GMAT Question of the Day - Daily to your Mailbox; hard ones only

It is currently 11 Dec 2018, 21:22

Close

GMAT Club Daily Prep

Thank you for using the timer - this advanced tool can estimate your performance and suggest more practice questions. We have subscribed you to Daily Prep Questions via email.

Customized
for You

we will pick new questions that match your level based on your Timer History

Track
Your Progress

every week, we’ll send you an estimated GMAT score based on your performance

Practice
Pays

we will pick new questions that match your level based on your Timer History

Not interested in getting valuable practice questions and articles delivered to your email? No problem, unsubscribe here.

Close

Request Expert Reply

Confirm Cancel
Events & Promotions in December
PrevNext
SuMoTuWeThFrSa
2526272829301
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
303112345
Open Detailed Calendar
  • Free GMAT Prep Hour

     December 11, 2018

     December 11, 2018

     09:00 PM EST

     10:00 PM EST

    Strategies and techniques for approaching featured GMAT topics. December 11 at 9 PM EST.
  • The winning strategy for 700+ on the GMAT

     December 13, 2018

     December 13, 2018

     08:00 AM PST

     09:00 AM PST

    What people who reach the high 700's do differently? We're going to share insights, tips and strategies from data we collected on over 50,000 students who used examPAL.

Chemical X costs $4 per ounce, and Chemical Y costs $8 per ounce. If 3

  new topic post reply Question banks Downloads My Bookmarks Reviews Important topics  
Author Message
TAGS:

Hide Tags

VP
VP
User avatar
V
Status: It's near - I can see.
Joined: 13 Apr 2013
Posts: 1339
Location: India
Concentration: International Business, Operations
GMAT 1: 480 Q38 V22
GPA: 3.01
WE: Engineering (Consulting)
Premium Member Reviews Badge CAT Tests
Chemical X costs $4 per ounce, and Chemical Y costs $8 per ounce. If 3  [#permalink]

Show Tags

New post 29 Dec 2017, 08:25
1
1
00:00
A
B
C
D
E

Difficulty:

  85% (hard)

Question Stats:

50% (02:34) correct 50% (02:38) wrong based on 78 sessions

HideShow timer Statistics

Chemical X costs $4 per ounce, and Chemical Y costs $8 per ounce. If 30 ounces of a mixture consists of x ounces of Chemical X and y ounces of Chemical Y, does the cost of Chemical X in the mixture exceed that of Chemical Y ?

1. The cost of the 30 ounce mixture is less than $160.
2. y < 15

_________________

"Do not watch clock; Do what it does. KEEP GOING."

Manager
Manager
User avatar
S
Joined: 23 May 2017
Posts: 241
Concentration: Finance, Accounting
WE: Programming (Energy and Utilities)
Chemical X costs $4 per ounce, and Chemical Y costs $8 per ounce. If 3  [#permalink]

Show Tags

New post 29 Dec 2017, 08:58
Chemical X costs $4 per ounce,
Chemical Y costs $8 per ounce.

Given x + y = 30

so cost of the mixture : 4x + 8y = 4x + 8(30-x) = 240 - 4x

statement 1: cost of the mixture is less than 160

240 - 4x < 160 or 4x > 80 or x>20
let's say x = 21 and y = 9

cost of x in the mixture = 21 * 4 = $82
cost of y in the mixture = 9 * 8 = $72

hence : cost of x in the mixture is greater than that of y in the mixture: A
_________________

If you like the post, please award me Kudos!! It motivates me

Math Expert
User avatar
V
Joined: 02 Sep 2009
Posts: 51101
Re: Chemical X costs $4 per ounce, and Chemical Y costs $8 per ounce. If 3  [#permalink]

Show Tags

New post 29 Dec 2017, 09:42
QZ wrote:
Chemical X costs $4 per ounce, and Chemical Y costs $8 per ounce. If 30 ounces of a mixture consists of x ounces of Chemical X and y ounces of Chemical Y, does the cost of Chemical X in the mixture exceed that of Chemical Y ?

1. The cost of the 30 ounce mixture is less than $160.
2. y < 15


This is a "stolen" OG question: https://gmatclub.com/forum/material-a-c ... 82349.html
_________________

New to the Math Forum?
Please read this: Ultimate GMAT Quantitative Megathread | All You Need for Quant | PLEASE READ AND FOLLOW: 12 Rules for Posting!!!

Resources:
GMAT Math Book | Triangles | Polygons | Coordinate Geometry | Factorials | Circles | Number Theory | Remainders; 8. Overlapping Sets | PDF of Math Book; 10. Remainders | GMAT Prep Software Analysis | SEVEN SAMURAI OF 2012 (BEST DISCUSSIONS) | Tricky questions from previous years.

Collection of Questions:
PS: 1. Tough and Tricky questions; 2. Hard questions; 3. Hard questions part 2; 4. Standard deviation; 5. Tough Problem Solving Questions With Solutions; 6. Probability and Combinations Questions With Solutions; 7 Tough and tricky exponents and roots questions; 8 12 Easy Pieces (or not?); 9 Bakers' Dozen; 10 Algebra set. ,11 Mixed Questions, 12 Fresh Meat

DS: 1. DS tough questions; 2. DS tough questions part 2; 3. DS tough questions part 3; 4. DS Standard deviation; 5. Inequalities; 6. 700+ GMAT Data Sufficiency Questions With Explanations; 7 Tough and tricky exponents and roots questions; 8 The Discreet Charm of the DS; 9 Devil's Dozen!!!; 10 Number Properties set., 11 New DS set.


What are GMAT Club Tests?
Extra-hard Quant Tests with Brilliant Analytics

VP
VP
User avatar
V
Status: It's near - I can see.
Joined: 13 Apr 2013
Posts: 1339
Location: India
Concentration: International Business, Operations
GMAT 1: 480 Q38 V22
GPA: 3.01
WE: Engineering (Consulting)
Premium Member Reviews Badge CAT Tests
Re: Chemical X costs $4 per ounce, and Chemical Y costs $8 per ounce. If 3  [#permalink]

Show Tags

New post 29 Dec 2017, 09:53
But certainly I didn't stole it. Found it in my practice material.

Sent from my SM-G615F using GMAT Club Forum mobile app
_________________

"Do not watch clock; Do what it does. KEEP GOING."

Math Expert
User avatar
V
Joined: 02 Sep 2009
Posts: 51101
Re: Chemical X costs $4 per ounce, and Chemical Y costs $8 per ounce. If 3  [#permalink]

Show Tags

New post 29 Dec 2017, 09:57
QZ wrote:
But certainly I didn't stole it. Found it in my practice material.

Sent from my SM-G615F using GMAT Club Forum mobile app


Sure. Some prep companies just change numbers in official questions and publish them as their own. In such cases it's much better to practice official ones than copies.
_________________

New to the Math Forum?
Please read this: Ultimate GMAT Quantitative Megathread | All You Need for Quant | PLEASE READ AND FOLLOW: 12 Rules for Posting!!!

Resources:
GMAT Math Book | Triangles | Polygons | Coordinate Geometry | Factorials | Circles | Number Theory | Remainders; 8. Overlapping Sets | PDF of Math Book; 10. Remainders | GMAT Prep Software Analysis | SEVEN SAMURAI OF 2012 (BEST DISCUSSIONS) | Tricky questions from previous years.

Collection of Questions:
PS: 1. Tough and Tricky questions; 2. Hard questions; 3. Hard questions part 2; 4. Standard deviation; 5. Tough Problem Solving Questions With Solutions; 6. Probability and Combinations Questions With Solutions; 7 Tough and tricky exponents and roots questions; 8 12 Easy Pieces (or not?); 9 Bakers' Dozen; 10 Algebra set. ,11 Mixed Questions, 12 Fresh Meat

DS: 1. DS tough questions; 2. DS tough questions part 2; 3. DS tough questions part 3; 4. DS Standard deviation; 5. Inequalities; 6. 700+ GMAT Data Sufficiency Questions With Explanations; 7 Tough and tricky exponents and roots questions; 8 The Discreet Charm of the DS; 9 Devil's Dozen!!!; 10 Number Properties set., 11 New DS set.


What are GMAT Club Tests?
Extra-hard Quant Tests with Brilliant Analytics

PS Forum Moderator
User avatar
P
Status: It always seems impossible until it's done.
Joined: 16 Sep 2016
Posts: 415
GMAT 1: 740 Q50 V40
GMAT ToolKit User Premium Member Reviews Badge CAT Tests
Re: Chemical X costs $4 per ounce, and Chemical Y costs $8 per ounce. If 3  [#permalink]

Show Tags

New post 29 Dec 2017, 10:09
A : 4x + 8y < 160
x + 2y < 40 (dividing by 4)
Also we have,
x + y = 30
Therefore,
y < 40 -30 < 10
If y < 10 , then cost of chemical Y is < 8*10 < 80.

Since x + y = 30, y < 10 -> x > 20.

Therefore cost of material X is
> 4*20 > 80

Hence (1) is sufficient.

(2) is not. So answer is A.

Sent from my BND-AL10 using GMAT Club Forum mobile app
GMAT Club Bot
Re: Chemical X costs $4 per ounce, and Chemical Y costs $8 per ounce. If 3 &nbs [#permalink] 29 Dec 2017, 10:09
Display posts from previous: Sort by

Chemical X costs $4 per ounce, and Chemical Y costs $8 per ounce. If 3

  new topic post reply Question banks Downloads My Bookmarks Reviews Important topics  


Copyright

GMAT Club MBA Forum Home| About| Terms and Conditions and Privacy Policy| GMAT Club Rules| Contact| Sitemap

Powered by phpBB © phpBB Group | Emoji artwork provided by EmojiOne

Kindly note that the GMAT® test is a registered trademark of the Graduate Management Admission Council®, and this site has neither been reviewed nor endorsed by GMAC®.