks
Bookmark this Post
Hello from the GMAT Club BumpBot!

Thanks to another GMAT Club member, I have just discovered this valuable topic, yet it had no discussion for over a year. I am now bumping it up - doing my job. I think you may find it valuable (esp those replies with Kudos).

Want to see all other topics I dig out? Follow me (click follow button on profile). You will receive a summary of all topics I bump in your profile area as well as via email.
Moderators:
Math Expert
102635 posts
PS Forum Moderator
688 posts