GMAT Question of the Day - Daily to your Mailbox; hard ones only

It is currently 24 May 2019, 16:08

Close

GMAT Club Daily Prep

Thank you for using the timer - this advanced tool can estimate your performance and suggest more practice questions. We have subscribed you to Daily Prep Questions via email.

Customized
for You

we will pick new questions that match your level based on your Timer History

Track
Your Progress

every week, we’ll send you an estimated GMAT score based on your performance

Practice
Pays

we will pick new questions that match your level based on your Timer History

Not interested in getting valuable practice questions and articles delivered to your email? No problem, unsubscribe here.

Close

Request Expert Reply

Confirm Cancel

A candy bar originally costs x cents per y ounces. If the size of the

  new topic post reply Question banks Downloads My Bookmarks Reviews Important topics  
Author Message
TAGS:

Hide Tags

 
Math Expert
User avatar
V
Joined: 02 Sep 2009
Posts: 55271
A candy bar originally costs x cents per y ounces. If the size of the  [#permalink]

Show Tags

New post 21 Feb 2018, 00:46
00:00
A
B
C
D
E

Difficulty:

  5% (low)

Question Stats:

88% (02:04) correct 12% (02:13) wrong based on 64 sessions

HideShow timer Statistics

A candy bar originally costs x cents per y ounces. If the size of the candy bar is reduced by 1 ounce and the price is increased by 10%, what is the new cost of the candy bar, expressed in cents per ounce?

A. (x - y)/10

B. 11(x - y)/10

C. 11x/(11y)

D. 11x/(10(y - 1))

E. 11x/(1 - y)

_________________
Retired Moderator
User avatar
P
Joined: 07 Jan 2016
Posts: 1089
Location: India
GMAT 1: 710 Q49 V36
Reviews Badge
A candy bar originally costs x cents per y ounces. If the size of the  [#permalink]

Show Tags

New post 21 Feb 2018, 03:53
Bunuel wrote:
A candy bar originally costs x cents per y ounces. If the size of the candy bar is reduced by 1 ounce and the price is increased by 10%, what is the new cost of the candy bar, expressed in cents per ounce?

A. (x - y)/10

B. 11(x - y)/10

C. 11x/(11y)

D. 11x/(10(y - 1))

E. 11x/(1 - y)


x=10 y=100

x' = 11 y=99 x'/y' = 1/9

substitute x and y to get 1/9

D 11 x 10 / 10 ( 100-1) = 11x10/10 x 99 = 11/99 = 1/9


(D) imo
Manager
Manager
avatar
S
Joined: 23 Sep 2016
Posts: 222
Reviews Badge
Re: A candy bar originally costs x cents per y ounces. If the size of the  [#permalink]

Show Tags

New post 21 Feb 2018, 23:55
Bunuel wrote:
A candy bar originally costs x cents per y ounces. If the size of the candy bar is reduced by 1 ounce and the price is increased by 10%, what is the new cost of the candy bar, expressed in cents per ounce?

A. (x - y)/10

B. 11(x - y)/10

C. 11x/(11y)

D. 11x/(10(y - 1))

E. 11x/(1 - y)

Lets take x as 10 and y as 2 it means for 2 ounces we need to pay 10 cent. so according to question now for 1 ounce we need to pay 11 cent so if we plug x and y equation in question only D will provide answer as 11.
IMO is also D.
examPAL Representative
User avatar
P
Joined: 07 Dec 2017
Posts: 1058
A candy bar originally costs x cents per y ounces. If the size of the  [#permalink]

Show Tags

New post 22 Feb 2018, 00:12
Bunuel wrote:
A candy bar originally costs x cents per y ounces. If the size of the candy bar is reduced by 1 ounce and the price is increased by 10%, what is the new cost of the candy bar, expressed in cents per ounce?

A. (x - y)/10

B. 11(x - y)/10

C. 11x/(11y)

D. 11x/(10(y - 1))

E. 11x/(1 - y)


In addition to the Alternative approaches (using numbers) shown above, we'll also show a Logical approach based on the properties of percents.

The original price was x/y cents per ounce. Increasing this by 10% gives 1.1x/y = 11x/10y cents per ounce.
Our answer must be a little bit larger than this because we're charging the money for less ounces of chocolate.
(A),(B) don't make any sense because they don't give a ratio between x and y.
(C) is the original price and doesn't show an increase.
(E) looks a bit odd because it doesn't show something close to an 11/10 ratio (also, it is negative: y > 1 because otherwise we couldn't reduce the chocolate by 1 ounce).

(D) must be our answer.
_________________
GMAT Club Bot
A candy bar originally costs x cents per y ounces. If the size of the   [#permalink] 22 Feb 2018, 00:12
Display posts from previous: Sort by

A candy bar originally costs x cents per y ounces. If the size of the

  new topic post reply Question banks Downloads My Bookmarks Reviews Important topics  


Copyright

GMAT Club MBA Forum Home| About| Terms and Conditions and Privacy Policy| GMAT Club Rules| Contact| Sitemap

Powered by phpBB © phpBB Group | Emoji artwork provided by EmojiOne

Kindly note that the GMAT® test is a registered trademark of the Graduate Management Admission Council®, and this site has neither been reviewed nor endorsed by GMAC®.