GMAT Question of the Day - Daily to your Mailbox; hard ones only

It is currently 15 Oct 2019, 14:32

Close

GMAT Club Daily Prep

Thank you for using the timer - this advanced tool can estimate your performance and suggest more practice questions. We have subscribed you to Daily Prep Questions via email.

Customized
for You

we will pick new questions that match your level based on your Timer History

Track
Your Progress

every week, we’ll send you an estimated GMAT score based on your performance

Practice
Pays

we will pick new questions that match your level based on your Timer History

Not interested in getting valuable practice questions and articles delivered to your email? No problem, unsubscribe here.

Close

Request Expert Reply

Confirm Cancel

During week W, how much did it cost, per mile, for the gasoline used b

  new topic post reply Question banks Downloads My Bookmarks Reviews Important topics  
Author Message
TAGS:

Hide Tags

Find Similar Topics 
Math Expert
User avatar
V
Joined: 02 Sep 2009
Posts: 58340
During week W, how much did it cost, per mile, for the gasoline used b  [#permalink]

Show Tags

New post 15 Dec 2014, 09:40
00:00
A
B
C
D
E

Difficulty:

  25% (medium)

Question Stats:

71% (00:58) correct 29% (00:49) wrong based on 198 sessions

HideShow timer Statistics

Manager
Manager
avatar
Joined: 10 Sep 2014
Posts: 96
Re: During week W, how much did it cost, per mile, for the gasoline used b  [#permalink]

Show Tags

New post 15 Dec 2014, 10:27
1
statement 1: insufficient
No info about how many miles or how many miles per gallon

statement 2: insufficient
no info about the cost or miles per gallon

statement 1+2: insufficient
no info about miles per gallos. The car could have only used 6 gallons of gas, which would have cost 1.24x6. That price/mile will be different than if the car had used 10 gallons of gas to cover the distance.

Answer E!
Manager
Manager
avatar
Joined: 21 Aug 2010
Posts: 164
Location: United States
GMAT 1: 700 Q49 V35
GMAT ToolKit User
Re: During week W, how much did it cost, per mile, for the gasoline used b  [#permalink]

Show Tags

New post 16 Dec 2014, 23:46
Bunuel wrote:

Tough and Tricky questions: Distance/Rate Problems.



During week W, how much did it cost, per mile, for the gasoline used by car X?

(1) During week W, car X used gasoline that cost $1.24 per gallon.
(2) During week W, car X was driven 270 miles.


Kudos for a correct solution.



Both Statements are insufficient as we cannot find amount of gasoline consumed.


Ans E
_________________
-------------------------------------
Math Expert
User avatar
V
Joined: 02 Sep 2009
Posts: 58340
Re: During week W, how much did it cost, per mile, for the gasoline used b  [#permalink]

Show Tags

New post 23 Dec 2014, 06:48
Non-Human User
User avatar
Joined: 09 Sep 2013
Posts: 13167
Re: During week W, how much did it cost, per mile, for the gasoline used b  [#permalink]

Show Tags

New post 29 Sep 2018, 07:55
Hello from the GMAT Club BumpBot!

Thanks to another GMAT Club member, I have just discovered this valuable topic, yet it had no discussion for over a year. I am now bumping it up - doing my job. I think you may find it valuable (esp those replies with Kudos).

Want to see all other topics I dig out? Follow me (click follow button on profile). You will receive a summary of all topics I bump in your profile area as well as via email.
_________________
GMAT Club Bot
Re: During week W, how much did it cost, per mile, for the gasoline used b   [#permalink] 29 Sep 2018, 07:55
Display posts from previous: Sort by

During week W, how much did it cost, per mile, for the gasoline used b

  new topic post reply Question banks Downloads My Bookmarks Reviews Important topics  





Powered by phpBB © phpBB Group | Emoji artwork provided by EmojiOne